تصميم ترامپ، دامن زدن به آتش جنگ و عليه صلح است

اعلاميه مشترک
تصميم ترامپ به انتقال سفارتخانه امريکا از تل‌آويو به بيت‌المقدس به معنی ناديده‌‌گرفتن حقوق مردم فلسطين، نقض بارز قوانين بين‌المللی، همراهی با گروه‌های افراطی‌ در اسرائيل و آمريکا و در حکم جايزه‌دادن به تجاوز و اشغال است. ما تصميم دولت ترامپ را دامن زدن به منازعه بين فلسطينی ها و اسرائيلی ها و در خدمت جنگ در منطقه دانسته و آن را محکوم می کنيم

دونالد ترامپ در ادامه سیاست های جنگ طلبانه و نابخردانه، همانند مخالفت با برجام، خروج از توافق نامه اقلیمی پاریس و حمایت از سیاست های جنگ افروزانه سران عربستان در خاورميانه، تصميم به انتقال سفارتخانه امريکا از تل‌آويو به بيت‌المقدس (اورشلیم ) گرفته است. تصميم ترامپ، اعتراض جهانيان و خشم و خروش فلسطينی ها را برانگيخته است. در تعدادی از کشورها مردم به خيابان ها آمده و عليه امريکا شعار می دهند. در بيت‌المقدس و مناطق کرانه باختری، نیروهای امنیتی اسرائیل به روی جوانان فلسطینی معترض، گلوله‌های پلاستکی و گاز اشک‌آور شلیک کردند. طبق اعلام صليب سرخ فلسطين، در جريان درگيری‌ها حداقل ٣٠٠ فلسطيني زخمی و دو نفر نیز کشته شدند. اسماعیل هنیه رهبر گروه حماس از فلسطينی ها خواسته است تا در اعتراض به تصمیم ترامپ دست به انتفاضه (قیام) جدید بزنند.

دولت اسرائیل بخش شرقی بيت‌المقدس را در جنگ ۱۹۶۷ به اشغال خود در آورده و در سال ۱۹۸۰ آن را ضمیمه خاک خود نموده است. فلسطینی‌ها اشغال بخش شرقی بيت‌المقدس را تا کنون نپذيرفته اند. آن ها شرق بيت‌المقدس را پایتخت کشور مستقل آتی خود می‌دانند. اما اسرائیل هر دو بخش شرقی و غربی بيت‌المقدس را پایتخت "ابدی و تفکیک‌ناپذیر" خود می‌داند. در حالی که در دسامبر سال گذشته، سازمان ملل با صدور قطع‌نامه‌ای اعلام کرد که فقط مرزهای توافق ۴ ژوئن ۱۹۶۷ را به رسمیت می‌شناسد و هرگونه تغییری در وضعیت بيت‌المقدس می‌بایست در مذاکره بین فلسطینیان و اسرائیلی‌ها مورد توافق طرفین باشد. دولت باراک اوباما با این قطع‌نامه موافقت کرده و آن را امضاء کرده بود. تصميم ترامپ مغاير مصوبه قطعنامه سازمان ملل متحد است.

مجامع بين المللی، اتحاديه اروپا و سران اکثر کشورها با تصميم نابخردانه ترامپ به مخالفت برخاسته اند. آنتونیو گوترش دبير کل سازمان ملل متحد، با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خود را با «تصمیم یک‌جانبه‌»‌ای که «صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را به خطر بیندازد» اعلام کرده است. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای صریحا اعلام کرد که اتحادیه اروپا "نگرانی جدی" درباره تصمیم ترامپ دارد. کشورهای عربی و اسلامی و برخی چهره‌های مسيحی، از جمله پاپ فرانسيس، تصميم ترامپ را محکوم کرده اند. تنها دولت دست راستی نتانياهو و لابی های اسرائيل از جمله "آيپک" از آن استقبال کرده اند. اعلام بيت‌المقدس به عنوان پايتخت ازجانب ترامپ، اميد به از سرگيری مذاکرات صلح را به شدت کاهش داده است.

در تداوم اعتراضات و مخالفت ها با تصميم ترامپ، به درخواست فرانسه، بولیوی، مصر، ایتالیا، سنگال، سوئد، بریتانیا و اوروگوئه جلسه فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل برای پرداختن به اين موضوع برگزار شده است. روز چهارشنبه (۱۳ دسامبر) نشست سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی نيز در استانبول برگزار خواهد شد و تمامی رهبران کشورهای مسلمان برای پرداختن به موضوع بیت‌المقدس در آن شرکت خواهند کرد.

تصميم ترامپ به انتقال سفارتخانه امريکا از تل‌آويو به بيت‌المقدس به معنی ناديده‌‌گرفتن حقوق مردم فلسطين، نقض بارز قوانين بين‌المللی، همراهی با گروه‌های افراطی‌ در اسرائيل و آمريکا و در حکم جايزه‌دادن به تجاوز و اشغال است. ما تصميم دولت ترامپ را دامن زدن به منازعه بين فلسطينی ها و اسرائيلی ها و در خدمت جنگ در منطقه دانسته و آن را محکوم می کنيم. از نظر ما راه‌حل ديگری به غیر از تشکیل دو کشور مستقل فلسطين و اسرائيل وجود ندارد. شرق بيت‌المقدس به ساکنان آن تعلق دارد و مسئله استقرار پايتخت دولت فلسطين در يت‌المقدس، می تواند در جریان مذاکرات میان دو طرف طرح و حل شود.

 

هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

هیئت مسئولین کنشگران چپ

هيئت هماهنگی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ

۱۹ آذر ۱۳۹۶ (۹ دسامبر ۲۰۱۷)

منبع: 
سایت به پیش http://bepish.org/
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بیانیه مشترک و یا سازمانی شما ، در سال 1995 که کنگره امریکا این طرح را تصویب نمود، چه بود و کجا منتشر شده است که اینک وا اسلاما می کنید و نگران دو کشوری اسرائیل و فلسطین هستید. اتفاقا بسیاری از تحلیلگران وارد به امور خاورمیانه براین باورند که با این شناسائی جسورانه ترامپ ، پس از هیاهو های بسیار برای هیچ و فروکش کردن رگ های ورم کرده گردن مسلمانان و فلسطینیان ، راه برای مذاکرات صلح واقعی و تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل هموارتر خواهد شد.
تصویر اقبال اقبالی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گوئی "خط امام" درون سلول های این گرو ه های بدسابقه جا خوش کرده است. هزاربار آنها را بالا بیندازند، آخر روی خط امام پائین می آیند! حمایت از امام بخاطر ظرفیت های "خرده بورژوازی" بود. ولی معلوم نیست بهانه همسوئی با حماس (برادر تنی داعش، حزب الله، طالبان و .. ) چیست؟ "آزادی قدس" و انتقال آن به یک حکومت اسلامی دیگر؟
تجربه خونبار اسلامگرایان برای همسو نشدن با اسلام سیاسی کافی نیست؟!
راستی اگر ارزش های دادگرانه (سوسیال) و لائیک دمکراتیک نهادینه شوند؛ چرا اسرائیلی ها و فلسطینی ها نمی توانند زیر یک سقف زندگی کنند؟ روی دیگر سکه سیاست آمرانه و غیرقابل تائید ترامپ، سیاست شما و ارتجاع منطقه است که از طرح ضرورت خودمدیریتی دادگرانه و سکولار دمکراتیک مردم (ورای تعلقات دینی - تباری) هراس دارید!
چرا اینهمه "هیئت" های پر طمطراق و فقدان سیاست از خاستگاه انسانمدارانه، سوسیال و لائیک دمکراتیک؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بعد از استفاده عمدى و ابزارى كلمه خليج عربى بجاى خليج فارس، اينبار ترامپ با اعلان قبول بيت المقدس بعنوان پايتخت اسراييل، كوته بينى سياسى، حماقت ذاتى و ماهيت جنگ طلبانه خود را در برابر ديد و قضاوت جهانيان قرار داد.
سرنوشت بيت المقدس فقط و فقط از طريق مذاكرات صلح بين اسراييل و فلسطينيان تعيين خواهد شد و اين اعلان نابخردانه معجزه هزاره سوم امريكا، در واقع تاييد نظر افراطيون اسلامى در بيهوده بودن و پوشالى بودن مذاكرات صلح ساليان گذشته است.
واجب و ضروريست كه كنشگران سياسى با درك حساسيت موضوع و شرايط لحظه در خاورميانه و ايران، تاكتيك مناسبى براى جلوگيرى از ماهيگيرى ذوب شدگان ولايت از اين اب گل الود اتخاذ نمايند.