يادداشت هايى از آراكان براى جهاناى انسان،
آراكان خويش را
درياب!

 

 

١
سخن آشين ويراتو ، رهبر راديكال و نفرت پراكن بودايى آتش به جان آراكان انداخت:
" ساكت بودن مار نشان دهنده ى بى خطرى مار نيست. مار را بايد كُشت. و مسلمان ها مار هستند. "
در مقياس بزرگتر فرض بر اين است كه دارند تز مسلمان كُشى را ادامه مى دهند و نسل كُشى مسلمانان ميانمار هم در اين راستا است. از نظاميان ميانمار و افراطى هاى بودايى ( نمايندگان راديكاليسم شرقى سنت ) گرفته تا سوچى دورو و رياكار و صلحجو و دموكراسى خواه ( نماينده ى غرب ِ تغيير )، همه شان با چراغ قرمز قدرت هاى صاحب منافع در ميانمار اين كار را استارت زدند. نقش چين برجسته تر است چون ذهنيت بد و خطرناكى از مسلمانان اويغور دارد و قتل عام آراكان خيلى شبيه جنايت هاى چين در خصوص ترك هاى مسلمان اويغورستان است.

٢
نسل كُشى مسلمانان روهينگيا، مسئله ى داغ و به روز كره ى شمالى با آمريكا را تا حدودى از تيتر اصلى بودن انداخت و توجه مطبوعات را به سمت آراكان كشيد. آمريكا توانسته بود نگاهها را بر روى كره ى شمالى متمركز كند و فشار را بيفزايد اما چين با مانور دادن بر مسئله ى آراكان هم فشار بر روى كره را گرفت و هم منطقه را وارد فاز جديدى از رويكردهاى سياسى نمود.
به هر حال نفرت بوداييان ( كه در اكثريت اند ) از آراكانى ها صرفاً به نفرتشان از اسلام بر نمى گردد. آنها روهينگيايى ها را بازرگانان و تاجران عرب مى دانند كه از بنگلادش و عربستان و ساير كشورهاى مسلمان به ميانمار كوچ كرده اند. بوداييان موقع خطاب كردن و تحقير نمودن روهينگيايى ها به آنها " عربه"، " بنگلادشيه "، " مسلمان نجس " مى گويند. تاريخ آراكان در دوره ى عثمانى ها درخشان است. آنها از نخستين كسانى بودند كه دست يارى به عبدالحميد عثمانى گشودند و با فرستادن جواهرات و طلا او را از تنگناى اقتصادى نجات دادند.

 

٣
مردم آراكان كارت هويت و اوراق شناسايى ندارند. يعنى اسامى بيشتر آنها در هيچ جايى رسماً قيد نشده است و به سختى مى شود از مبانى و مجارى حقوقى پيگير مطالبات آنها شد. آنها قربانى ترين ملتى هستند كه استحاله و آسيميلاسيون و حذف، هر بلايى بخواهد سرشان مى آورد. آنها هر سال نسل كُشى مى شوند و صدايش در نمى آيد. بوداييان ميانمار " ديگرى ستيز" ترين قوم تاريخند. جهنم واقعى آنجاست. آنها مثل آيات قرآن كه كافران و گناهكاران را هيزم جهنم مى داند آراكانى ها را مثل هيزم بر آتش مى اندازند و زنده زنده مى سوزانند. بوداييان ميانمار ديرسالى است كه مشعل از آتش درون انسان نمى گيرند بلكه مشعل از آتش زدن انسان مى گيرند.

 

٤
به نظر من، تركيه بهترين كار را در دفاع از انسانيت و مظلوميت انجام داد. تركيه در سكوت واداده هاى سياسى جهان سياست، كارى كرد كه بايد سرمشق ديگران در وقايع آينده باشد. تركيه با اين كارش به جهانيان درس مروت و جوانمردى ، و البته درس سياست داد. تركيه دنبال منافع انسانِ ترك نبود بلكه به منافع انسان و كرامتش انديشيد. واقعيت اين است وقتى جهان و انسان بدون هيچ واكنشى مى نشيند و سوزانده شدن همنوعش را تماشا مى كند يعنى اينكه اين انسان سقوط كرده است. بلى، انسان به معناى كامل كلمه سقوط كرده است. انسان به نسل كُشى خويشتن عادت كرده است و اين زشتترين عادت انسانى است.

