آزربايجانِ شهيد امانى و شهيد امانىِ آزربايجان

و جاده ى تبريز - ورزقان بدنت را پوشيد
در سردىِ سلطه و سياهى و نيرنگ

 

 

شهيد مهندس غلامرضا امانى به طور ناحوانمردانه اى ترور شد. بعد از ايشان، آزربايجان براى مدتى در خلاء فرو رفت و به اعتقاد بنده هنوز هم ضربات از دست رفتنش را مى خوريم.

آزربايجانِ امانى و امانىِ آزربايجان طعم و عطر ديگرى داشت.

آزربايجانِ امانى مارك و بيزنس و بنگاه املاك نيست، آزربايجانِ امانى مانيفست و تاريخ و عمل و جديّت است.

شهيد امانى حتى براى يكبار هم منت آنهمه سال زندانى شدنش را بر كسى نزد. سردردها و دلمشغولى هايش را تيتر اخبار نكرد، مرد عمل و مدارا و محبت بود.

در صفحه ى تازه اى كه آزربايجان گشوده است او اولين شهيد ما و بعد از پروفسور زهتابى دومين كسى است كه به طرز فجيعى ترور شد.

دوستش دارم. بيدارى ام وقتى است كه او به خوابم مى آيد.

همه ى زندگيش در كنترل و تهديد و رنج گذشت اما براى ملت آزربايجان از شادى و اميد و شكوفايى گفت.

سوّم آبان روز شهيد امانى، روز معصوميت و مظلوميت و جسارت است. و البته هر روز ما روزِ امانى است و غيابِ حضورش به شدت به چشم مى خورد.

از دوستان و عزيزان تقاضا دارم تا خاطرات و نوشته هاى ايشان را همراه با مقالات و شعرهايى كه درباره ى آن شهيد بزرگوار سروده شده گردآورى نموده و به صورت كتابى وزين انتشار نمايند.

دستهايى در كارند تا ارزش كارهاى او را مخفى كرده و حتى شهادت او را در هاله اى از ابهام بنشانند. آنانكه كه در راه وطن و ملت و آزادى و صلح و شرافت و شكوهِ هويت و زبان و فرهنگ و برابرى، و در جدال با راسيسم و فاشيسم و زشتى، قربانىِ ترور و حذف ناجوانمردانه قرار مى گيرند شهيدان واقعى هستند. در چنين شرايطى اگر امانى شهيد نيست پس از بدو تاريخ تا حالا در تاريخ انسان نه شهيدى وجود دارد و نه شهيدى وجود خواهد داشت.

سالروز شهادتش را به بازماندگان آن شهيد عزيز و به ملت شريف آزربايجان تسليت عرض مى كنم.

با احترام
محمدرضا لوايى
‏ October 25, 2017

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اين رضا دولت مثل يك بازپرس زبده و طزقدار زژيم حرف مى زند. غلامرضا امانى را كاملاً با يك كاميون له كردند. رژيم در كشتن انسانها در جاده ها و خانه ها و بيمارستانها متبحر شده است. همه چيز را تصادفى نشان مى دهد اما همه مى دانيم كه كار خود رژيم است. كثيفتر از رژيم خودش است و افرادى كه وكيل مدافع رژيمند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ترور بسیار نفرت انگیز است چه ترور آبراهام لینکن و جان کندی باشد چه این انسان گمنام که در راه رسیدن به آرمانهایش که همانا پیوند تورکان جهان از آلمان و ترکیه و آذربایجان ایران و جمهوری نوبنیاد شمال ارس تا سین کیانگ چین باشد.

ترور از ابزار حکومت از ابتدای انقلاب بود اما بیاد داشته باشد که ایران از میان 190 کشور مقام 189 در تلفات جاده ای را داشته و 1.5 برابر متوسط جهانی در جاده های ایران کشته میشوند.

طبق آمار هر روز بیش از 80 نفر در جاده های ایران جان میدهند که این تعداد میتواند چه از میان نخبگان علمی و چه مردم عادی باشد.
اما گزارش ها حکایت از این دارد که آقای غلامرضا امانی همراه با دو برادراش عازم تبریز بوده که خودروی آن ها با یك دستگاه خاور تصادف کرد. بر اثر این اتفاق دو برادر وی در همان دقایق اولیه تصادف در محل حادثه فوت كردند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
غلامرضا امانی و نزدیکترین عزیزانش، بدون اینکه اثر انگشتی از قاتل جنایتکار رژیم بر جای بماند، آزربایجان و آزربایجانی ها را ترک کرد و به دده قورقود پیوست،
عزیزینم تالاندی شادلیق اوئلکم تالاندی، گویدن کچن دورنالار شاد اولکه لر هایاندی؟