سخنى با برازندگى هاى آزربايجانِ جانسنه وطنداشام
وطنه داشام

بايد طورى چپ و راست و فدراليسم و استقلال طلبى و سكولاريسم و غيره را به جريان هاى اكتيو و " سالم ساز" تبديل سازيم كه معضلات و موانع مخرّب بر حركت سرايت نكند. در اين حركت همه ى جريان هاى سياسى سهيم هستند.
در هر جريان و جنبش و حركتى مشكلات و موانع مورد منازعه زياد ديده مى شود؛
دگماتيسم، سركوبگرى، سرسپارى بى چون و چرا به معادلات سياسيئى كه تابع گزينه هاى حاكميت ها و زورآزمايى كشورهاى ديگر مى باشند، فشار لابى هاى پر سر و صدا اما توخالى، تهديد و تخريب و ارعاب، هجمه بر آزادى ها و زندگى هاى خصوصى افراد، منفعت جويى و زر اندوزى از قِبَل جريان ها و جنبش ها، تاريك انديشى و قدرت طلبى هاى كودكانه، خود شيفتگى هاى جاهلانه به مثابه آن جادوگرى كه بيست و چهار ساعت در روز جلوى آينه مى ايستاد و با افاضات و گزافه گويى درون توخاليش را به نمايش مى گذاشت و ...
اما اينها دليل نمى شود كه تسليم موانع گرديم.
به همان اندازه كه تسليم شدن در برابر استعمار و استبداد و هجمه هاى سيستماتيك جريان سلطه، جنايت محسوب مى شود تسليم شدن در برابر موانعى كه به جاى طرح شفاف موضوعات مورد منازعه، به نزاع هاى غير اخلاقى و انحرافى روى مى آورند هم جنايت است.
همه ى حزب ها و تشكل ها و نويسندگان و فعالان آزربايجان بهاى گزافى براى رساندن حركت تا به اين سطح از شكوفايى داده اند و قرار نيست حاصل اينهمه خون دل خوردنها در لابيگرى هاى ناشيانه و معاملات و معادلات مبهم به حراج گذاشته شود.
آن عزيزى كه در تهران، پايتخت سلطه ى فرهنگى، سالهاى سال با هزاران سختى و مرارت و گذر از دالان هاى سانسور و تحقير و استحاله سعى دارد تا كتابى را با زبان تركى و با محتواى تُركانگى و با هزاران مشقت و ندارى به چاپ برساند،
آن نويسندگان و شاعران و بزرگان و فعالانى كه به اندازه ى وسع مالى و توانايى فكرى سعى دارند تا ذخيره اى بر متون تركانگى بيفزايند،
آن تماشاگر و فدايى تيم تراكتور كه هم و غمش را بر تشويق تُركانگى نهاده و زيبايى گفتمان فوتبالى را در شرايط سنگين سركوب به نمايش مى گذارد،
آن تئوريسين هاى حركت ملى كه تشنه ى شهرت و ثروت نيستند و در كنج خانه و محيط كارشان در تبريز و تهران و اروميه و اردبيل و ديگر شهرهاى آزربايجان، و در نقاط مختلف جهان كه بنا به دلايلى از وطن رانده شده اند و يا حتى بنا بر دلايل كارى و شغلى در ديگر نقاط جهان مى زيَند، و در كل همه ى عزيزانى كه بى ادعا و بدون هيچ چشمداشتى مبانى و مانيفست ما را طرح مى ريزند و همچون " دولت اعماق " (دَرين دؤولت ) مواظب سرمايه ها و دارايى هاى حركت اند،
آن زندانى شده ها و شكنجه ديده ها و فعالان كلاسيك و مدرن و پير و جوان حركت كه درست به اندازه ى خود ملت آزربايجان محكوم به زندان سلطه و سانسور و بى عدالتى و تبعيض هستند،
همه و همه دارايى ها و مشخصات و برازندگى هاى ما هستند.
هر فرزندى كه در جغرافياى تُركانگى زاده مى شود سطرى است كه بر متن ما افزوده مى شود. بنابراين حتى كم شدن يك تار مو از سر فرزندانمان بايد نگرانمان كند و بايد آنها را حداقل به لحاظ انديشندگى در فضايى باز و آزاد به خوانش متون آزادى و رهايى ترغيب نماييم.
اينجانب كه كوچكترين شاگرد مبانى آزربايجان مى باشم و افتخارم اين است كه از آغوش مادرانگى زبان تركى برخاسته ام از همه ى بزرگواران و ذخاير خودمان كه در بالا خلاصه وار ذكر شد ياد گرفته ام كه ما علاوه بر اينكه هموطن هستيم بايد وطنِ هم باشيم.