 

٥
حوادث آراكان نشان مى دهد كه راديكاليسم بى بنياد و تماميت خواه، تحت تاثير آموزه هاى متعصب و خشن هر وقت به حكومت برسد و هر وقت اراده كند، ديگرى ها را زنده زنده سلاخى مى كند و مى سوزاند. به رهبران مذهبى و سلطنتى كه در ايران دنبال شخصيت ها و الگوهاى " نسل كُش " راه افتاده اند بايد گوشزد كنيم تا به چيزى شبيه بوداييان افراطى ميانمار تبديل نشوند.

 

٦
در ميان تلخى وقايع آراكان، من شاهد رشد و سر بر آوردن يك نيروى تازه در بين ترك ها و عرب ها و بلوچ ها و ديگر ديگرى هاى ايران شدم و آن اينكه همه ى آنها با انسجامى كامل، زشتىِ اين نسل كُشى را محكوم كردند. چگونگى تمركز بر وقايع جهانى مى تواند رويكردها و مبانى تمركز كنندگان را به ما نشان دهد.
همچنين از نگرش هاى كوتاه و زشت بعضى از به اصطلاح كارشناسان كه كار بوداييان جنايتكار را توجيه مى كردند واقعاً خجالت زده شدم، بعضى از نويسنده هاى چينى در اين مورد حتى ابراز شادمانى كردند. كار اين نوع كارشناسان در حقيقت كم از انسان سوزاندن بوداييان نبود. آنها حق ندارند مدافع ارزش ها و حقوق انسانها باشند. در درون اين نوع به اصطلاح كارشناسان يك آنگ سان سوچى مرموز و دورو لانه كرده است.

 

٧
و در نهايت، اكنون كه اين متن را مى نويسم دارم سوختن نسلى را تماشا مى كنم كه تنها گناهشان اعتقاداتشان است.
و تازه مى فهمم كه نسل سوخته يعنى چه !

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ارّكان از ارّه آيد. مشهور است كه آريايى ها در آراكان ارّه مى ساختند.
ارّه هاى آريايى مشهور بود. همه ارّه گويان براى خريد ارّه به آراكان مى رفتند.
وقتى از آنها مى پرسيدند كجا مى رويد، با ذوق و شوق فرياد مى زدند؛
- به ارّكان مى رويم.
و براى همين آنجا در اصل ارّكان است.
بعضى هم گويند اراكى هاى ايران به آنجا مهاجرت كردند و خود را اراكيان ناميدند. به مرور زمان و طبق لهجه ى ميانمارى ها ارّكان نام گرفت.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای بهمن موحدی(بامدادان) ، درطول جنگ جهانی اول ۲٫۵ ملیون ترک و۶۰۰هزار ارمنی و ۳۰۰ هزار یونانی درعثمانی کشته شده اند. تعداد کشته شدگان ترک در شرق عثمانی ۱٫۲ملیون بوده است. در سرزمین ما آزربایجان ، تعداد ۳۰۰هزارتورک در۲۱۱ ده درمنطقه ایروان قتل عام شده اند.در گنجه وشیروان وباکی و غیره هم ده ها هزارتورک بوسیله آندرانیک هاوشائومیان ها وداشناکتسیون سلاخی شده اند تا ارمنستان بزرگ از خزر تا دریای سیاه فراهم بشود. مورد آزربایجان جنوبی و ۱۳۵هزار قتل تورک ها راهم دراورمیه وسلماس وخوی را میتوانید به آسانی تحقیق بکنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای جمال بربریت و پاکسازی قومی پ ک ک و ی پ گ در شمال سوریه را هم محکوم کنید. الان شهر رقه را ی پ گ با کمک اربابان امریکاییش دارند با خاک یکسان می کنند. همین کار را با موصل کردند.فیلمهای ابعاد این ویرانی را میتوانید با جستجو در گوگل پیدا کنید. آیا می تواند فاشیزم ی پ گ خوب باشد و فاشیزم میانمار بد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خيلى تند نرو جمال
تركيه كرده را به مجلس راه داد
براى آنها آزادى داد
اما كردهاى نماينده يواشكى اسلحه حمل مى كردند به قنديل و سوريه و ساير شهرهاى تركيه
تو كه اينهمه دموكراسى بازى در مى آورى يك نمونه از ايران محبوبت مثال بزن
تو يك كرد هستى معلوم است
تركيه خوب مطلق نيست. هيچ كشورى نيست. اما تركيه خوبتر از ايران و عراق و كردستان خيالى توست.
كردها الكى دنبال بهانه اند. كردهاى تروريست همه جا بمب مى گذارند و انسان هاى بيگناه را مى كشند اما تركيه سعه صدر نشان مى دهد. اگر اين كردها الان در ميانما اقليت بودند آيا جرئت داشتند يك بمب منفجر كنند؟ از دموكراسى سوء استفاده مى كنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
منوچهر يادش رفت بگويد حالا كه آرامان ارّكان است آراكانى ها هم آريايى هستند. آدم عاقل، لغت نامه هاى شما هر طور بخواهند مى نويسند شما سرى هم به لغت نامه هاى جهان بزنيد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بە Anonymous کسی نگفتە تورکیە نباید بە میانمار کمک کند آرزو میکردم تورکیە نصف بودجەی ملی تو رکیە را بە مردم آوارەی میانمار کمک میکرد ،،،،، ولی مسئلە اینجاست هم کشور تورکیە هم لوائی دارند فیلم هندی بازی می کنند .
تورکیەی یکی از معدود کشورهای جهان است کە در 110 یا 120 سال گذشتە همیشە از طرف جهانیان بە خاطر جنایات و بر بریتی کە انجام دادە در مجامع جهانی محکوم شدە تا بە امروز نیز چنینن است حتی اگر بگذریم بربریت و وحشی گری تورکیە بر علە اقلیتهای ، ارمنی، کورد ، آسوری ، علوی ، یونانی ، بلغاری بر خور تورکیە با خود شهروندان ترک زبان این کشور نیز میتوان جنایت علیە بشریت بە حساب آورد از زمان کودتا تا کنون میدانید چە بربریتی کشور تورکیە بە شهرواندان تورک زبان خود تورکیە تحمیل کردە ؟ تمام زندانهای تورکیە پر شدە زندانیان را در مدارس و مساجد نگهداری میکنند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" روهینگا و فاجعه‌ای به وسعت جنگ جهانی‌ "" آیا در پشت این جنایات در حق مردم روهینگا، "" سعی‌ دارند انسجام و یکپارچگی دنیای مثلمان را بر هم بزنند؟ ""، بحران قطر راا آفریدند، """ با نزدیکی‌ به همه پرسی‌ در اقلیم کردستان عراق، حوادث بانه "" را قد عالم کردند تا اقلیم را از زیر فشار خارج کنند ( آیا طرفداران کردستان بزرگ در دولت ایران رخنه کرده اند؟ )، سپس با کردستان بزرگ، تمام خاورمیانه را به جان هم خواهند انداخت، در اروپا دامنه"" مثلمان هراسی "" را به جائی رسانده اند داوطلبان سوار بر کشتی‌ ها، قایق‌های فراریان مثلمان از آفریقا را در دریا واژگون میکنند، در حالیکه همین اروپا لیبی‌ را به آن روز انداخت.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
توصیه حساب متقابل قومی ارامنه با اکراد در شرق آنادولی ربطی به پانترک ندارد بی سواد. ارامنه برای ارمنستان بزرگ جنگیدند و شکست خوردند. کردها هم راه آنها را می روند. به ما ترک ها هم خیر پیش گفتن میماند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهمن و جمال و منوچهر چرا داغ كرده اند؟
تركيه حق ندارد به روهينگيا كمك كند.
خب، شما كه فاشيست و راسيست نيستيد و با همه خوبيد و خخخخخ، شما چرا سكوت كرده ايد؟
كجاست غيرت كوروشى و خمينى وار شما؟
در سوريه و يمن لنگر انداخته ايد كه واى حرم رفت و ننم مرد و ...
به ميانمار و خوجالى و اويغور كه مى رسد مى شويد خواب سنگين كوروش
كوروش هم كه هميشه خواب است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
همه چیز را به هم نیامیزید. کشتار ارمنی ها در آغاز به دست قبایل کرد ولی به دستور فرماندهان ترک انجام گرفت. در تاریخنگاری ارمنیان این موضوع مفصل و به وضوح آمده است. درواقع، فرماندهان ترک عثمانی (ترکان جوان) گمان می کردند که با نشاندن کردها در روستاهای ارمنی نشین از شر ارمنی ها رها خواهند شد. اما نمی دانستند که کردها بعداً سرزمین ارمنی ها را تصاحب و ملک طلق خود خواهند پنداشت. بنابراین، اگر قرار است شرق ترکیه را به کسی واگذار کنند، باید آن را به ارمنی ها بدهند. این از این. دوم اینکه کردها هم باید نسل کشی ارمنیان را بپذیرند، چون درواقع ترک ها به دست کردها ارمنیان را کشتند. ارمنی ها هم باید کشتار آذری ها را بپذیرند، چه در قراباغ و چه در اوایل قرن گذشته با همدستی سمیتقو. آقای لوایی هم بی جهت سنگ اردوغان را به سینه می زند. اردوغان باید قتل عام ارمنی ها را همان طور که اتفاق افتاده بپذیرد.
تصویر بهمن موحدی(بامدادان)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای محمدرضا لوائی، شمایی که مخالف نسل کشی هستید، و بسیار هم انساندوست تشریف دارید، آیا نسل کشی و کشتار 1.5 میلیون ارمنی، توسط پان ترک ها را هم محکوم می کنید؟
واقعیت این است که پان ترکها، به مانند آخوندهای حاکم بر ایران برای مسلمانان تحت ستم و مظلوم روهينگيا، اشک تمساح می ریزند. نسل کشی ارامنه جزء یکی از هولناکترین فجایع تاریخ معاصر جهان است. طبق موازین حقوق بین‌الملل، دولتمردان کنونی ترکیه ناگزير به پذیرش تاریخ و قبول مسئولیت جنایات ارتکابی پیشنیان خود هستند و مطابق با اصول حقوق بین‌الملل، هرگونه تجاوز به حقوق بشر و جنایت علیه بشریت حق جبران خسارت قربانیان و وارثین آنان را به‌دنبال داشته و دولت‌ها را متعهد می‌سازد تا تاوان صدمات وارد شده توسط مجرمین و مرتکبین را از دولت‌های جانشین آنان بگیرند.
دولت ترکیه ملزم به جبران خسارات وارده از طریق پرداخت غرامت، اعاده و استرداد اراضی اشغالی است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خواستم لینکی از جنایت محافظان اوردغان در نیورک کە مرتکب شدند و در دادگاهی محکوم بو 15 سال زنان شدن برای فاشیزم پان تورک در صفحە بگزارم متأسفانە بدین شکل در صفحە ظاهر شد خودتان میتوانید در گوگل جستجو کنید .

