یک خیر و سه شر در باشور کردستان

درست 25 روز پیش کردهای باشور کردستان با شادی و شور به پای صندوق های رای رفتند تا اراده خود در مورد سرنوشت شان را نمایش دهند. نتایج انتخابات و آراء 97 در صدی شرکت کنندگان، آب یخی بر سر جامعه کردستیز در خاورمیانه بود که ما پس لرزه های آنرا در تهدیدها، بستن مرزها، تجاوزات و لشکرکشی های دولت ترکیه، اسلامگرایان ایرانی ستیز حاکم بر ایران و سلطه طلبان عراق مشاهده کردیم.

 

اگر سال های گذشته سوریه کانون کشمکش قدرت های بزرگ بود، امروز ثقل زورآزمائی قدرت های جهانی و منطقه ای به باشور کردستان انتقال یافته است. واقعیت این است که نیروهای سلطه طلب و فوق ارتجاعی دو سوی صفحه شطرنج سیاسی نشسته و تلاطم های بزرگ سیاسی و جنگ های خانمانسوز در انتظار مردمانی ست که قلب های شان برای صلح، استقلال، آزادی، دمکراسی و رهائی از حکومت های نژادی و دینی می تپند.

رفراندوم در باشور کردستان بار سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و تاریخی برای یکی از خانواده های جامعه ایرانی داشته است. خانواده ای که در کوره طولانی پیکار، سخت آبدیده شده و با وجود دستاوردهای آزادیخواهانه و سکولار دمکراتیک جنبش مردمان کرد، شوربختانه نتوانستند در عرصه سیاست مستقل، تحزب، بمیدان آوردن جامعه مدنی و نهادینه سازی خودمدیریتی سکولار دمکراتیک، به شرایط مطلوب دست یابند.

مبارزات و پیشرفت های تدریجی و بی وقفه مردمان کرد، آنها را در جایگاهی قرار داده که در معادلات سیاسی غیر قابل چشم پوشی شده اند. گام های بزرگی که در کردستان برداشته شده، همان خیر بزرگ منطقه، یعنی روند سکولاریزاسیون و تثبیت ارزش های لائیک دمکراتیک بوده که بعنوان یک ضرورت سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، تاریخی برای مردمان همه کشورها مطرح است.

اما اینچنین بنظر می رسد که نژادپرستان ترک و عرب، دوش بدوش اسلامگرایان حاکم بر ایران تاب تحمل منطقه آزاده شده ای با ترکیبی از اکثریت مردمان کرد را ندارند. تا هنگامی اتحاد شوم سه شر منطقه، در هم شکسته نشود و جنبش ازادیخواهانه، دادمحورانه و سکولار دمکراتیک در ایران، حکومت جنایتکاران اسلامگرا (حشد الشعبی های ایران) را فلج نکند و به یاری کردها بر نخیزند، آمرین داعش، حزب الله، حشد الشعبی .. در عربستان، ترکیه، بغداد و ایران، همچنان به جنگ افروزی ها و جنایات خود ادامه خواهند داد.

در این هنگام که سخن روز نوشته میشود، کردها در سوریه پیروزی بر داعش را جشن می گیرند، آمران داعش جنگ در باشور کردستان را آغاز کرده اند.

به گزارش رسانه ها ائتلاف اسلامگرایان ایران و نژادپرستان ترکیه و عراق، جنگ برای اشغال کرکوک را اغاز کرده و تا کنون تلفات زیادی ببار آورده است. کردها از سوی فاشیست های متجاوز مورد تهاجم قرار گرفته تا به سرنوشت 40 ساله ایرانیان زیر سلطه حکومت اسلامی گرفتار شوند. اما مقاومت و مبارزه ادامه دارد.

ما انسان های آزادیخواه و بعنوان افرادی از خانواده ایرانی، موظف هستیم از کردستان، این سنگر آزادی و سکولار دمکراسی در منطقه دفاع کنیم.

دفاع ما از مردمان باشور کردستان می تواند در شکل فلج کردن نیروی نظامی حکومت اسلامی، تشدید پیکار جهت نفی کامل نظام نکبت بار، و آزادسازی پتانسیل جامعه ایرانی برای ایجاد ایرانی آزاد و پشتیبان برادران و خواهران خود در باشور کردستان باشد.

