رفتن به محتوای اصلی

زنان سوری در استادیوم تهران – نژادپرستی و زن ستیزی ایرانیان
07.09.2017 - 13:04

روز سه شنبه (5 سپتامبر) در استادیوم "آزادی" تهران مسابقه ای بین تیم های فوتبال ملی ایران و سوریه انجام گرفت. این مسابقه آخرین بازی ایران در مرحله گروهی انتخابی جام جهانی 2018 بود که نتیجه آن مساوی شد و تیم ملی ایران توانست به جام جهانی راه یابد. زنان ایرانی این بار نیز اجازه ی حضور در استادیوم را نیافتند، در حالی که بسیاری زنان سوری (برخاً بی حجاب) در استادیوم حضور داشتند. حضور زنان سوری در استادیوم در حالی که زنان ایرانی چنین اجازه ای نداشتند، بهانه ای شد تا بار دیگر عرب ستیزی، نژادپرستی و زن ستیزی ایرانیان به شکل گسترده و توده ای امکان بروز پیدا کند.

در اکثر واکنش های کاربران اینترنتی ابراز خصومت نسبت به مردم سوریه بسیار شدیدتر از ضدیت با رژیم جمهوری اسلامی بود. خیلی ها به جای برخورد با قوانین زن ستیز رژیم جمهوری اسلامی، به توهین های جنسی به زنان سوری روی آوردند. خیلی ها به جای زیر سوال بردن نقش ایران در جنگ، کشتار و خرابی سوریه، حتی تا اینجا پیش رفتند که زجر مردم سوریه را دستمایه متلک های غیرانسانی خود کنند. و خیلی ها احساس حقارت ملی خود را که با حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران تشدید شده، با اظهارات عرب ستیزانه و نژادپرستانه به نمایش گذاشتند. در اینجا چند نمونه از این برخوردها نقل می شود:

در صفحه ای در فیسبوک، زیر عکسی از دو دختر سوری بلوند، آرایش کرده و تقریبا بی حجاب که در استادیوم "آزادی" پرچم سوریه را در دست گرفته اند، شخصی نوشته: "این مدافعان حرم همین تکه ها رو دیدن که سوریه رو حتی برای یک لحظه ترک نمیکنن... ولی عجب چیزهایی هستند این سوری ها". شخص دیگری در همانجا نوشته: "ای وای قلبم برا سوریه تپ تپ میکنه".

باز هم در فیسبوک، شخصی عکسی از دو دختر سوری با پیرهن آستین حلقه ای گذاشته که در خیابان های سوریه با پرچم سوریه در دست، مشغول جشن گرفتن نتیجه مساوی بازی تیم سوریه هستند، و زیرش نوشته: "جشن خیابانی مردم مظلوم و جنگ زده سوریه بعد از تساوی مقابل ایران". شخصی دیگر در وبلاگش نوشته: "تعدادی از ملت مظلوم سوریه با حضور در ورزشگاه مشت محکمی به دهان ملت ظالم ایران کوبیدند. این برهه حساس، خصوصاً آنجائی کنونی شد که تعدادی از خواهران مظلوم سوریه، علاوه بر حاضر شدن در ورزشگاه، قادر بودند بدون حجاب به مظلومیت خود ادامه بدهند".

خانمی از خارج کشور زیر مطلبی در سایت "بالاترین" نوشته: "دیگه خفت و خواری بیشتر ازین؟ حجاب رو که به زور ۴۰ ساله سرمون کردن هیچ، حتی شماها رو این حکومت در حد زنان سوری هم به حساب نمیاره، اما کو عزت نفس؟!" شخصی دیگر زیر مطلبی دیگر در همان سایت نوشته: "تماشاگران زن سوری با پرچم حزب‌الله لبنان و بدون حجاب در استادیوم آزادی تهران، زنان صاحب خانه پشت دروازه استادیوم. وای برما که با داشتن این حکومت ضدملی هنوز هم مجبوریم به اعراب کولی بدهیم".

این واکنش ها نمونه ای ست از فرهنگ برتر و تمدن ایرانی که به همه دنیا هم می خواهد درس "گفتگو" بدهد. انا لله و انا الیه راجعون!

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

آزاده سپهری

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.