كركوك و مسئله كركوك

اما با وجود تمام اینها بارزانی دوست دارد تهران را هدف خود قرار داده در مقابل استقلال کردستان ایران را نشان دهد تا اولا اتحاد راهبردی اسراییل را به سمت خود جلب کند و این پیام را به نتانیاهو دهد که اگر ایران در گسترش به غرب تا لب مرزهایت آمده است تو نیز میتوانی با حمایت از ما تا لب مرز ایران بیایی!

کم و بیش تمامی اسناد تاریخی پس از جنگ ذهاب در 500 سال اخیر درباره دموگرافی و ترکیب جمعیتی کرکوک حکایت از اکثریت داشتن ترکمانان شیعه در این شهر دارد. البته کردها نیز همواره در این شهر سکونت داشته اما به عنوان اقلیتی در کنار ترکمانان و اعراب زیسته اند.
شاید به همین دلیل بود که در آوریل 2003 (فروردین 82) وقتی با سرنگونی رژیم بعث صدام حسین ، نیروهای پیشمرگه کرد اتحادیه میهنی وارد این شهر شدند یکی از اولین اهداف خود را اداره ثبت احوال کرکوک قرار دادند تا تمامی اسناد هویتی و سجلی ترکمانان را به کام آتش بسپارند.
 با مشارکت همه جانبه دو جناح اصلی کردهای عراق در تدوین قانون اساسی جدید این کشور در سال 2005 بود که طبق قانون اساسی جدید عراق دارای نظام سیاسی فدرالی شد که از ابتدا حداکثری بودن حقوق و اختیارات استانها بویژه سه استان تشکیل دهنده اقلیم کردستان موجب شد که این نظم سیاسی جدید تنه به تنه کنفدرالیسم بزند.
در قانون اساسی 2005 عراق به دو بخش اصلی تحت کنترل دولت مرکزی از استان نینوا به مرکزیت موصل تا استان بصره در جنوب از سویی و بخش تحت کنترل دولت محلی اقلیم کردستان شامل سه استان دهوک ، اربیل و سلیمانیه تقسیم شد. منطقه تحت کنترل دولت محلی کردستان که مساحتی حدود 41 هزار کیلومتر مربع را در برمیگرفت.
همچنین طبق ماده 140 قانون اساسی جدید درباره مناطق مورد مناقشه نظیر کرکوک و موصل نیز قرار شد تا ظرف 2 سال یعنی تا سال 2007 رفراندوم برگزار شود تا حسب خواست مردم درباره اینکه این مناطق بخشی از اقلیم باشند یا دولت مرکزی تصمیم گیری شود. البته تا زمان برگزاری چنین رفراندومی مناطق مورد مناقشه تحت کنترل دولت مرکزی باقی می ماند.
 رفراندومی که باید تا سال 2007 برگزار میشد هیچگاه با اراده جدی دو طرف اربیل و بغداد مواجه نشد و تحقق نیافت تا به لحاظ حقوقی حاکمیت بر این شهرها در اختیار دولت مرکزی در بغداد باقی بماند.
اما با پیدایش پدیده داعش در سالهای 2012-2013 و پیشروی برق آسای آن در ژوئن 2014 (خرداد 93) در استانهای نینوا تا فلوجه بود که مسعود بارزانی در شرایطی که هنوز اقلیم کردستان هدف داعش قرار نگرفته بود به صرافت برگزاری رفراندوم استقلال از عراق افتاد تا لااقل دامان خود و کردستان را از مناقشه مذهبی عراق که فرزندی چون داعش به دنیا آورده بود دور نگاه دارد.
