"بالادست نظام" مشکل دارد یا کلیت نظام؟

حجاریان: بالادست نظام مشکل دارد
جنبشی که قرنها پیش ناقوس جدائی دین از حکومت و پایان دادن به جنایات دینداران را بصدا درآورد، در آستانه قرن بیست و یکم به دستاوردهای بزرگ خود نزدیک می شود. پرچم آخرین سنگرهای مقاومت در کشورهای اسلامزده در دست عربستان، ترکیه، آخوندهای ایران است که بر دوش داعش، حشدالشعبی، حزب الله، و .. حمل میشود. جامعه ایرانی پس از 40 سال تجربه حکومت دینی، پا به عصر خردمداری گذاشته و به اسلامگرایان پشت کرده است؛ بی تفاوت از اینکه اسلام سیاسی اسلامگرایان از نوع خمینی، خامنه ای، سروش، رجوی، حجاریان و ... باشد.

سعید حجاریان در حالی که تا مغز استخوان به بوی تعفن تهوع آور نظام اسلامی آلوده است، بقاء اسلام سیاسی را توجیه سیاسی کرده و سیستم ایدئولوژیک- مذهبی و فاشیستی حاکم را در "بالادستی های نظام" خلاصه می کند تا نقش خود و همپالگی هایش در ایجاد نظام، جنایات، خیانت ها و ویرانگری های 40 ساله ایران و جامعه ایرانی را موجه جلوه داده و پایان اسلام سیاسی در ایران را نادیده گیرد.

*******************

حجاریان: بالادست نظام مشکل دارد

سعید حجاریان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به تازگی طی مقاله‌ای که سایت جماران آنرا بازنشر داد، با تفکیک معنای «سیاست‌گذاری» و «سیاست‌گزاری» از این گفته است که اندام‌های فوقانی نظام مشکل دارند و لذا نمی‌توان با سرانگشت تدبیر، گره کوری را رفع کرد.

او نوشته است: فی‌الواقع حرکات ظریف(fine movements) مستلزم آن است که در اندام بالایی اختلالی موجود نباشد.

حجاریان همچنین تأکید می‌کند: در دوره سازندگی و البته در دولت فعلی عده‌ای تکنوبوروکرات پیدا شده‌اند که به‌دنبال حکمرانی خوب‌اند در حالی که دقت ندارند در بالادست چه می‌گذرد.واقعیت این است که سیاست‌گذاری نوعی رفوگری‌ است که کارایی سطحی و محدودی دارد. چنانکه می‌دانیم لباسی که پر از رفو شد یا ساختمانی که چند بار بازسازی شد دیگر قابل بهسازی و استفاده نیست و باید طرحی نو درانداخت.

این فرد در ادامه با بیان اینکه ایران با معضلاتی مثل «طراحی نادرست اصول ارگانیک قانون اساسی»، «نامشخص بودن نگاه به جهان»، «ندیدن افق‌های دور»، «نامشخص بودن مؤلفه‌های امنیت ملی» و «معضلاتی در زمینه مشروعیت» مواجه است! می‌نویسد: با همه این مشکلات که در بالادست وجود دارد و در حالی که هنوز بنیان‌های سیاسی تعریف نشده‌اند اکنون عده‌ای در بند نقش ایوان‌اند.

حجاریان یادداشت خود را اینگونه به پایان می‌برد که: «مادامی که سیاست‌ورزی صورت نگیرد و خمیر سیاست‌ورز داده نشود نانی که از تنور در می‌آید در گلوی سیاست‌گذاران گیر خواهد کرد؛ به قول طلبه‌ها «ثبت العرش ثم انقش» یعنی اول سفت‌کاری بعد نازک کاری.»[۸]

منبع: مشرق

بخش: 
انتشار از: