دیدگاه من ترک در باره همه پرسی اقلیم کردستان عراق

از صحبت‌های بارزانی فقط بوی خون و قدرت نمایی بر می‌اید که بنده را به یاد «موشه دایان» نخست وزیر اسرائیل، و سیاست‌های اسرائیل می‌اندازد که چند دهه است با همان بی‌رحمی با جنبش آزدی‌بخش فلسطین معامله می‌کند که هیتلر با یهودیان کرد...

 

چون یک ترک و عضوی ازمللی تحت ستم ملی‌ در ایران، از حقّ تعیین سرنوشت تمام ملت‌های تحت ستم در جهان به خصوص همسایگان‌مان که با آن‌ها در آینده در صلح و دوستی‌ می‌خواهیم زندگی‌ کنیم، حمایت بی‌ چون و چرا دارم، چون کسی‌ که هر جای لازم آمده به هر گونه افراطی گری از سوی هر طرفی‌ پاسخ رضایت بخش برای وجدان خود را داده‌ام . امروز هم می‌گویم که در اقلیم کردستان عراق و سرزمین‌های کردنشین عراق، کسی جز کردها نمی‌تواند حرف آخر را بزند.

چه مخالف و چه موافق شیوه‌های مبارزاتی دیگر ملت‌ها, از جمله کردها، باشم یا نباشم، معتقد هستم که کردها در کشورهای همسایه از جمله ترکیه و عراق هم، به اندازه کافی‌ در راه احقاق حقوق ملی‌ خود مصیبت‌های ضدّ بشری و کشتارهای جمعی‌ دیده‌اند وصد البته شایسته آن هستند که امروز زمام امور خود را در چهارچوب تعاریف تصویب شده سازمان ملل در مورد حقوق ملت‌ها و حقوق بشر در دست گیرند.

معتقد هستم که در واقع ایجاد یک کشور مستقل کُرد در همسایگی ایران، به همان شکل که آزربایجان با تمام کاستیهایش نسبت به جوامع مدرن دارد، چون خاری در چشم جمهوری اسلامی است که همواره این کشور را سرچشمه و منبع الهام و وسوسه 40 میلیون ترک در این سوی ارس می‌بیند، یک کردستان مستقل نیز می‌تواند فقط این رژیم را به تشویش و نگرانی‌ بیشتر وادارد و به این ترتیب عامل تضعیف آن باشد . به همین دلیل است که ایران از جمله کشورهایی است که مخالفت خود را با رفراندوم 25 سپتامبر اعلام کرده است .

اما به عنوان یک فعال اکتیو امنستی که حتی به زودی در جلسه سالانه امنستی در نروژ شرکت خواهم کرد، هنوز مردد هستم که باید از اقدمات دولت بارزانی حمایت کنم یا نه‌! این‌امر بیشتر مشکل می‌شود هنگامی که سازمان مستقل امنستی که باج بگیر هیچ قدرتی هم نیست تا کنون با مدارک و شواهد ارزشمندی، سوء استفاده از صفت «ستم دیده و صاحب حقّم» را از سوی پیشمرگه‌ها گزارش داده و می‌دانم که امنستی هر گزارشی را که فقط یک شایعه باشد هرگز سرلوحه امور خود قرار نمی‌دهد. مانده‌ام که چه حادثه‌‌ای در حال وقوع است؟ یک ملّت تحت ستم کامیاب شده به آزادی و حقّ تعیین سرنوشت خود میرسد؟، یایک قدرت نظامی دیگر چون اسرائیل در منطقه و این بار در همسایگی ما در حال زاده شدن است؟ تا حالا نیم میلیون عرب فلسطین به خاطر خاک و موجودییت ملت یهود، تحت نام اسرائیل، جان باخته‌اند! همان ملّت یهود که از مظلومییت آن‌ها در طول 4 سال جنگ دوم هر چه بگوییم کم گفته‌ایم! آیا این‌طور است که هر چه زورمندتر می‌شویم ، می‌توانیم از دیوار همسایه هم بالا رویم؟ یعنی‌ مرز‌هایمان با تناسب مستقیم زورمان تغییر می‌کند.

با تمام علاقه و با تمام احساس هم رزمی که در جبهه مبارزه برای حقوق ملی‌ با دوستان بسیار ارجمند کُردم در گوشه کنار دنیا دارم، باید بگویم که هیچ نیرویی نباید به این دلیل که زمانی‌ قربانی سیاست‌های ضد انسانی‌ و نژاد پرستی دولت‌هایی شده یا هنوز می‌شود، اجازه داشته باشد دست به انتقام جویی‌ زند یا با سوء استفاده از فرصت و حمایت‌های به وجود آمده، دیگر ملت‌ها را سرکوب و دولت خود را با سیاست‌های مشابهی که خود روزی محکوم آن بوده، بنا کند.