اما خیلی زود داعش متوجه اربیل و دهوک نیز شد و به اذعان آقای بارزانی اگر کمک و حمایت راهبردی و لجستیکی ایران نبود اربیل به دست داعش سقوط میکرد.
بهرروی با حمایت ایران نه تنها اربیل سقوط نکرد بلکه با به شماره افتادن نفس های داعش در عراق از سال گذشته نیروهای پیشمرگه (اعم از پیشمرگه پارتی و اتحادیه میهنی) نیز موفق شدند از اضمحلال داعش برای گسترش قلمرو خود بلحاظ حقیقی بهره گرفته ؛ وسعت اقلیم را از 41 هزار کیلومتر مربع به 71 هزار کیلومتر مربع گسترش دهند. گسترشی که مورد حمایت قانون اساسی عراق و یا هیچ سازوکار حقوقی دیگری قرار ندارد.
 حال حشد الشعبی که اتفاقا در راس آن یک فرمانده ترکمان شیعه قرار دارد در کنار ارتش و پلیس فدرال عراق خواهان بازگرداندن آن 30 هزار کیلومتر مربع از خاک عراق است که توسط پیشمرگه اشغال شده است. ایران که در این سالها تمامی تلاش خود را کرده تا از مقابله کردها و شیعیان به عنوان دو متحد خود در عراق جلوگیری کند وارد عمل شده با سفر سردار سلیمانی بین پیشمرگه اتحادیه میهنی مستقر در کرکوک و دولت عراق میانجیگری کرده تا مسئله کرکوک بدون خونریزی و به شکلی مسالمت آمیز حل شود. اتفاقی که امروز افتاد و با عقب نشینی پیشمرگه های اتحادیه میهنی از کرکوک در شب گذشته بدون شلیک حتی یک گلوله پرچم عراق بر استانداری کرکوک برافراشته شد.
اما در این میان جریان بارزانی و رسانه های اربیل از کردستان 24 تا روداو تمام تلاش خود را به خرج داده و میدهند که شرایط را جنگی نشان داده با ادعای حمایت و حتی حضور نیروهای سپاه ایران در میان صفوف نیروهای دولت مرکزی از سویی جنگ فرضی را جنگی با ایران نشان دهند و از دیگر سوی با برجسته ساختن شکاف شیعه-کرد سنی مسئله استقلال کردستان را به مجادلات مذهبی منطقه پیوند زنند.
اما چرا بارزانی و رسانه هایش در حالی که میدانند به لحاظ حقوقی هیچگونه حقانیتی ندارند تلاش میکنند ایران و نه ترکیه را در سمت مقابل خود و خواسته استقلال قرار دهند ؛ در حالیکه پس از رفراندوم سوم مهر ایران مواضعی به غایت ملایم تر از ترکیه در مقابل رفراندوم از خود به نمایش گذاشته و هر چه آقای اردوغان از در تهدید به بستن مرزها و گرسنگی دادن و "یک شب ناگهان خواهیم آمد" وارد شده ؛ ایران از در گفتگو و میانجی گری به مسئله نگریسته که صرف تحلیل محتوای کنفرانس خبری مشترک روحانی-اردوغان در هفته پیش در تهران آشکارا این اراده تهران را نشان میدهد.

