ما حق نداریم تاریخ یک سرزمین را حذف کنیم

تلاش‌های کوروش بزرگ برای مشروعیت بخشی به پادشاهی اش و مهارتش در استفاده از سنت‌ها و الگوهای محلی، برای تحقق اهداف خویش است و بعلاوه سیاست او نوعی مداراجویی در شیوه حکومت است. برخی مورخان این متن را نشان آغازین در احترام به حقوق بشر دانسته اند. در سال ۱۹۷۱ میلادی سازمان ملل استوانهٔ کوروش را به همهٔ زبان‌های رسمی این نهاد منتشر کرد و بدلی از این استوانه در مقر سازمان ملل مستقر نمود.

 

کوروش بزرگ یا کورش به مدت سی سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا پادشاهی می کرده است. او از مادری مادی و پدری پارسی متولد شده است. آغاز پادشاهی او در انشان (فارس) و خوزستان، فتح هگمتانه و اتحاد ماد و پارس، فتح پارت و ارمنستان و لیدی، فتح بابل و آزادی یهودیان از رویدادهای برجسته دوران کورش است.
گزنفون، کوروش را به عنوان فرمانروای آرمانی مطرح می کند. کوروش بدون شک، نه تنها هدایتگری برجسته بود که امپراتور بزرگ را بنیان گذاشت، بلکه بنیانگذار فرهنگ و تمدن شهری هخامنشی نیز بود. از آنجا که بنا بر نظر مورخان یونانی پارسی‌ها متعصب نبودند، کوروش به سرعت فراگیری از ملت‌های زیر فرمان را آموخت. یکی از سندهایی که از کوروش برجای مانده، استوانه‌ای به طول ۲۲٫۵ سانتی‌متر و عرض ۱۱ سانتی‌متر از جنس خاک رس با نوشته‌ای ۴۵ سطری به زبان بابلی است که امروزه در بخش ایران باستان بریتیش لندن نگهداری می شود. در این منشور کوروش پس از معرفی خود و دودمانش و شرح مختصری از فتح بابل، می‌گوید که تمام دستاوردهایش را با کمک و رضایت مردوک به انجام رسانده‌است. وی سپس بیان می‌کند که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل، سومر و دیگر کشورها به ارمغان آورده و پیکر خدایانی که نبونعید از نیایشگاه‌های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه‌های اصلی آنها برگردانده‌است. تلاش‌های وی برای مشروعیت بخشی به پادشاهی اش و مهارتش در استفاده از سنت‌ها و الگوهای محلی، برای تحقق اهداف خویش است و بعلاوه سیاست او نوعی مداراجویی در شیوه حکومت است.

برخی مورخان این متن را نشان آغازین در احترام به حقوق بشر دانسته اند. در سال ۱۹۷۱ میلادی سازمان ملل استوانهٔ کوروش را به همهٔ زبان‌های رسمی این نهاد منتشر کرد و بدلی از این استوانه در مقر سازمان ملل مستقر نمود.

تاریخ باستان ایران توسط اسلامگرایان و ایدئولوژی های چپ مورد تحریف و بی توجهی قرار گرفت. جمهوری اسلامی همیشه با این تاریخ ضدیت داشته است و چپگرایان توجه به این تاریخ را معادل «شوینیسم و ناسیونالیسم» تلقی کرده اند. این ایدئولوژی ها در اساس مخالفت خود را با تاریخ ایرانیان و منافع ایرانیان نشان می دهند. ما حق نداریم تاریخ یک سرزمین را حذف کنیم. در طول تاریخ افسانه ها و اسطوره ها و واقعیت های پیچیده و متعدد درهم آمیخته اند و تاریخ در دل خود سرشار از آموزش است. برخورد علمی به تاریخ نه برای احساسات عظمت طلبانه و تبلیغ بت پرستانه و توجیه یک قدرت سیاسی، بلکه برای حقیقت جوئی و فهم سیر تاریخ است. تاریخشناسی علمی همیشه با بررسی انتقادی و دقیق همراه است و انگیزه آن فقط حقیقت جوئی است. در کشور ما مطالعات تاریخ هخامنشیان به یک رشته علمی و دانشگاهی مستقل و برحسته تبدیل نشد و این امر کمبود بزرگی است. خوشبختانه مورخان یونان باستان و مورخان غرب مانند «پی یر بریان» مددکار ما بوده اند و به تاریخ ما خدمت بزرگی کرده اند. (جلال ایجادی 29/10/2017).

http://www.tribuneiran.org/%D8%AC%D9%84%D8%A7%D9%8...