حکومت اسلامی ایران با فروش نفت و گاز سرزمین زاگرس نشینان (لرهای ایران)، اسلامگرایان حشد الشعبی و .. را برای سرکوب کردها پروار نموده، همانطور که از اسلامگرایان لبنانی، فلسطینی، عراقی و .. برای سرکوب مردم ایران استفاده کرد.

ما باید به غارتگری های اسلامگرایان، سوء استفاده اسلامگرایان از نام ایران و ایرانیان و تجاوزات آنها به هستی جامعه ایرانی پایان دهیم. تحقق این مهم، مشروط به همبستگی سکولار دمکراتیک باشندگان کشور، فلج کردن اقتصاد حکومت، پیشگیری از تولید و صدور نفت و گاز بهر شکل ممکن و تدارک قیام ملی می باشد.

اسلامگرایان حاکم بر ایران با هزینه ایرانیان در قتل عام مردمان سوریه شرکت کرده و مرتکب جنایت علیه بشریت شده اند. ما نباید اجازه دهیم این رژیم جنایت پیشه و آمران داعش، حزب الله و ..،  جنایات سوریه را در باشور کردستان تکرار کنند، که اگر چنین شود؛ ننگی ابدی بر دامان ایران و ایرانیان حک خواهد شد.

ما اپوزیسیون ایراندوست، آزادیخواه و سکولار دمکرات، بخشی از یک خیر سیاسی و علیه سه شر در منطقه (نژادپرستان ترک،عرب و حکومت اسلامی حاکم بر ایران) هستیم، پتانسیل عظیم مان را بشناسیم، جایگاه خود را در سیاست ملی و منطقه ای شفافیت بخشیم، برای تبدیل گشتن به یک نیروی اجتماعی و تاثیرگذار، برخیزیم!

منبع: 
ایرانگلوبال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبالی مطمعن باشید با وجود دو ملت توانمند در ایران یعنی ملت بزرگ فارس و ملت کارآفرین لایق ترک ، ایران را نمی توانید عراق یا سوریه بکنید . ما جلوه ترور خواهیم ایستاد . ما ملت شریف کرد را از دست این تروریست ها نجات خواهیم داد . شما نیز به هر بهانۀ تخم نفرت بر علیه ایران و کشورهای همسایه بپاشید و ادعا کنید که مشکل منطقه را درک می کنید! بزله گویی بالاتر از این هست . در کجای جنگ و تخریب رشد ، رفاه و آسایش وجود دارد ؟ هی تلاش کنید به جنگ و ترور لباس معصومیت بپوشانید. این هست تحلیل روشنفکرانۀ شما .
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
چند اشاره مختصر:
1- باشور کردستان 40 سال سنگر اپوزیسیون سرنگون طلب بود. پس از سرنگونی حکومت پان عربیستی صدام حسین، از لحاظ سیاسی و اجتماعی رشد زیادی داشته و گام های بزرگی در جهت ایجاد مناسبات دمکراتیک برداشته شد.
2-ایراد گرفته شده که "بند کردن الکی به یگانه حکومتهای مقتدر منطقه یعنی ایران و ترکیه" نادرست است. من عربستان را هم اضافه می کنم و "بند کردن" به آنها از پیش شرط های استقرار آزادی، لائیسیته و دمکراسی در منطقه می باشد. این قدرت های ارتجاعی مانع ازادی، رفا و پیشرفت باشندگان کشورهای خاورمیانه بوده و آزادیخواهان هر کشوری موظف اند ارتجاع خودی را به زباله دان تاریخ بفرستند.
3-مسئله کرد ریشه در تاریخی چند هزار ساله دارد. نه به آسانی از معادلات خاورمیانه حذف میشود و نه امکان سرکوب آن وجود دارد. پیکاری آزادیخواهانه کردها با افت خیز به پیش میرود و در طول زمان ابدیده تر میشود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اقبالی ، بند کردن الکی به یگانه حکومتهای مقتدر منطقه یعنی ایران و ترکیه به بهانۀ حکومتهای اسلامگرا خالی از اشکال ونیت بد چیز دیگری نیست ! در مدل حکومتهای اروپایی شما اکثرا احزاب مسیحی متصب حاکم هستند و در اسراییل نیز احزاب دینی حرف آخر را می زنند و در ارمنستان غیر از این نیست . اگر شما واقعا سکولار عادلی هستید ، به غیر سکولار ها احترام برابر قایل باشید ! معلوم هست که شما سکولار دمکرات نیستی به هر بهانۀ به ایران و ترکیه اگر کارهای مثبتی هم آنجام داده باشند پیله می کنید!!
کار شما خیلی سطحی در جهت و در خدمت اسلامافوبی که از طرف غربی ها به راه انداخته شده است ،کمک می کند. دوست عزیز شما سیاه لشکر هستید. امیدوارم سرنوشت ومشکل

