پلمب دهها محل کسب شهروندان بهایی در بلوچستان

در طی ۳۹ سال گذشته همواره مورد تعدی و ظلم و ستم و تعرض و و اذیت و آزار نیروهای مختلف نظام قرار گرفته اند و برخی از اماکن کسب و کار آنها تعطیل می شد. اما تا به امروز پلمب کردن فله ای همه مغازه های بهائیان در شهر های مختلف سابقه نداشته. متاسفانه تعداد انگشت شماری از ملاهای مذهبی و وهابی مسلک بلوچ که با ارگانهای مختلف نظام از جمله بسیج عشایری و سپاه و اطلاعات همکاری نزدیکی دارند و در زمینه ایجاد وحدت بین تفکر داعشی و داعشیعه فعالیت می کنند، در گذشته مقامات جهموری اسلامی را در پلمب کردن و حتی راندن

بر اساس گزارش خبرگزاری هرانا تعداد پرشماری از اماکن کسب شهروندان بهایی در چندین شهر استان سیستان و بلوچستان بصورت فله ای پلمب شده اند.


به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در طی روزهای اخیر ماموران اداره اماکن در شهرهای زاهدان، چابهار، زابل و ایرانشهر، دهها محل کسب شهروندان بهایی را پلمب کردند. خبرگزاری هرانا گزارش می دهد که هر چند تعداد دقیق اماکن پلمب شده تا زمان تنظیم این گزارش کماکان مشخص نیست با اینحال گمانه زنی های اولیه حاکی از بسته شدن بیش از ۳۰ محل کسب بهائیان است. اما بر طبق اخبار رسیده از استان همه اماکن کسب بهائیان در شهرهای استان سیستان و بلوچستان پلمب شده اند که تعداد آنها بیشتر از ۹۰ محل کسب و کار و سرویس می باشد، امری که در این مقیاس وسیع و فله ای تا به امروز سابقه نداشته است.


گفته میشود دلیل پلمب اماکن کسب مورد اشاره عدم پذیرش درخواست اداره اماکن از مغازه داران بهایی برای باز نگهداشتن اماکن کسب خود در دو روز مناسبت مذهبی اخیر بهاییان بوده است. درخواستی که بعنوان یک حق قانونی از سوی شهروندان بهایی مورد پذیرش قرار نگرفته بود. علاوه بر بازداشت ها، تهدیدها و تفتیش های پر تعداد صورت گرفته، اماکن کسب زیادی در استانهای گلستان، فارس و چند استان دیگر به بهانه های مشابه پلمب شده اند.
بیشتر این بهائیان در استان سیستان و بلوچستان در زمینه های خدماتی و تعمیراتی و وسایل ساختمانی و غیره مغازه داشته اند. اکثر آنهایی را که مغازه هایشان در چابهار و برخی که از چابهار به زاهدان مهاجرت کرده بودند، پلمب شده است، از نزدیک می شناسم چون در دوران دبستان و دبیرستان همکلاس و همسایه بوده ایم. در رژیم گذشته جزو زبده ترین و بهترین و صادق ترین متخصصین زحمت کش در زمینه های پزشکی، آزمایشگاهی و دندانپزشکی و دیگر امور تخصصی بودند که صادقانه به مردم محروم شهر چابهار خدمت می کردند. بعد از انقلاب ۵۷ همه از کار بیکار شدند، و ناچارا مغازه کوچک تعمیراتی یا سرویس و خدمات دهی گشودند.

در طی ۳۹ سال گذشته همواره مورد تعدی و ظلم و ستم و تعرض و و اذیت و آزار نیروهای مختلف نظام قرار گرفته اند و برخی از اماکن کسب و کار آنها تعطیل می شد. اما تا به امروز پلمب کردن فله ای همه مغازه های بهائیان در شهر های مختلف سابقه نداشته. متاسفانه تعداد انگشت شماری از ملاهای مذهبی و وهابی مسلک بلوچ که با ارگانهای مختلف نظام از جمله بسیج عشایری و سپاه و اطلاعات همکاری نزدیکی دارند و در زمینه ایجاد وحدت بین تفکر داعشی و داعشیعه فعالیت می کنند، در گذشته مقامات جهموری اسلامی را در پلمب کردن و حتی راندن بهائیان از شهر چابهار تشویق می کردند. این در حالی است که اکثر این بهائیان در شهر چابهار بدنیا آمده اند و خود این ملاهای داعشی از جاهای دیگر به چابهار مهاجرت کرده اند.

عبدالستار دوشوکی
به نقل از گزارش هرانا و گزارش های محلی دیگر

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.