جنایت روسها و وطن پرستی دوبرادر تبریزی‌

این دو برادر که هنوز به سن بیست سالگی نرسیده بودند هنگامی که به پای چوبه دار آورده‌شدند٬ طنابی را که به گردنشان می انداختند بوسیدند و به ترکی آذربایجانی فریاد زدند «زنده باد ایران! زنده باد مشروطه! حرکت این دو برادر واقعا باید شرمی باشد برای عده ای که امروز در همان شهر شعار های ضد وطنی میدهند.

در تاریخ ایران هیچ کشوری را نمیتوان یافت که به اندازه روس به ایران خیانت کرده باشد. روسها بارها با ایران از در دوستی وارد و هر بار به بدترین شکل خیانت کردند.حتی تاریخ معاصر نیز چنین بود. در خلال انقلاب و جنگ ۸ ساله به ظاهر بی طرف بودند و حتی اظهار دوستی نیز میکردند اما بیش از ۹۰ درصد سلاح های عراق روسی بود! امروز هم ....
بگذریم
در سال ۱۳۲۹ قمری هنوز بیش از چهار سال از پیروزی انقلاب مشروطه ایران نگذشته بود که محمد علی شاه که در تبعید بسر میبرد به کمک مالی و تدارکاتی دولت روس، در پشت مرزهای شمالی ایران در پی تجمیع نیرو از قبائل ترکمن و آذربایجانی بود.
در این بین روسها وجود مورگان شوستر در خدمت وزارت مالیه ایران را بهانه قرار داده و اولتیماتومی با سه درخواست ازجمله اخراج شوستر از ایران به دولت ایران ارائه دادند و در پی نپذیرفتن آن اولتیماتوم توسط مجلس شورا، دولت برای جلوگیری از تجاوز روس‌ها مجلس را منحل کرد و شرایط اولتیماتوم را پذیرفت. با این حال روس‌ها لشگرکشی خود را به مناطق شمالی ایران از جمله تبریز آغاز کردند.

تجاوز روس‌ها از روز های ۲۸ و ۲۹ آذر ۱۲۹۰ در سه شهر تبریز، رشت و انزلی شروع شد. تجاوز و خشونت روس‌ها در تبریز از دو شهر دیگر شدیدتر بود.در روز اول تجاوز روس‌ها مردم تبریز به دفاع از شهر پرداختند و در مقابل متجاوزین جنگیدند با این حال با نبود رهبری واحد تلفات زیادی بر تبریزیان وارد آمد. در روز بعد جنگ از سر گرفته شد ولی در غروب آنروز دو طرف با آتش بس موافقت کردند.روسها بعد اشغال شهر اما علاوه بر بمباران چند روزه شهر، از روز دهم محرم و با دستگیری و اعدام میرزاعلی ثقهالاسلام تبریزی و شیخ سلیم جنایتها را آغاز کردند. بسیاری از مردم تبریز بی‌نام ونشان توسط سربازان روسی کشته شدند، تعداد کشته‌های مشخص شده بیش از ۱۲۰۰ نفر بود. روس‌ها همچنین دست به اعدام گسترده فداییان مشهور تبریز زدند. آن‌ها در روز روز عاشورا چوبه‌های داری که به رنگ پرچم امپراتوری روس تزیین شده بود برپا نمودند و اعدام‌ها را آغاز نمودند. از جمله اعدامیان این روز روس‌ها دو پسر علی مسیو بودند. این دو برادر که هنوز به سن بیست سالگی نرسیده بودند هنگامی که به پای چوبه دار آورده‌شدند٬ طنابی را که به گردنشان می انداختند بوسیدند و به ترکی آذربایجانی فریاد زدند «زنده باد ایران! زنده باد مشروطه! حرکت این دو برادر واقعا باید شرمی باشد برای عده ای که امروز در همان شهر شعار های ضد وطنی میدهند.