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جاب اقبالی عزیز
از متن چاپ شده شما بوی عفن قومگرایی به مشام میرسد آنجا که از لرها بعنوان اقوام غرب زاگرس که لاجرم کوردهای کوهی هستند یاد نمودید که فارسها نفت آنها را غارت میکنند و باید به ملت کورد عودت داده شود! شما از نظام نکبت بار اسلامی حاکم بر ایران یاد نمودید که باید از اتحاد آزادیخواهان ایرانی با ملت کورد به نابودی کشانده شود و گفتید "ما انسان های آزادیخواه و بعنوان افرادی از خانواده ایرانی، موظف هستیم از کردستان، این سنگر آزادی و سکولار دمکراسی در منطقه دفاع کنیم" اگر کسی نداند نظام قبیله ای و عشیره ای حاکم بر کردستان عراق که هیج سنخیتی با آزادی و دمکراسی ندارد را با سوئیس و سوئد اشتباه میگیرد. اینکه قوم کورد میخواهد یک کشور مستقل داشته باشد هیچ ارتباطی به آزادی و آزادیخواهی ملت ایران ندارد که تنها نصیبی که آزادیخواهان ایران از این اتحاد نامیمون و نامبارک میبرند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب تورک اوغلی گرامی
برادر عزیز! تا بحال کلیه کامنتهای جنابعالی را خوانده و تنها چیزی که از آن دیدم حمله به شخص است که اگر کمی با علم منطق آشنا باشید این جزئی از مغالطات است. شما اینجانب را با شخص دیگری (شهرام دولت ترکپور - از ایادی رژیم) اشتباه گرفته و نادانسته و نا آگاهانه به من حمله میکنید. برادر عزیزم همانطور که خدمت جنابعالی عرض کردم بنده هیچ ارتباطی به این آقا نداشته و ایشان را در این حد نمیبینم که درکی از لیبرالیسم و اصول دمکراسی داشته باشد. این تنها یک شباهت اسمی بوده . بنده یک ایرانی شهروند این جهان هستم که بنا به تشخیص خود مطالب غلط و دور از واقعیت قومگرایان و دشمنان دمکراسی و لیبرالیسم را فاش نموده و در مقابل آن می ایستم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از مقایسه همه پرسی کاتولونیا و کردستان واکنش مشابه دولت های اسپانیا و عراق ولی برخورد با استاندارد دوگانه اتحادیه اروپا مشخص است این استقلال طلبی به کجا می انجامد؟! این نطفه جنگ است برای ویرانی کشورهای نفت خیز منطقه مثل ایران و عراق و خالی کردن ذخایر ارزی عربستان و کشورهای عربی تابعه. هر وفت از همه پرسی و استقلال طلبی اسکاتلند، ایرلند شمالی، کاتالونیا و... دفاع کردید حرفهای شما را در رابطه با دمکراسی باور می کنیم. ضمنا قرار نیست وقتی مردم منطفه ای استقلال می خواهند پیش از همه پرسی با کمک امریکا، شهر نفت خیز عمدتا ترکمن نشین و عرب نشین را با مهاجرت اجباری و سرکوب آنها، کردنشین قلمداد کنند!
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به "ع.ب.تورک اوغلی"؛
من با شما زبان مشترک برای گفتگو ندارم؛ همزبان و همفرهنگ خودت را پیدا کن!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام - جناب اقبالی.شما به خبرگذاری دورغگویی مشهورشده اید.
همه دراین سایت به دروغ های خبری شما واقفند.
ازسرتفنن آنهاراخوانده وبرعکسش میکنند.
ولی این همشهری تازه وارد ماراشما نگران کرده اید.
جناب تورکپور نه نه کرانی فارس شده دراین سایت تازگی هاپیدا شده است.بگذارید کمی راحت تر ازتفکرهمراستای شما دفاع کرده وپس ازمدتی این چاخان هاراببیند.
خبرهای شما آخه مقداری تاکمی نزدیک به واقعیت با چاخان های افسانه های شاهنامه همخوانی دارد.
بگذار ایشان مقداری درعالم شاهنامه خوانی خود خوش باشد.
عزیز دلم .من یک متنی درموردشجره ایشان نوشته بودم که چاپش نکردند.
میخواستم چرتش را بپوزام قویمادیلار.
شماهم بااین دروغ های سلسله ایی ایشان رانگران کرده ایی.
ماهیچ به اورحم کنید.
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب قلم شفاف گرامی؛
دو مسئله رهبری سیاسی و جنبش حق طلبانه کردهای باشور را باید از هم تفکیک کرد. در مورد هنگام همه پرسی، ارزیابی از توازن قوا، موقعیت احزاب و جامعه مدنی و ... مسائلی هستند که در باشور کردستان هم بر آن تفاوت نظر هست.
اما اقدامی زودرس انجام گرفته است. وظیفه ما محاکمه رهبری سیاسی ویا همسوئی، همگامی و حتا پیوستن به جنبش مردم است؟ پاسخ من روشن است.
پرسش اینست که براستی اگر رفراندوم دو سال یا چهار سال دیگر انجام میگرفت، در این فاصله زمانی سیاست های رهبری فاشیست ترکیه و اسلامگرایان حاکم بر میهن ما و ... تغییر می کرد؟ پاسخ من منفی است و همچنان بر این باور هستم که بدون سرنگونی حکومت اسلامی و استقرار دمکراسی در ایران، جنبش کرد در نبرد نابرابر با پان اسلامیسم شیعه، پان ترک و پان عرب، آسیب های جدی فیزیکی خواهد دید.
ممنون از توجه تان
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب پرویز گرامی؛
برای ما تحمل پلیدی ها و جنایات باید سقفی داشته باشد. جامعه ایرانی کی میخواهد خط قرمزهای خود را تعریف و تعیین کند؟!سکوت و تحمل هر ننگی با هیچ منطق و معیار انسانی همخوانی ندارد. سخن من معطوف به ضرورت بیداری و اقدام سیاسی در گستره ملی است و نه سرزنش هموطنانی که قربانی این نظام هستند.
ممنون از کمنتارتان

