تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک(63) قرن بیستم، قرن خدایان مدرن

بحث «تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک»، که از داستان تکامل و انسان‌های اولیه آغاز شده و تا دوران کنونی ادامه خواهد داشت، در مورد تجربه و حافظه گذشته بشر است. فلسفه تاریخ - کشف قوانین عامی که بر روند رویدادها حاکم است - نیست. با مسامحه، «علم تاریخ» یا بهتر بگویم بیان رویدادها است. من داده‌ها و اطلاعات مربوط به روزگار سپری‌شده را یافته، جمع‌آوری و سازمان داده‌ام و گرچه در وقایع‌نگاری صرف نمانده‌ام اما از تحلیل و تفسیر روابط بین‌ این وقایع و اینکه چگونه و چرا رُخ داده‌اند، گذشته‌ام. (از جمله به این خاطر که بدان اشراف همه جانبه ندارم)
...
در ۶۲ قسمت گذشته(که بصورت مقاله و ویدئو، در سایت خودم موجود است)، به وقایع اتفاقیه از آغاز تا پایان قرن نوزدهم اشاره شده‌است. پیشتر مهمترین وقایع قرن نوزدهم یکی از پربارترین اعصار در تاریخ بشری مورد بحث قرار گرفت و اکنون به‌ سده ۲۰ رسیده‌ایم. از رویدادهای قرن بیستم تنها به انقلاب مشروطیت پرداختم. یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران که در اواخر سلطنت مظفرالدین شاه روی داد و منشاء قدرت را از آسمان به‌زمین کشید.(بخش ۶۲)
در این قسمت به نقاط عطف ۵ سال اول قرن بیستم می‌پردازم. از ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۵
فایل صوتی
http://www.hamneshinbahar.net/mp3files/World_histo...
مقاله مربوط به این بحث
http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=491
...
در همین زمینه
تاریخ جهان دادگاه جهان است
http://www.hamneshinbahar.net/index.php?page=history
بخش‌های دیگر«تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک»
http://www.hamneshinbahar.net/index.php?page=otherm
...
سایت همنشین بهار
http://www.hamneshinbahar.net

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر همنشین بهار

نظر : 
سلام بر شما
قسمت شصت و سوم «تاریخ جهان ...» فقط، ۵ سال نخست سده بیستم (از ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۵) را در برداشت. همانطور که فرموده‌اید در آن قرن... حوادث زیادی پیش آمده‌است.
بتدریج به وقایع اتفاقیه آن قرن خواهم پرداخت.
از راهنمای تان ممنونم.
...
۶۲ قسمت پیش در آدرس زیر است:
http://www.hamneshinbahar.net/index.php?page=otherm
با کمال احترام: همنشین بهار
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
بهتر می بود موضوع را فدری محدود تر و مشخص تر میکردی ،چون در یک قرن ،در زمینه های مختلف، در جهان و غرب و در ایران ، حوادث زیادی پیش آمد که نقل اش در سی دقیقه غیرممکن است. از حوادث تغییر علم و تحولات اجتماعی و انقلاب و دین و مرام و هنر و جنگ و جنایت و رقص و آواز و قس علیهذا.............تا شکست و پیروزی . با یک دست چند هندوانه برداشتن موجب ناقصی و شکستن آنان میگردد. شما بعنوان یک شرقی مسلمان که تشنه به لب حوض جهان و تاریخ غرب رسیده ای چنان شیفته شده ای که نمیدانی از کجا بنوشی .مثل زمان ثاجار که درباریان و امبران برای چند روزی در فرنگ از کشورهای رنگارنگ میگذشتند و موقع بازگشت نمیدانستند از کحا و در باره چی راست و دروغ و ناقص و کامل و هیجان زده و به وحشت آمده و شوق زده برای دیگران به نقل مشاهدات خود میپرداختند.نقل اینگونه تاریخ برای کودکان 9-18 ساله در مدارس برای یک آشنایی سطحی و گذرا
عدم انتشار شده: 
false