چه سفر جواد ظریف به سلیمانیه و سپس سفر و میانجی گری قاسم سلیمانی نیز به این شهر صراحتا از موضع آشتی جویانه و همکاری خواهانه ایران حکایت دارد.
 اما با وجود تمام اینها بارزانی دوست دارد تهران را هدف خود قرار داده در مقابل استقلال کردستان ایران را نشان دهد تا اولا اتحاد راهبردی اسراییل را به سمت خود جلب کند و این پیام را به نتانیاهو دهد که اگر ایران در گسترش به غرب تا لب مرزهایت آمده است تو نیز میتوانی با حمایت از ما تا لب مرز ایران بیایی!
ثانیا بارزانی از سیاست خارجی ضد ایرانی ترامپ به خوبی آگاه است و فایده هدف گیری تهران را در جلب حمایت دولت ترامپ بسیار بیشتر از هزینه آن ارزیابی میکند.
در چنین شرایطی است که بارزانی باردیگر همانند پدرش در صدد بازی گرفتن از کارتهای بین المللی برای مسائل منطقه ای برمیاید.
بازی خطرناکی که میتواند سرنوشتی همانند پدرش و یا حتی تقدیری دردناک چون پدربزرگش را برای او رقم زند.

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام _ اگریادتان باشد،ازدویا سه سال پیش میگفتم ،اگرخامنه ایی یک کمی درایت داشت،زبان تورکی رانیززبان ملی میکرد،چهل میلیون سرباز وفدایی جدیدپیدامیکند.درآن صورت هیچ ابرقدرتی دیگرقادربه نزدیک شدن به حکومت خامنه ایی راپیدانمی کند.
درهفته پیش درروزکودک دردیداربا نوه شهیدزنده دل ،باکودکی بنام پارسا تورکی حرف زد،پارسانتوانست جوابش رابدهد، مادرکودک گفت تورکی بلداست ،ولی نمیتواندجواب بدهد.
سپس خامنه ایی خطاب به مادرپارسا گفت باکودک خودمادران بزبان تورکی حرف بزنند،فارسی رادرکوچه ومدرسه یادخواهدگرفت،آنوقت میشود،دوزبانه.
حرفم اینجاست.تورکیه وایران در زیاده خواهی رهبران کوردها ودرحمایت اسراییل وارمنستان اززیاده خواهی ارامنه بهم نزدیک شدند،
خامنه ایی ودور وریاش این را تازه فهمیده اند؛که اگر باتورکان درافتند،ورخواهندافتاد .
پس شماهم زیاد ناراحت نباشید،خامنه ایی این خطر ودشمنی وزیاده خواهی پان فارس

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا رضا این خام خیالیست که در سر دارید شما ارادی ملتها را نادیده گرفته اید ، با نزدیکی ایران و ترکیه صلح به منطقه باز خواهد گشت . رشد اقتصادی یواش یواش شروع خواهد شد. ریشۀ تروریزم خشک خواهد شد، دست استعمار گر و نوکران تروریست آنها قطع خواهد بود.
البته پروپاقاقندا بر علیه این همکاری یعنی بر علیه ایران و ترکیه از طرف مافیای بین المللی آغاز شده اشت و ادامه خواهد داشت که انشاالاه نا کام خواهد ماند. شما باید به ارادۀ ملل منطقه ایمان داشته باشید. دیدید با وجود ارادۀ مردم در ترکیه کودتا شکست خورد. زنده و پاینده باد دوستی بین ایران و ترکیه .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
پیمان گرامی
بسیار زیبا و جامع مقاله خویش را نگاشته اید. ما ممکن است با حکومت استبدادی حاکم مشکل داشته باشیم اما این را نبایست به دشمنی با کشور ایران و همسوئی با دشمنانی که خواهان برچیدن کیان و هستی ایران و ایرانی است بکشانیم. نکته ای که شما در مقالات و بیان دیدگاههای خود همیشه مد نظر دارید.

هرچقدر که پانتورکها نادان هستند برعکس پان کوردها مزور و نمک نشناس هستند. موضعگیری باند بارزانی و پان کوردها در تبلیغات پرسر و صدا در دخالت سپاه پاسداران در عملیات آزادسازی کرکوک و سنجار و فراموش کردن دولت مرکزی عراق و دولت ترکیه نشانگر این است که اینان در اندیشه کسب حمایت همه جانبه از یار دیرینشان حکومت اسرائیل و دولت راست افراطی ترامپ و کشاندن آنان به معرکه کوردستان بوده تا شاید بتوانند از این آب گل آلود ماهی هرچند مرده را صید کنند.
دز بدو حمله آمریکا به عراق در 2003

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام _ متشکرازاطلاعات جامعه ایی که دادید.
درنهایت تحلیل واطلاعات ارائه شده کین بی بی سی گرانه خودرانشان دادید.
درسایه برداشتن صدام حسین توسط آمریکا یک سیستم نسبتا خوبی دریک کشورعقب مانده ودیکتاتورزده بوجودآمده است.
بهترازهمه اقوام عراق کوردها ازاین سیستم ایجادشده توسط آمریکا کوردها بهره مندشده بودند،متاسفانه زیاده خواهی وشرارتوخودشیفتگی کوردان این موقعیت پیش آمده رابمخاطره انداخت.
نیروها ی دوراندیش کورد میتوانست خیلی بهترازدیگرملل به حداقل حقوق ملت خودکمک شایانی کنند؛متاسفانه اززمان شروع بهارعربی کوردان شرور وتروریست به داخل نیروهای مردمی نفوذیافته وپشت سرهم بکل کوردها خیانت کرده ومیکنند.
نیروهای پ ی گ درسوریه به نیروهای انقلابی ازپشت خیانت کردند.
تورکیه که حامی بهارعربی بود؛تروریست های پ ک ک به دستوراربابان غربی مثل اسراییل.آلمان.بلژیک ووخرابکاری جهت تضعیف پشتیبان بهارعربی کردند.