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
افرین مقاله بسیار خوبی بود.دولت روس در همه دوران تاریخ مورد تنفر همسایگان خود بوده است . گروهی بیگانه پرست کوشش دارند از دولت روس همسایه خوب در ذهن مردم ایران بوجود اورند . شادروان کسروی در باره جنایت های دولت روس در تاریخ اذربایجان به دقت گزار ش داده است . دولت روس مخالف ازادی هر همسایه خود در جهان است . ارتش سرخ با فشار امریکا مجبور به ترک ایران شد و پیشه وری را در یک تصادف ساختگی به قتل رساندند .
ایت الله شریعت مداری و اقای امیر انتظام و هدف نهائی انقلاب در ایران قربانی سیاست دولت روس شدند . فراموش نکنیم موشک های روس ایران را ویران کردند و رفقا سکوت کردند .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
فاسیست ها همیشه از همه بیشتر طلبکار در میایند. این حضرات در اروپا اگر مدارس تعداد معلم فارسیشان را کم کنند راه پیمایی نموده و آن مملکت را به راسیسم متهم میکنند. اما در ایران تجاوز بحقوق اکثریت را که از طرف پان ایرانیستها و پان فارسها دایمی است و تمام حقوق پایه ای اکثریت پایمال میشود را یک پیروزی ملی مینامند. باید خجالت بکشید که دفاع مردم آزربایجان از حقوق ملی اش را پان تورک مینامید ولی سرکوب تمام خواستهای این مردم را بزبان نمیاورید. و حتی شادید که راسیتهای فارس حقوق این ملت راپایمال میکنند.
این مثلا نویسنده که متن بالا رانوشته باید خجالت بکشد که با این صراحت از آپارتاید در ایران دفاع میکند. با وچود مثلا روشنفکرانی چون شما قطعا ایران به چندین کشور تجزیه خواهد شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شرم بر آن نژاد پرستان پان ايرانيستى كه جواب فداكارى هاى اين فرزندان ملت تورك آزربايجان جنوبى را با ٩٠ سال ممنوعيت زبان و فرهنگ وطن اشغال شده ما جواب مى دهند، نويسنده اين مطلب خجالت نمى كشد وتأزه از نلت تورك ما طلب كار هم هست.ما نمى دانيم چرا بايد در مقابل قاتلين پدران و برادران مان در مقابل رژيم هاى فاسد شاه و شيخ كوتاه بياييم و از هستى خود( زبان خاك فرهنگ درياچه اورمو و ....) بگذريم تا مثلا ايران يك پارچه بماند و پز و سود اش را مشتى كوير نشبن نژاد پرست تماميت خواه بدهد. و ما هم براى پارس ها دست بزنيم.... شرم و حيا هم حد و حدودى دارد.مگر مگر پان ايرانيست ها بجز خيانت و چپاول و غارت و كشتار در حق ملت ما كار ديگرى انجام داده اند...واى بر احوال نژاد پرستان بد سيرتى كه شرم حيا ندارند و متوجه سخنان بى ربط و شرم آور خود نيستند...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"زنده باد ایران! زنده باد مشروطه! حرکت این دو برادر واقعا باید شرمی باشد برای عده ای که امروز در همان شهر شعار های ضد وطنی میدهند."

این که چیزی نیست شما ببینید نام روزنامه جعقر پیشه وری در باکو " آذربایجان، جزء لاینفک ایران" بود. این موارد بیشتر درسی برایمان می باشد که دیگر فریب مرکز نشینان را نخوریم. اما متاسفانه ابلهانی که خود را مرکز دنیا فرض می کنند هیچ موقع حاضر به رعایت حقوق دیگران نبوده و نیستند.
این روایت قاض داگلاس از جنایت های ارتش شاهی در تبریز در 1325/9/21 به وضوح علت کینه و نفرت آزربایجانیان از مرکز نشینان را توضیح می دهد. حالا رفتارهای کج دار و مریض چندین دهه اخیر بکنار...