برای تاسیس “مهستان ایرانیان” / نامه سرگشاده به 5 تن از کنشگران سرشناس سیاسی

نامه سرگشاده به 5 تن از کنشگران سرشناس سیاسی؛

آقایان بهرام مشیری، ناصر کاخساز، فرهنگ قاسمی، اسماعیل نوری علا و جلال ایجادی
 

روندهای جاری در جهان، منطقه، ایران و پیامدهای ویرانگرانه تداوم حکومت اسلامی برای آینده، ما را موظف می کند تا اقدامات فوری در دستور کار سیاسی خود قرار دهیم،که مهمترین آن، غلبه بر تفرقه و پراکندگی کنونی در جنبش براندازی حکومت اسلامی است.

همانطور که آگاه هستید، گامهای کوتاه و ناموثر توسط افراد، محافل، سازمان ها و احزاب ایرانی جهت همپیمانی در اپوزیسیون، بدرازای عمر حکومت اسلامی برداشته شده است. آخرین اقدام، برگزاری کنگره سکولار دمکراتها در آلمان -کلن- در روزهای پایانی اکتبر 2017 بود.

در کنگره سکولار دمکراتها، بدرستی پیشنهاد ایجاد “مهستان ایرانیان” بمثابه سامانه همپیمانی ملی ایرانیان آرادیخواه و سکولار دمکرات طرح شد.

ایجاد “مهستان ایرانیان” یک ضرورت انکارناپذیر است، زیرا بدون یک نهاد فراگیر (چتر بزرگ همبستگی جامعه ایرانی)، وفاق سکولار دمکراتیک ملی برای براندازی نظام حاکم، ایجاد پیش شرط های انتقال قدرت به مجلس موسسان نظام نوین (برآمده از انتخاباتی آزاد و دمکراتیک)، نمی توان از حکومت اسلامی عبور کرد.

با توجه به؛

1) تبعید بخش قابل توجه از اپوزیسیون به خارخ از کشور

2) استقلال طلبی بخش بزرگ کنشگران سیاسی، محافل، سازمانها و احزاب سیاسی

3) جان سختی رقابت های فردی، گروهی، فرقه ای و نقش مخرب ستون پنجم حکومت اسلامی و .. در اپوزیسیون،

سامانه “مهستان ایرانیان” متشکل از مجموعه کنشگران سیاسی ناهمگون، برابر حقوق و همپیمان برای تحقق اهداف مشترک (براندازی حکومت اسلامی و انتقال قدرت بمردم)، می تواند مشکل 40 ساله پراکندگی اپوزیسیون را حل کند.

بدین منظور لازم است تنی از پیشکسوتان آزادیخواه و سرشناس اپوزیسیون، این سامانه را پی ریزی کنند. من بعنوان یک کنشگر سیاسی براین نظر هستم (نظری برای نقد و تصحیح) که ترکیبی پنج نفره از آقایان بهرام مشیری، ناصر کاخساز، فرهنگ قاسمی، اسماعیل نوری علا و جلال ایجادی (اگر مایل باشند)، می توانند مشترکن برنامه این اقدام ملی را تدوین کنند.

من پیشنهاد خود را در نامه سرگشاده باطلاع پنج گرامی نامبرده و کنشگران سیاسی جنبش میرسانم و امیدوارم با دامن زدن به گفتگوی سیاسی سازنده، پیگیری سیاست های معطوف به گسترش گفتمان سکولار دمکراتیک ملی در جامعه ایرانی (روشنگری)، کوشش در مدار ایجاد پیش شرط های برچیدن حکومت اسلامی (متشکل شدن) و استقرار جمهوری لائیک دمکراتیک در ایران (آلترناتیو)، گام های موثری برداریم.

کنشگر سیاسی

اقبال اقبالی

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با سپاس بنظرم پشنهاد بسیاری خوبیست .واما جای زنان خالیست البته باعث خوشحالی من بود که چند زن سخنران هم در این نشست ها بودند ولی کافی نیست .مازنان بانام و گمنام بسیاری را در کنارمان داریم که صاحب نظر و اهل عملند.باید تلاش دو جانبه ای ( از طرف کنشگران مرد و زن)صورت گیرد که در نطفه هر اقدامی زنان نیز حضور فعال داشته باشند چرا که در آینده برای ما از "مهستان" نیزتنها "ستان"خواهد ماند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ناصركاخسازازگروه فلسطين ورفيق زنده ياد شكراله پاكنزادبحق يكي ازافتخارات مبارزه عليه شيخ وشاه است وبي انصافي است اسم ايشان دركنارپان ايرانيست ها وشونيستهاي فارس محور قرارگيردش خ ش ا ن