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقا ی اقبالی نوشه اید که (اسلامگرایان حاکم بر ایران با هزینه ایرانیان در قتل عام مردمان سوریه شرکت کرده و مرتکب جنایت علیه بشریت شده اند. ما نباید اجازه دهیم این رژیم جنایت پیشه و آمران داعش، حزب الله و ..، جنایات سوریه را در باشور کردستان تکرار کنند، که اگر چنین شود؛ ننگی ابدی بر دامان ایران و ایرانیان حک خواهد شد.)جنایت اسلامگریان را به حساب مردم ایران و ننگ ابدی برای ایران ارزیابی کردن قابل پذیرش نیست. مردم ایران بار ها فریاد زدند سوریه را رها کن فکری به حال ما کن. مردم ایران مورد تجاوز مستقیم اسلامگریان هستند و اگر ننگی باید دامن گیر کسی شود متوجه مدعیان انقلابی و مکتب شیعه است. توجه دارید که جریان چپ در باره رویدادهای کردستان سکوت کرده اند .
جریان چپ هنوز در رویای انقلاب اکتبر است و نقل قول زیر خود گویاست .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای اقبالی. بارزانی قبر کوردها را با کلنگ امثالی مثل شما در حال کندن هست.به هوش باشید که در تداوم این سیاستهای غلط ملت کورد دربدر خواهد شد.