همنشین بهار: Antimatter - ضدماده، همان ماده است اما متضاد آن

https://www.youtube.com/watch?v=5O3gkzGJj_A

...

کمی پیش از آنکه احمدشاه جان بسپارد و کار امثال اسماعیل آقا سیمیتکۆ، در ایران یکسره شود، در اروپا در حوزه تاریخ علم اتفاق مهمی می‌افتد و این بخش را به آن اختصاص می‌دهم. تاریخ علم، به چگونگی وقایع علمی و نیز، تبیین چرایی وقوع آن‌ها می‌پردازد. البته، تاریخ علم با تحلیل فلسفی ـ منطقی علم درآمیخته‌ و نمی‌توان آن‌را بدون تبعیت از تاریخ عمومی نوشت.
...
سال ۱۹۲۸ «پُل دیراک» Paul Dirac فیزیکدان بریتانیایی و از پایه‌ریزان مکانیک کوانتومی، بحث ضدماده(پادماده) Antimatter را پیش می‌کِشد و باب جدیدی برای شناخت ماده می‌گشاید. دیراک پیش‌بینی ذره‌ای را نمود که هایزنبرگ بعدها گفت مهمترین کشف قرن ۲۰ می‌تواند باشد.
دیراک چنین استنباط کرد که همه‌ی مواد می‌توانند در دو حالت وجود داشته باشند و در مورد الکترون استدلال کرد که باید ذراتی به نام ضدالکترون هم داشته باشیم. استباط ریاضی و حاصل مطالعات او، چند سال بعد تحقق یافت و فیزیکدان آمریکایی کارل اندرسون در ۱۹۳۲، ضدالکترون یا پوزیترون(پوزوتیو-الکترون) را کشف کرد. دو دهه پس از اکتشاف دیراک و اندرسون، امیلیو جینو سگره Emilio Gino Segrè و دیگران صحبت از ضدپروتون و ضدنوترون هم کردند.

به دلیل تاثیری که دستاوردهای دیراک باقی گذاشت و پرسش‌هایی که خلق کرد، ازجمله اینکه آیا می‌‌توان انرژی را هم به ماده تبدیل نمود؟ - این قسمت را به دیدگاه وی در مورد ضدماده و موضوعات جانبی آن اختصاص می‌دهم.
...
مقاله مربوط به این بحث:
http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=509
فایل صوتی
http://www.hamneshinbahar.net/mp3files/Antimatter.mp3
...
تاریخ جهان دادگاه جهان است
http://www.hamneshinbahar.net/index.php?page=history
بخش‌های دیگر «تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک»
http://www.hamneshinbahar.net/index.php?page=otherm
...
سایت همنشین بهار
http://www.hamneshinbahar.net

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: