همنشین بهار: پرویز شهریاری و طناب دور زمین


ریاضی‌دان شریف و زندانی سیاسی در دو نظام شاه و شیخ، پرویز شهریاری که با تاریک‌اندیشی و سکون مبارزه می‌کرد و شیفته آزادی انسان بود، در شمار کسانی است که وقتی غایب‌اند بیشتر حضور دارند. او اکنون نیست اما از حاضرترین حضار است. اگرچه تا پایان عمر کوله‌بار زندان و سلول‌های انفرادی را به دوش داشت و خاطره نامردمی‌ها و شکنجه‌ها و درد شانه و دست‌هایش که از دست بند قپانی به یادگار مانده بود، تا پایان عمر آزارش می‌داد، امّا همچون همه آموزگاران انسانیت و مدارا، از کینه‌های کور، بَری بود و حتی به داد ساقی شکنجه‌گر هم رسید و همراه با آیت‌الله طالقانی مانع اعدامش شد. او که سر لوحه زندگی پُربارش «گفتار و کردار و پندار نیک» بود و در پی راستی و درستی کوره‌های ابتلا را پشت سر گذاشت، بر لب پرتگاه حرکت می‌کرد و هفت بار پیش و بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ به زندان افتاد.(.....)...

با فرض اینکه سطح زمین واقعی‌ست، طنابی را دورتادور زمین همانند کمربند در روی خط استوا می‌بندیم طوری که طناب دقیقاً به زمین بچسبد و کره زمین را به دو نیمکره مساوی شمالی و جنوبی تقسیم کند. بعد یک جای طناب را بُرش داده و طنابی به طول یک متر به آن اضافه می‌کنیم و باز آنرا به شکل دایره در می‌آوریم. حالا اگر این طناب را متناسب از زمین فاصله بدهیم، به طوری که در همه جای خط استوا، به یک اندازه از زمین فاصله بگیره چقدر در کل، دور زمین به ارتفاع طناب اضافه خواهد شد؟ یک میلیمتر؟ یک سانتی متر؟... فاصله این طناب تا سطح زمین چقدر است؟ چقدر به‌اصطلاح از همه طرف وَر می‌آید؟ آیا مثلا می‌توانیم دست‌مان رو از زیر آن رد کنیم. اصلا آن یک متر که به طناب دور زمین اضافه کردیم به جایی برمی‌خورد؟

 

مقاله مربوط به این بحث:

http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=414

...

همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است:

...

 http://www.youtube.com/watch?v=9aL6uxoz8zY 

ضبط این ویدئو با دشواری همراه شد. از نارسایی آن پوزش می‌خواهم. همچنین از اینکه نام فرانسیس فوکویاما Francis Fukuyama را اشتباه تلفظ نمودم.

...
سایت همنشین بهار 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

نظر : 
دراین مورد کامنتی نوشتم که به تیر غیب گرفتارشد.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
برنامه بسیار جالبی بود وتشکر.اما مقایسه شاه وشیخ از بنیاد خطاست واین شعار توده ای درحقیقت در خدمت اهداف پلید حزب توده و آلترناتیو سازی برای جامعه کومونیستی است.ا گرسخن از شاه شیخ رود چرا رجوی و کیانوری فرخ نگهدار به آنها اضافه نشود.سخن برسر افراد نیست بلکه قربانی شدن افرادی مانند شهریاری وبسیاران دیگری برای اهداف دینی وچپی است.
عدم انتشار شده: 
false