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با پوزش:
کوروش را می بایست در متن تاریخ و عصر خود بررسی کرد.
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اشاره به چند نکته:
کوروش را می بایست در متن تاریخ و عصر خود بررسی دید. سیاست کوروش خردگرایانه و با توجه به مصالح عموم بود و بقول گزنفون رفتار او طوری بوده که همه می خواستند "جز اراده او چیزی بر انها حکومت نکند".
"کوروش بزرگترین سازمان سیاسی پیش از روم قدیم و یکی از بهترین ادوار حکومت و فرمانروائی، در همه دوره های تاریخی بشمار می رود". ... مذهب و رسوم ملی اینهمه اتباع با دقت بسیار رعایت و اکثر بوسیله خود پادشاه در کشورهای مربوطه تشویق و ترویج می شد. (به نقل از تاریخ راوندی)
در امپراطوری بزرگ هخامنشیان زبان واحد نبود. در "تاریخ ایران کمبریج" آمده:
"در بسیاری از اسنادی که در باره اقدامات کوروش در بابل به دست آمده اند، از وی با نام پادشاه انشان نام برده شده است." (منطقه پاسارگاد کنونی). استوانه کورش به سبک کتیبه ای بابلی نوشته شده است. پرسش اینست که چرا؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
و اما چرا یابندگان آثار باستانی فارسها یهودی ها هستند و تقریبا همه این هارا در انگلستان قائم کرده اند؟ حتی یابنده گویا یک نسخه قدیمی از اوستا هم یک یهودی است و این نسخه هم در انگلستان قائم شده است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
میشه از شما ها خواهش کنیم که این چماق تاریخ را از سر ملتهای غیر فارس بردارید، این کورش و فردوسی عملا همانند دکان دو نبش ابزاری شده در دست پانفارسیسم تا اتوریته و هژمونی استعماری خود را بر دیگر ملیتهای غیر فارس اعمال کنند، و هویت و زبان و فرهنگ آنان را خیلی محترمانه و اتساندوستانه زیر پرچم سکولاریزم و دمکراسی نابود سازند، تا کی باید پدران رل مترجم را بین مادرشان که فارسی نمی داند و بچه اشان که ترکی نمی داند باید بازی کنند؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این کوروش ولوحش تحفه ای است که ترک،کرد،عرب،وبلوچ از آن بیزارندوهمه ستمدیده گان این سرزمین به دیده نفرت به آن می نگرندوبسیاری ته دلشان آرزوی نابودی این مقبره را دارند.وقتی قومی با خود برتر بینی از آخوند گرفته تا سکولارش از کوروش ولوح ساختگیش برای سواری گرفتن از سایر ملل مقهور در جغرافیای ایران استفاده سوء میکنند وبا زیرکی ملل دیگررا خرکرده آنگاه لوح کوروش را علم نموده وحتا یک چیزی هم طلبکارند. رئیس جمهور ابلهی که در کابینه اش یک ترک یک کرد نباشد غلط میکند از حقوق بشرورنگین کمان رنگین اقوام حرفی به میان آورد من نیک می دانم آن اصفهانی یا مشهدی وزیر خود خدا هم باشد نسبت به شهر وزادگاه خویش دیار زجر کشیده وزخمی من برایش بیگانه وغریبه ایی بیش نیست واین زخمی است که کوروش پرستان عاریایی بر تن من کرد ،ترک،عرب وبلوچ میزنند.جالب مطالبی است که توسط دروغ پرداز حرفه ای روزنامه کیهان شریعتمداری مفتخور

