همنشین بهار: روزگارِ هَردَمبیل، و قاعدهِ نفیِ سَبیل

https://www.youtube.com/watch?v=nNJ8uuXJwI8

قتلهای زنجیره‌ای، کاردآجین کردن بهترین فرزندان مردم، دهن کجی به حقوق بین‌المللی، بهایی‌کُشی و تبعیض دینی، بازی درآوردن سر «سند ۲۰۳۰ یونسکو» و نمونه‌های مشابه، داستان خودی و غیرخودی، و راه ندادن کسانیکه میهنشان را دوست دارند اما نظرگاه آنان را ندارند، حتی به شوراهای شهر، همه و همه، ریشه در فقر فرهنگی، فقه فرسوده و تکلیف مدار صفوی و «قاعده نفی سبیل» دارد که نه در رویارویی با ستمگران، بلکه بر سر ستمدیدگان می‌شکنند.

دوستان دانشور، خواهران و برادران عزیز سلام بر شما
این بحث در مورد قاعده نفی سبیل(نفی سلطه) است که سالیان دراز بعد از پیمان وستفالی، و زایش «دولت-ملت‌»های کنونی نیز، مرتجعین از آن دست برنداشته به توهمات خود می‌آلایند. برای ورود به اینگونه مباحث، ابتدا باید از مدار جاذبه و دافعه(هر دو)، خود را رها کنیم. یعنی نقد و سؤال را در مورد آنچه دوست داریم از دست ندهیم و مقهور عشق و علاقه خود نشویم، و بعکس اگر نسبت به کسی یا چیزی دافعه داریم این باعث نشود بد را بدتر ببینیم. دراینصورت به کینه و هیستری نسبت به آن پدیده یا واقعه آلوده شده، همه چیز را به رنگ توهمات خود درمی‌آوریم. چنانچه در مدار جاذبه و بعکس در مدار دافعه باشیم، امکان ندارد، امکان ندارد به داوری درست برسیم و سراسر کار ما را پیش‌داوری و پیش فرض‌های غیرواقعی آلوده می‌کند.
بعد از رهایی از مدار جاذبه و دافعه، که البته ساده نیست، ضروری است به پیش‌زمینه‌ها و کلید واژه‌های بحث اشراف نسبی داشته باشیم.
ـــــــــــــــــــــــــ
مقاله مربوط به این بحث:
http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=505
...
فایل صوتی
http://www.hamneshinbahar.net/mp3files/Ghaede_Nafy...
...
همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است:
http://www.hamneshinbahar.net/article_all.php
...
همنشین بهار
http://www.hamneshinbahar.net

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر همنشین بهار

نظر : 
سلام بر شما
پیمان وستفالی، Peace of Westphalia حدود ۴۷۰ سال پیش (۱۶۴۸ میلادی)، در پایان جنگهای سی‌ساله اروپا منعقد شده‌است. در ویدئو به اشتباه گفته‌ام ۱۷۰ سال، و پوزش می‌خواهم.
با کمال احترام: همنشین بهار
عدم انتشار شده: 
false