 از صحبت‌های بارزانی فقط بوی خون و قدرت نمایی بر می‌اید که بنده را به یاد «موشه دایان» نخست وزیر اسرائیل، و سیاست‌های اسرائیل می‌اندازد که چند دهه است با همان بی‌رحمی با جنبش آزدی‌بخش فلسطین معامله می‌کند که هیتلر با یهودیان کرد.

مذاکره و گفتگو متاسفانه هنگامی که حزبی یا گروهی قدرت را به دست گرفت، فقط در صورتی‌ با خواهش و التماس ممکن می‌شود که به سود قدرت حاکم یا در حال به قدرت آمدن باشد . هر چند که ملت هرگز از سازشهای اکو‌-پولیتیک و وعده وعید‌های پشت پرده با خبر نمی‌شود، اما دیر یا زود برنامه در حال اجرا کم کم خود را نشان خواهد داد. به امید این که فردا دولتهای بزرگ از کردستان و کُردها چماقی دیگر برای کوبیدن دیگر همسایگان و ملت‌های منطقه نسازند و دولت کردستان منشأ نا آرامی، آشوب و جنگ فرساینده علیه دیگران نشود.

منبع: 
العربیه
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام _ زیاده خواهی ممنوع.آزربایجان جولانگاه هرکفتاری نیست.کرکوک هم مربوط به تورکمن است ،کوردان هرچه سریعترباید ازآنجابیرون روند.
من تورک به کوردهای اقلیم عراق حق میدهم که از اسراییل و روس وچین و هرکس وناکس کمک برای خودگیرند.
مگرفارس ها درصدسال پیش ازانگلیس وغرب برای سلطه برکل ملل ایران نگرفت؟
هرملتی حق دارد درسرزمین واقعی خودازهرکسی کمک گیرد.
سرکوب ملت کورد برای استقلال، فردا برای تورک وعرب وبلوچ ووو..مجوزی نابخشودنی خواهدبود.
ولی زیاده خواهی توسط تند روهای کورد به تحریک فارس های فاشیست آنها راذلیل خواهدکرد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
و شما مقاله را با ؛من تورک؛ آغاز میکنید. یک ایگو بزرگ و شاید هیولا مانند. بهمین دلیل شما راه حل گرفتاریهای مردم ایران و آذربایجان نیستید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سیمین عزیز چرا به محض اینکه ترکیه و آزربایجان شمالی از ترکها در کرکوک و یا آزربایجان جنوبی و یا دیگر نقاط دنیا حمایت می کنند، بلافاصله ترکیه را به قتل عام ارامنه محکوم می کنند و ارامنه را بخیابانها می ریزند، و آزربایجان شمالی را در مقابله با اشغال قره باغ توسط ارامنه به بی کفایتی محکوم می کنند، مثل اینکه سیاست مبارزه بر علیه نژاد ملت ترک، بعد از شکست امپراتوری عثمانی هنوز هم که هنوز است برجای مانده و خوف قدرت یابی مجدد ملت ترک و سلجوقیان آزربایجان جنوبی آنها را به این پیشگیری های عجولانه و کودکانه واهی وا می دارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اکراد دارای خوی توسعه طلبانه هستند، نسبت به خاک آزربایجان ادعای بی شرمانه دارند و خشونت جزلاینفک سیاست آنهاست. اتحاد ترک ها برای مقابله با این تهدید لازم و ضروری است. به عنوان یک ترک آزربایجانی از هیچ کردی نفرت شخصی ندارم اگر کردستان جایی نزدیک به کاتلان ویا اسکاتلند بود برای استقلال شان تبریک می گفتم و ابراز خوشحالی می کردم. اما از تاسیس یک کشور یاغی که با پول مفت نفت ادراه می شود و چشم به خانه من دوخته اصلا راحت نیستم. کردستان برای من ترک تبریزی یک تهدید است. اکراد تبدیل به پیاده نظام قدرتهای بزرگ در منطقه شده و باید جلوی زیاد خواهیشان ایستاد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
میگویند وقتی شخصی کلمه اما را می آورد یعنی هرچه تا حالا گفتم دروغ یا تعارف بوده.
خانم صبری هم همینطور. کرد ها خوب اند من کرد ها را دوست دارم کرد فلان کرد بسار، اما ا ا .....
امنستی امنستی کردن و اکو-پلتیک هم مشکلی را حل نمیکند. لولو خورخوره اسرائیل و موشه دایان هم کهنه شده است.
کدام 500 هزار نفر؟ از زمان تشکیل دولت اسرائیل تا کنون در کل جنگ ها 27 هزار اسرائیلی و 90 هزار عرب کشته شذه، در همین هم مدت 2 ملیون و 200 هزار مسلمان به دست یکدیگر کشته شده اند. اگر همه آمار امنستی به همین روال است که وامصیبتا.
اگر به حق ملل در تعیین سرنوشت خویش واقعا" اعتقاد دارید، از دخالت آزاردهنده تان دست بردارید و بگذارید صاحبان حق خودشان تصمیم بگیرند به شما چه مربوط که عمله بارزانی شده اند؟ مگر شما هم مثل جمهوری اسلامی ضامن بهشت و جهنم آنها هستید؟ اگر هم قبول ندارید لااقل ریاکاری نکنید و با شهامت حرف بزنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای چراحسادت
۱ - بجای آذری های تجزیه طلب ،میتوانید بنویسید ترک هاویاآذربایجانی ها.
۲- اکراد حقی برای ترکها قائل نیستند وبا کمال وقاحت وپرروئی قسمت بسیار عظیم ومهم ترک نشین آذربایجان راکردستان مینامند. در طی چند دهه اخیربا مهاجرت هدفمند و طراحی شده به اورمیه آمده واکنون ده درصد جمعیت آنجا راتشکیل داده وادعای مالکیت به جلفا ومرند وماکی وبازرگان وسلماس واورمیه و....رادارند.
و طبیعتا نباید تجاوزواشغال میهن را تحمل نمود.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آنچه از سوی نویسنده، در مقاله و مصاحبه اش، پیرامون مسایل اقلیم کردستان، در زمینه های مختلف مطرح شده، عمدتاً با دید حقوق بشری و انسان دوستانه ، مورد بحث قرار گرفته است.
همانطور که در مصاحبه نیز به درستی ذکر شده، مسایل حقوق بشری، و حمایت از عدم تبعیض و آزادی و دموکراسی، اززشهای جهانی و انسانی هستند و به حق، خودی و غیر خودی نمی شناسند.
دفاع از آنها، آزاد از مرزها و ملتهاست.
عدم دفاع از حقوق انسانی، به معنی رضایت به نقض حقوق خود است.
--
مسئله دیگر ، که بسیار مهم است و مطرح کرده اند، و صحیح ، موضوع «توسعه طلبی ستمدیده» است.
ستمدیدگی تقدس ایجاد نمیکند. این اصلی ست که نباید فراموش کرد. ستم دیده ی امروزی ممکن است فردا که « صاحب قدرت شد» دست هر ستمگری را از پشت ببندد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بازهم متاسفم که افرادی مثل ائلیار و این خانم فعالین حرکت آذربایجان شده اند. مشت نمونه خروار است. می گویند چرا وضع ترکها در ایران اینقدر اسفناک است؟ جواب آن است که نخبه های این ملت نمی توانند فکر کنند و نمی توانند تشخیص دهند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چرا آذری های تجزیه طلب اینهمه حسادت نسبت به آزادی و رفراندوم و استقلال اقلیم کردستان دارند. چرا از مقایسه بارزانی با موشه دایان اینهمه به حوش آمده اند . مواضع تجزیه طلبان و سونیست ها همیشه به موازات داعش و اردعان و آخوند بوده و هست .
آنزمان که در همین سایت به استفاده اسرائیل از آذربایجان شمالی برای جاسوسی و ترور علیه ایران اشاره شد، همین آذری های جنوبی ضد ایرانی، در همین صفحه ،اسرائیل را متحد خود دانسته و نوشتند با اسرائیل مشکلی ندارند چون اسزائیل شاید برای جنگ علیه ارمنستان به آنان اسلحه بدهد، حالا برای مقایسه بارزانی با موشه دایان، اینجا چه داستانسرایی و حسادتها میکنند !
در حرف و ادعات ترک ضد فارس و تجزیه طلب ، هیچگاه نمی توان منطق و روشنگری و حقیقت یافت.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مصاحبه با خانم سیمین صبری: اهداف و ماهیت واقعی رفراندوم مسعود بارزانی
http://www.iranglobal.info/node/62445