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام _ عجب جامعه شناسی داریم؟عجب انسانهای روشنفکری داریم ،که پناه به استخوانهای پوسیده باستانگرایی برده اند.
واقعا مرحبا به اینهاآقایان که چندین سال است درغرب ودرسرزمین آزادی هازندگی میکنند.
من فکرمیکنم دراینجا علم ومنطق وعقلانیت درمرخصی بوده ونژادپرستی فرمان میبرد.
ناسیونالیسم کورکاری کرده که این عزیزان حتی درکشورهای دارای عقلانیت هم چندین سال است درتوهم سیرمیکنند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب جلال شما در برابر افراطیون باستانگرا حکم لنگش کن را داده اید. پس فرق بین روشنفکر با عوام در کجا باید باشد. ما غیر فارسهای ایرانی از شما انتظار داریم در برابر افراطیون موضع روشن را اراعه بفرمایید . کدام فاکت تاریخی ؟ کدام قسمت تاریخی وطن ؟ لطفا بر خورد دو استاندارتی را کنار بگذارید .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" جامعه شناس و سقوط ژئوپلوتیک "" در حالی‌ که چند ماهی‌ به پایان سال ۲۰۱۷ نمانده، اروپا ناظر شکست صدور بحران، در قالب اسلام هراسی، به خاورمیانه است، کیست که نداند جامعه شناس ما، در خدمت آن سیاست بود. اینک موج‌های آلترا ناسیونالیستی، در حال بزیر کشیدن اتحادیه اوروپاست. خطای دید جامعه شناس ما، به اینجا خلاصه نمی‌‌شود، ایشون نمیدانند که "" خاورمیانه، چاه استراتژی است، و این جغرافیا است که در این خطّه، حکم میراند. کشور ایران، از نظر ژئوپلوتیکی، با وجود مجاورت با خلیج عربی‌، یک کشور خشک محسوب می‌‌شود، ایران در طول تاریخ، فقط با قدرت ترکان، به انزوای خود، فائق آمده، جامعه شناسی‌ که با اتکا به تاریخ باستان و سجده به کوروش، قصد استقرار ایرانی‌ مقتدر را دارد، نه تنها درکی از ژئوپلتیک ندارد بلکه به این واقعیت اصرار می‌‌ورزد که "" سیستم فارسی‌ همچنان باید بر مبنای نفی و تحقیر ترک و عرب، الام مجودیت ک

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ایرانیان عجب ملتی اند-- تا دیروز شاه را بخاطر کورش پرستی اش مجوس و غیره نامیدند و دمار از روزگارش در آوردند-- امروز هم بخاطر رهایی از مار غایشه باز به همان توهمات کوروش پرستی و کورش اللهی روی می آورند--- گویا غیر از این دو سیستم، چرخهای دمکراسی و قدرت حکومتی در گل گیر کرده است.
پدیده حقوق بشر مربوط به دوران پسامدرنیسم است-- در زمان کوروش و غیره مفهوم بشر معنایی نداشت- یا حاکم یا محکوم و برده و رعیت (ا این اواخر)- اگر کورش معتقد برعایت حقوق بشر بود به سرزمین سکاهای شرق دریای خزر حمله نمی کرد که سرش را شیرزن تورکمن تومار در مشک خونش قرار داد. فکر می کنید بعداز بریده شدن سرش، جسد وی را با اکرام به شیراز بفرستند؟
اگر این آرامگاه کوروش است- چرا یک نمونه دیگر آن در سراسر ایران یافت نشد-- مثلا برای داریوش و خشایار وغیره- چرا ایرانیان تا قبل از پهلوی دوم اسم فرزندانشان را کوروش نمی گذاشتند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دکتر انزابی گرامی، به یقین آقایان ایجادی و اقبالی، در کنار نوشتن نظر یا پاسخ خود بر سئوالات شما، نظری هم به سئوالات من در یادداشت قبلیم خواهند انداخت.
اما در اینکه مطالب مندرج بر روی استوانه ی کوروش یافت شده به زبان بابلیست، شاید به این خاطر باشد، که کوروش بزرگ این خطابه را برای مردم بابل، و بعد از تصرف بابل امر به نوشتن کرده باشد.
اما این هم سئوال خوبیست که چرا در این معنا استوانه ای به زبان هخامنشی در امپراتوری بزرگ هخامنشی یافت نشده است؟ که امیدوارم آقایان ایجادی و اقبالی خوانندگانشان را برای یافتن پاسخی مناسب و منطقی در این زمینه یاری کنند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مردم برای نشان دادن بیزاری خود را از یک حکومت غیرملی و بیگانه پرست ایرانی ستیز، به بزرگداشت کوروش روی اورده اند. همان گونه که پیش از این برای نشان دادن مخالفت خود با یک حکومت فردی خودکامه از مراسم پر ریخت و پاش فردی برای کوروش انتقاد می کردند. مساله کوروش نیست مساله اعلام خاموش ملت برای استقلال، دمکراسی و حکومتی ملی بر پایه ارای عمومی است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای دکتر در همون منبعی که گذاشتید نوشته شده «استوانه متعلق به کوروش هخامنشی است و بخشی هم از زبان خود اوست و مربوط به فتح بابل است.». بعد فرمودید: با توجه به مطالب فوق چنین نتیجه گیری می شود این استوانه را......