سنه وطنداشام وطنه داشام

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب اسامه گرامی لطفا توهین نکن،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کامنت قبلی من کجاست
من که چیزی ننوشته بودم فقط یک واژه( تو"ر"کی) و ریشه اش را را توضیح داده بودم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سپاس _ بادرود تورک به تورکستان، ایران فقط وطن اقوام اصیل ایرانی آریایی ازنوع زبان های سانسکریت هندواروپایی وفارس های اصیلی که مامیدانیم میباشد.
ماتعیین میکنیم که کی ایرانی است وکی مهاجراست.
ما کمیته سایه داریم صلاح وخیرایران وایرانی راماآریایی هابهترازهمه میدانیم.
زیادهم کمونیست بازی درنیاورید،کمونیست هم اگرما راهشان رامشخص نکنیم نمی تواند،کمونیست باشد.
درایران اصیل آریایی ونژادبرتر مابایدانتخاب کنیم که کدام نوع کومونیست وکدام نوع اسلام بایدرسمیت داشته باشد.
ما تعیین میکنیم که کدام متن باید چاپ شود،یانشود.
ماآریایی های آذرری و فارس آریایی ها بایدقبول کنیم که کدام متن بایدچاپ شود یانه.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
طبق ادعای دانشمندان ایران شناس در سراسر جهان، مردم آذربایجان ،ایرانی و آریایی هستند.تاریخ زبان و فرهنک و آثار باستانی آذربایجان این ادعا را ثابت میکند .
آیا حالا کسی که "چهره و ژن و خون ترک و مغول و توران و ازبک و قرقیز و تاتار " دارد و پدر و پدر بزرگش حتی مهاجر به ایران بوده اند ، اجازه دارد" زیر لوای مخفی جان و عزیز و وطن" ، توطئه بچیند و ایجاد تنفر کند و کاسه داغتر از آش خود آذری های ایرانی بشود؟ و اکنون ساکن قاره دیگر باشد و حاضر نیست در یک کشور ترک و ترکزیان زندگی کند و با ایران و ایرانی دشمنی بورزد ؟ اگر بیمار است نباید به پزشک برود ، و نه اینکه در رسانه های مفتی گلوبال، مبلغ راسیسم و فاشیسم و تنگ نظری قومی مغولی گردد ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
عزیز دل برادر شما لطفن حرص و جوش نخورید. همه را میخونم . شما شکلک اذربایجانی درمیارید ما اصل ظلمهای مضاعف که در حق ملت تورک اذربایجان انجام میشه را مطرح میکنیم وبه قول ادبیات شماها پان تورک میشیم. اگربه خاطر دفاع از حقوق ملی و افشای سیاستهای اشکار راسیستی و فاشیستی پان فارس پان تورک قلمداد بشیم . نه تنها من بلکه تمام سلاله ام پان تورک هستیم . سن ساغ من سالامات .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
قلم شفاف شما یا نمیفهمی! یاخودرا به نداستن زدی!...برادر! فارس کیه؟؟؟ تو توی عمرت با این هزاران هزار کانال و پیج ایرانپرست صحبت کردی؟ سعی کردی ادمینها و کاربرانشون بشناسی؟ من کاری به مغز تو ندارم که شستشو داده شده! اکثر ادمینهای پیجهای ایرانگرا " اذری و بختیاری و ... هستند معمولا بیشتر از بقیه! شستشو مغزی جماحتی شدی که وقیحانه شعر شهریار وسخنان ستارخان و ..همه رو جعل میکنن و حتی توهین تهرانی و...به دشمنی بنام فارس ربط میدن! روزی دهها "توهین قومی نشانت میدن که طرف احمقانه میگه: من فارسم! خوب شد ترکها مردن و ...فقط یک نادان! که اسیر چرندیات این جماعت تفرقه انداز میشه! واسه همین که یه مشت بیسوادو عقده ای فقط دنباله رو اینها هستن" ادمینهایی چون همین لوایی با60سال سن! باید باپول فالوور بخرن که حتی خودشون گول بزنن!...برادر حداقل دشمنت بشناس! که اینقدر " دیگران پانفارس! و ساتقین و مانقورد و ...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام ـ جناب مسئول کامنت،یا جناب آقای توکلی،من فکرمیکنم،طبق رسالت وقوانین حاکم براصول یک رسانه به رسالت خودعمل نمیکنید،اگرتوجه کنید،این نه نه کرانی ،خودغالب کن همچون دری زبانهای مهاجردرایران ،درهرمتن خود،نام من رااوغلی نوشته وبا فرهنگ متلک پراکنی وچاله میدانی شعبان بی مخی او،متن هایش راچاپ ولی جواب های مودبانه من راچاپ نمی کنید،این حرکات شمادرسایت یک تبعیض آشکاراست،شما دقیقا قوانین دلبخواهی شاه وشیخی را برای پان ایرانیست هابخصوص برای خودزنها قایل میشوید،دراین دیدگاه خود لطفن تجدید نظرفرمایید،