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حافظ چه زیبا گفته **بربساط نکته دانان خودفروشی شرط نیست یاسخن دانسته گوی ای مردعاقل!!!(نادان)یاخموش**
1-گویا بخش قابل توجه اپوزیسیون تبعیدی است!!!شما حتی یک نفر !ازبین چندمیلیون ایرانی مقیم خارج پیدا نخواهید کردکه ازطرف جمهوری فارسی اسلامی تبعیدشده باشد!!!بلکه همه ی ما ها خودتبعیدی هستیم چه آناییکه باپاسپورت ازایران خارج شدند چه آنهاییکه بطروق مختلف بغرب پناهنده شدند
2-ایجاد **مهستان ایرانیان**برعکس تفکرپان فارسیستی شما یک ظرورت **امکان ناپذیر**است

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
برای آنکه گمان نرود که "خیلی" بیهوده میگویم اول سکولاریسم بود, بعد سکولاریسم نو و بعد سکولار دمکراسی سبز و بعد حزب سکولار دمکراسی به رهبری جناب نوری علا و سپس مهستان ایرانیان قطعا به رهبری جناب ایشان یا نوچه ایشان. خب این همان حزب رستاخیز است دیگر, با شرکت شاهزادگان و بزرگان.

علی دشتی حزبی داشت بنام عدالت. ظریفی پرسید چرا عدالت؟ رندی که نامش را فراموش کردم گفت:
"ع " ش علی است و "د" دشتی. باقی همه آلت اند مشدی. "عمر اگر بود تماشای اثر خواهیم کرد".

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"هرچه آمد سال نو, گفتم دریغ از پارسال".
من سالها باور داشتم که جناب نوری علا بر چم و خم زبان و ریشه یابی لغات تسلط دارند و شاید هنوز دارند ولی اینکه کنگره سکولار دمکراتها، پیشنهاد ایجاد “مهستان ایرانیان”را بمثابه سامانه همپیمانی ملی ایرانیان آرادیخواه و سکولار دمکرات مطرح کند دچار حیرت شدم.

ظاهرا در عهد اشکانیان, ایران در آن زمان دارای دو مجلس بود. مجلس شاهزادگان و مجلس بزرگان که جلسه مشترک آنها را «مِهستان» می‌خواندند.(ویکیپدیای فارسی). اگر منظور از "مهستان ایرانیان" سامانه همپیمانی شاهزادگان و مجلس بزرگان باشد حرفی نیست, خلایق هرچه لایق. اگر منظور "شرکت مهستان" نمایندگی "بوش" است که شاید در آنهم حرفی نباشد.

اما قدیم ها یکی از قول های شرافت این بود که "فلانی, اگر این کار را نکنم, اسم را عوض میکنم" گمان دارم این بهترین دلیل برای تغییر نام سکولار دمکراسی "سبز" باشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اینکه هر شخصی 5 نفر مورد وثوق و اعتماد خود را معرفی نماید برای پی ریزی یک مهستان فراگیر درست نیست و دوباره خشت نخست را کج می گذارید. مناسب ترین این است که آقای نوری علا که مسئولیت دعوت برای مهستان را بعهده گرفته اند با موسسه یا سازمانی که سیستم رای گیری دموکراتیک و آزاد را دارد قراردادی منعقد نماید تا آن موسسه سامانه ای برای عضویت و رای گیری ها تدارک ببیند و سپس تمامی داوطلبان عضویت در مهستان با ارسال یک مدرک شناسائی معتبر از یک کشور خارجی به این موسسه در سامانه مربوطه ثبت نام کنند سپس پس از رسیدن اعضا به به یک نصاب مثلا 500 عضو کار مهستان آغاز گردد. در اولین اقدام می باید با رای مخفی اعضا، 7 نفر از بین نامزدهای " گروه بررسی و تدوین اساسنامه مهستان " انتخاب شوند تا حداکثر پس از یک ماه نخستین نسخه اساسنامه را به همه پرسی اعضا بگذارند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"نعمت میرزازاده" شاعر خراسانی درآنجا گفت "حزب مهستان" همان حزب برگزیدگان و خبرگان و الیترها است. که نامی غلط و بورژوایی و طبقاتی و شبه فاشیستی است.
"نوری علا" ، هنوز به "رضا پهلوی" میگوید "شاهزاده." که عنوان طاغوتی و بورژوایی و غیردمکراتیک است.
نوری علا گرچه در میان اپوزیسون ، فردی باسواد و تحصیل کرده است ولی شخصی ضد چپ و التقاطی است که گویا به یک حکومت سلطنتی پارلمانی هم راضی است. از اینکه غالب نیروهای چپ و مردمی و دمکرات و ملی به دعوت او پاسخ مثبت ندادند، قابل فهم است.