فاشیزم پان تورک باید آخرین کشوری باشد کە جنایات میانمار را محکوم میکندە چون فاشیزم پان تورک و تورکیە جنایات بە مراتب هولناکتری در مورد ارمنیها ، کوردها، یونانیها ، بلغاریها و علویها مرتکب شدند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هر کسی و هر کشوری در جهان اگر محق باشد بر علیە جنایت میانمار علیە مسلمانان صحبت کند و اظهار نظر کند شما فاشیزم پان تورک و کشور تورکیە حق ندارید فاشیزم تورک و تورکیە جنایاتی بە مراتب هولناکتر از جنایت میانمار مرتکب شدید ، دستان فاشیزم تورک و تورکیە تا مرفق آلودە بە خون و کشتار ارمنیان ، کوردها ، علویها . یونانیها ، بلغاریها ووو آغوشتە است

حتی فاشیزم تورک در لباس محافظ رئیس جمهورشان ١٠٠٠٠ کیلومتر دورتر از تورکیە امروز در دادگاهای نیویورک بە ١٥ سال محکوم میشوند بە جرم جنایت و بربریت ببنید در تورکیە چە جنایرتی کە مرتکب نمیشوند این فاشیزم ناز نازی تورک
https://www.google.se/search?
q=%D9%85%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D8%A2%D9%86+%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D9%88%
D8%BA%D8%A7%D9%86+%D8%AF%D8%B1+%D9%86%DB%8C%D9%88%DB%8C%D9%88%D8%B1%DA
%A9&tbm=isch&imgil=xgKJWupOdTbRIM%253A%253BIW1dhV21wZXhyM

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آراکان نیست. اَرّکان است. منابع فارسی و عربی را اگر نگاه کنید، می بینید اَرّکان نوشته اند. آراکان را ایرانی ها از روی فرم انگلیسی رونویسی کرده اند که درست نیست. در لغت نامۀ دهخدا نیز آمده است: ارکان . [ اَرْ رَ ] (اِخ ) ولایتی است از برمه ٔ انگلیس و آن از جانب شرقی ......