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بونلاردان فاطیا تومبان اولماز
شما هرچه میخواهی از این نوشته های متناقض آقای لوایی که اینروزها تئوریسین پان ترکها شده است تعریف و تمجید کن اما در اصل قضیه هیچ تغییری ایجاد نخواهد کرد. خیلی خوب میشود بجای تایید نوشته های دوستانتان کمی هم کامنتهای انتقادی را خوانده تا باگهای موجود در متن مقاله و یا کامنتها مشخص شود.
وقتی آقای لوایی میگوید "شیعه ما آذربایجانی ها شیعه علوی است و همانطور که علی با خلفای راشدین دوست بوده و به عمر در جنگ با فارسها مشورت داد و حتی نام سه پسرش را ابوبکر و عمر و عثمان گذاشت ما آذربایجانی ها این سه یار پیامبر را هم بسیار دوست میداریم در حالیکه شیعه فارسها از نوع شعوبی بوده که اساس را بر دشمنی با صحابه درجه یک پیامبر ( ابوبکر و عمر و عثمان) گذاشته است." متن آنچنان خنده دار بود که به اصطلاح عوام "... پیشمیش تویوغون گولمه یی گلیر"

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای محمدرضا لوایی بنویس . تا انجا حداقل بنویس که این یک مشت عقب مانده های ذهنی پان فارسها حالیشون بشه که ایران مال همه ملیتهای ساکن در این جغرافیای سیاسی هستش . دگر زمان سواری پان فارسها رو به انتهاست . با احترام .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
همه چیز این نوشته قابل فهم است ولی ترکانگی دیگر چگونه صیغه ایی است که شما ورد زبان خویش ساخته اید.؟ این حرف ترکانگی که شما استفاده میکنید غلت لغوی میباشد. مفهومش نمیتواند منظور نوشته شما را برساند. حفظ هویت ملی ترکها و ماندن ترکها در ترک بودن خویش باز هم نمیتواند مفهوم ترکانگی شما را به خود بگیرد. ترکانگی حرفی است که میتوان به غیر ترکهای طرفدار ترک عنوان داد نه به خود ملت ترک. موفق باشید آقا محمد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام _ درضمن یادم رفت،بایدبگویم که فاشیسم مدتی توسط موسیلینی وراسیسم توسط هیتلر کوتاه زمانی درمیان ملت ایتالیا وآلمان اوج گرفت ،پس ازجنایت فراوان فورا توسط ملل آگاه وخودملتشان پس ازآگاهی فیتله اش کشیده شد.
ولی متاسفانه پان ایرانیستها وپان فارسیست ها هنوزهم پس گذشت 72 سال ازآن تاریخ بنام آریایی وفردوسی وکوروش هنوزهم جنایت کرده وازبیماری طولانی مدت شفانیافته اندواگرکسی حرفی ازحقشان بزنند،کئچل باخارگوزگییه آدین قویاراوزگیه میکنند/
جریان بدکاران شده که پس ازعمل خلاف بلندشده اسم خودش رابه بالایی می گذارد/

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اوغلی گرامی
از آنجاییکه قبلا فرموده بودید که کمونیست تشریف داشتید و حالا با 180 درجه چرخش راه سرخ گرگ خاکستری را برگزیدید (همچون مابقی دوستان قبیله گرا) باید عرض کنم اتفاقا خیلی ها مثل شما بودند ولی شفا یافتند.

گفتم که کمونیسم و ناسیونالیسم بخودی خود بسیار خطرناک هستند اما ترکیبشان برای بشریت بسیار مهلک هست آنهم ناسیونالیسم از نوع عقب افتاده قبیله ای که تورکها را گوهری پاک میداند که منزه از هر پلشتی میباشند. اتفاقا یک آقایی بود در آلمان بنام هیتلر که ناسیونالیسم آنها بر عکس شما ظاهرالصلاح هم بود. تئوریسینهایی مانند روزمبرگ و فلاسفه ای بزرگ مانند هایدگر او را ساپورت میکردند. اون هیتلر بود با آن عظمتش شفا یافت و .... شما که بمانید. تعریف و تمجید شما از مقالات ... و سرتاسر ازعدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام _ چه خوب می نویسی ،بعضی ها می ترسند.بعضی ها دنبال نخودسیاه اند.بعضی ها چوب تهدیدبدست می گیرند.
بعضی ها هولشان برمیدارد.
بعضی هاازمقاله سردرنمی آورند.
قلمت پرتوان وفکرت پرنور وعشقت فزون.ایمانت راسخ تر.زبانت برا تر.باشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لوایی گرامی
نکته ای که در کامنت قبلی از یاد بردم این نوشته جالب شماست آنجا که فرمودید "....بنابراين حتى كم شدن يك تار مو از سر فرزندانمان بايد نگرانمان كند و بايد آنها را حداقل به لحاظ انديشندگى در فضايى باز و آزاد به خوانش متون آزادى و رهايى ترغيب نماييم"
از همین روست که جنابعالی و دوستانتان در خصوص زلزله کرمانشاه که باعث مرگ و زخمی و بی خانمان شدن تعداد زیادی از انسانهای بیگناه شده است یا عکس العملی نشان ندادید یا آنرا با لودگی از سر خود وا نمودید چون آنها "تورک" نبوده و درد انسانهای دیگر به ما ربطی ندارد!
اصولا ما تورکها از گوهری پاک بوده و با انسانهای دیگر فرق داریم. اتفاقا در جواب کامنتی از یکی از کاربران بنام "تبریزی" که در خصوص برادران "روستایی" از شکنجه گران تبریز افشاگری نمودند یکی از برادران همفکر شما کامنتی نوشته بود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
استاد لوايى عزيز8
با تشكر از قلم زيبا و رهنمودهاى شما

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوائی گرامی لطفا این کلمات مذذب گونه تشیع گونه فارسی یا تعارفات با پشتوانه نادان شمردن مخاطب### اينجانب كه كوچكترين شاگرد مبانى آزربايجان مى باشم### را مثل دیگرانی که هر روز خود را سرباز صفر و فدائی صفر کیلومتر معرفی می کنند، حتی بعضی ها خود را جزو موجودات زیر خاکی معرفی می کنند ولی در عمل خود را دانشمند و استاد و عالم دهر می دانند بشمار نیاورید، آنی باشید که هستید، این مقالات با محتوا هستند که ارزش اجنتماعی یک نویسنده را بنمایش می گذارد تکرار مقاالات و تعویض تیتر مقاله، خواننده را از نویسنده دور می سازد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
از مقاله قبلی شما میتوان نتیجه گیری کرد که ملت آزریابجان جنوبی قسمت اعظم راه استقلال را پیموده اند چون آنچیزی که از آن با نام اشتراکات فرهنگی و مذهبی بین ملت آدربایجان و ملت فارس از آن یاد میشود وجود خارجی ندارد.

1. چون ما در روز 7 آبان بجای روز کوروش روز آنا تومرس داریم. .

2. شیعه ما آذربایجانی ها شیعه علوی است و همانطور که علی با خلفای راشدین دوست بوده و به عمر در جنگ با فارسها مشورت داد و حتی نام سه پسرش را ابوبکر و عمر و عثمان گذاشت ما آذربایجانی ها این سه یار پیامبر را بسیار دوست میداریم در حالیکه شیعه فارسها از نوع شعوبی بوده که اساس را بر دشمنی با صحابه درجه یک پیامبر ( ابوبکر و عمر و عثمان) گذاشته است. به عبارتی ما آذربایجانی ها همانطور که برای شهادت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ترک به ترکستان !
ایران فقط وطن اقوام اصیل ایرانی ؛ با هژمونی فرهنکی و زبان پارسی است.