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کورش/کوروش با کشتن نیای نسبتاً دمکراتش سیستم شبه فدرال ایرانی موجود رو برانداخت، در بابل هم به نبونید شوریده بر مردوک قلدر حمله کرد و اولین امپراطوری تاریخ رو برپا کرد. این حضرت اونقدر جنگ طلبی کرد که سرش رو تو جنگ با یه خانم به ضرب شمشیر از دست داد! و معلوم نیست جسدش چطور به پاسارگاد رسید و علیرغم رسم زمانش خاک شد؟!

کورش اگرچه در ارتش و نظم و اداره کشور دستاوردهای نسبتاً باارزشی هم داشته اما بی تعصب، بزرگی این آقا از جنس بزرگی چنگیزخان و اسکندر و هلاکو و ریچارد شیردله که با این حساب چندان هم تحفه قابل افتخاری نیست که بخواهیم واسه رهایی از شر ارتجاع حاکم به دامن نه چندان آزاده کورش پناه ببریم!

در فرصت بسیار کمی که مونده تا دوباره پایگاههای عراق در آلبانی راه نیافتادند کاری بکنیم!
مخلص همه جانهای شیفته آزادی و برابری،
بر و بچه های اسیر رجوی ... در آلبانی و هزار اشرف یادتون نره!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان عزیز ضمن سلام وعرض ارادت: باتوجه به استوانه به اصطلاح حقو ق بشر کوروش چندین سوال ایجاد می شود 1- چرا منشور به زبان بابلی است و به زبان هخامنشی نیست اگر هدف رعایت حقوق بشر بود باید این حقوق توسط والیان هخامنشی رعایت می شد جون بقیه مردم قدرتی نداشتند که حقوق بشر ر ا رعایت به کنند یا نه کنند. باید این استوانه به زبان هخامنشی در چندین نسخه نوشته می شد (چون والیان زبان هخامنشی می دانستند نه بابلی) و به والیان هخامنشی در بلاد هخامنشی داده می شد که والیا ن به مردم ظلم نه کنند و باید چندین نسخه از این منشور در چندین بلاد پیدا می شدنه فقط در معبد بابل.
2- به چه علت این استوانه از بابل پیدا شده نه تخت جمشید و چرا این استوانه به اصطلاح حقوق بشر به این مهمی در پایتخت هخامنشیان تخت جمشید نگه داری نمی شده.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کاری به تاریخ ایران کهن ندارم ولی تاریخ روشنفکری چپ درایران مملوازوابستگی دشمنی با گذشته ایران و سنتها و ازادی ومردمان ان است.نه تنها چپ بلکه جریان دینی مروج بی وطنی است.تاریخ گروهی عرب تروریست مانند حسین ومحمد علی فاطمه زینب تاریخ مردم ایران نیست. اگرسخن ضد ایرانی این گروه عملی شود هیچ موزه ای نباید وجود داشته باشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سازاخ، ممکنه بفرمایید ملیت جنابعالی چیست؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب جلال، کسانیکه به تاریخ، مخصوصا به تاریخ باستان متوسل می شوند، و از گزنفون و هردوت واقع در جزایر هاق واق فاکت می آورند که معلوم نیست کدام یک از شرکتهای نفتی هفت خواهران هزینه تاریخ نویسی آنرا پرداخت نموده، قطعا مشکلی با خلا هویت ملی خود دارند و بدینطریق می خواهند برای خود، اگر هم که شده هویتی کاذب برای سلطه بر دیگر ملیتها بسازند، تا بتوانند برتریت ملت خود را بر روی دیگر ملیتها اعمال کنند، و بدینطریق از دیگر ملیتها سواری بگیرند، که این نهایت فرومایگی و تلاشی است مذبوهانه برای تسلط مصتضعفانه برای اعمال هژمونی خود بر دیگر ملتها.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هموطنان گرامی آقایان ایجادی و اقبالی، کاش وقتی در کرده اید؛
«...تاریخ باستان ایران توسط اسلامگرایان و ایدئولوژی های چپ مورد تحریف و بی توجهی قرار گرفت. جمهوری اسلامی همیشه با این تاریخ ضدیت داشته است و چپگرایان توجه به این تاریخ را معادل «شوینیسم و ناسیونالیسم» تلقی کرده اند...»
چند مثال هم به این گفتِ خود سنجاق می کردید، تا سخنتان مدلل شده، و منِ خواننده بدانم، که مقصود شما از "تحریف و بی توجهی" اسلامیون و "شوینیسم و ناسیونالیسم" موردِ ادعای چپگرایان چیست؟