درگیری در آیین گرامیداشت نویسندگان جانباخته در جنایت قتل های زنجیره ای 1377

زنده یادان، جعفر پوینده و محمد مختاری، در آذر 77 جان باختند
به هنگام حضور مردم در امامزاده طاهر کرج، شماری از نویسندگان عضو کانون، همانند ناصر زرافشان و علیرضا جباری، بازداشت شدند و مأموران به مردم فشار می آوردند که آنجا را ترک کنند تا نویسندگان بازداشتی آزاد شوند

 امروز ، آدینه ، ۱۷ آذر ۲۵۷۶ ایرانی ، همراه دوست گرامی پویا جگروند و خانواده ارجمندش راهی مراسم نویسندگان جانباخته در قتل های زنجیره ای ، پوینده و مختاری در امامزاده طاهر کرج شدیم .

جمعیت بسیاری جلو درب بسته گورستان ایستاده بودند و نیروهای انتظامی و امنیتی نیز محل را محاصره کرده بودند.

چندتن از نویسندگان عضو کانون همانند ناصر زرافشان و علیرضا جباری را بازداشت کرده بودند و ماموران به مردم فشار می آوردند که آنجا را ترک کنند تا نویسندگان بازداشتی آزاد شوند.

با فشار نیروهای امنیتی و انتظامی همه بسوی فضای سبز روبروی امامزاده طاهر رفتیم و آنجا ابستادیم ، مراسم را از یاد برده بودیم و نگران اعضای بازداشتی کانون نویسندگان بودیم .

گاهی ماموران هجوم می آوردند و بداخلاقی می کردند و به این و آن گیر می دادند که بازداشت کنند اما جمعیت مانع می شد . خبر آوردند ؛ تا از اینجا نروید و پراکنده نشوید نویسندگان بازداشتی آزاد نخواهند شد .

از همه فعالان فرهنگی ، صنفی ، مدنی و سیاسی حاضر ، خواستم که یکپارچه و آرام بسوی درب گورستان برویم و همگی براه افتادیم که گفتند دوستان آزاد شدند و دقایقی بعد ناصر زرافشان ، علیرضا جباری و رضا خندان از بازداشت رها شدند و به میان حاضران آمدند ، زرافشان از همه سپاسگزاری کرد و گفت اجازه برگزاری مراسم را نمی دهند و به این ترتیب همگی بدون برگزاری مراسم بازگشتیم .

واهمه دستگاه حاکم از برگزاری یادبود نویسندگان براستی سبب شگفتی است ، بازتاب منفی این برخوردها و موانع در جامعه اثر بدی خواهد داشت.

چندی پیش از مراسم شاملو نیز همین جا جلوگیری کردند همینطور نگذاشتند مجلس یادبود علی اشرف درویشیان نیز در تهران برگزار گردد!

این رفتارها نقض آشکار قانون و در تضاد با عدالت و حقوق شهروندی مردم میهن است و نشانه آشکار سرکوب و استبداد است .

تردید ندارم ، با آگاهی ، همبستگی و خردجمعی از این دوران نیز به سلامت گذر خواهیم کرد و رفتارهای سرکوبگرانه و خودکامگی به تاریخ خواهد پیوست .

هیچ نیرویی نمی تواند در برابر اراده مردم ایستادگی کند و ناچار یا باید تن به تسلیم دهد یا رفتن را برگزیند . پاینده ایران ....

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.