سخنی با نمایندگان محترم مجلس مهستان و اعضای دولت موقت آینده ایرانء سکولار دمکرات

این روزها احساس می کنم که از قطار دولت موقت در تبعید، به دلیل انتقاد از لکوموتیوبان آن، خودم را بدجوری جا انداختم و کلی "ضرر" کردم. جارچیان سکولار در سایت ها فریاد می زنند: آهای ملت! قانون اساسی سکولار دمکرات در دست تهیه است، قطار مهستان با سلام و صلوات از نوع سکولاری و با اعضای کابینه دولت موقت بسوی تهران حرکت کرد. هنوز جا داریم. تا دیر نشده بجنبید! در ایستگاه بعدی سوار شید! بلیطش هم خیلی ارزونه ! فقط تمکین و تمجید از لکوموتیوبان که می خواهد ما را بزودی به تهران برساند. به خودم گفتم "ای دل

 غافل ! بدجوری ضرر کردی" . بجای انتقاد اگر قدری تمکین و با قربان صدقه رفتن تعریف و تمجید می کردی و یا مثل بچه های خوب کلاس دستت را بلند می کردی و می گفتی "آقا معلم اجازه ! من هم هستم، چه ایده خوبی؟ چه قطار قشنگی!"، الان شاید بعنوان یک وزیر در کابینه مهستان در کوپه درجه یک قطار رو به تهران در زیر سایه عنایات لکوموتیوبان بسوی آینده ای روشن در حرکت می بودی. قطاری که با شیشه های دودی ، سوت زنان و زوزه کشان از تونل اطاق های تاریک اینترنی عبور می کند تا بعد از گذر از پل سلطنت طلبان و مجاهدین و ملیون و جمهوریخواهان و لیبرال ها و ملی مذهبیون  و غیره محموله گرانقدر خود را به تهران برساند.


حسن دانشور (سردبیر پایگاه اطلاعاتی مهستان) در مصاحبه با پریسا ساعدی (دقیقه ۲۰ ) می گوید: "مهم نیست که رژیم جمهوری اسلامی به چه طریقی بیفته و یا چگونه سرنگون شود، با کودتا و یا انقلاب یا دخالت خارجی، ما باید دولت موقت را آماده داشته باشیم. آقای نوری علا هم در مورد ضرورت تشکیل دولت سایه و یا دولت موقت در تبعید در این مصاحبه (دقیقه ۹) با حرارت سخن می گوید. بر خلاف سهراب سپهری که می گفت " من قطاری دیدم که سیاست می برد و چه خالی می رفت"، اتفاقا این قطار بقول خود سهراب سپهری پر از تخم نیلوفر و آواز قناری است که بسوی ایران می رود. یا بعبارت خود او این قطاری است که فقه از نوع سکولار می برد و چه سنگین می رود. چه می دانم ! چه باید گفت؟ حال وزارت به جهنم ! حتی از یک عضو ساده بودن در مجلس مهستان دویست نفره هم خودم را رد صلاحیت کردم و باید منتظر تکفیر توسط اعضای شورای نگهبان سکولاردمکراسی باشم. خودم را با این انتقادات "بی موقع" زمین گیر کردم و از قطار خوشبختان جا افتادم. زیرا خوشبختی حقیقتا سوت قطاری است که درخواب پلی می پیچد. یا شاید یافتن سکه دهشاهی در جوی مهستان است.

لابد شما خواننده این سطور می پرسید آیا به شوخی و طنزنویسی روی آورده ام ؟ باید جواب بدهم نــه، هرگز ! من اگر طنز هم بنویسم، مثل مقاله های انتقادی ام بسی به ضررم تمام می شود که شده است. اتفاقا موضوع خیلی جدی است. یا حداقل "بعضی ها" آن را خیلی جدی گرفته اند. بر اساس ويدئوی رسمی مراسم افتتاح مهستان ، آقای نوری علا به شرکت کنندگان در اطاق مجازی زوم شادباش می گوید و ادعا می کند که این جلسه در تاریخ ایران ثبت خواهد شد زیرا جنبه تاریخی و مهمی دارد (ویدئو در دقیقه ۱۰) او ادامه می دهد: " من با این احساس در حضور شما نشسته ام که ما در یک جریان تاریخی و در یک لحظه تاریخی و در یک جلسه تاریخی نشسته ایم". ایشان در دقیقه ۳۷ سخنرانی طولانی خودشان به بیست و پنج نفری که با ویدئو وصل شده اند می گوید "باید خجالت را بگذاریم کنار، و بگوئیم که ما آمده ایم "تشکیلات رهبری" را بسازیم. من به چهره ها در ویدئوها دقت کردم تا در میان آنها چهره های شناخته شده اپوزیسیون را پیدا کنم. به جز سه یا چهار نفر بقیه هموطنان منت گزار و محترم و خاموش برای من ناشناخته بودند. اما مشاهدات یا کنایه های جهت دار من مهم نیست؛ زیر فقط یک رهبر می تواند "تشکیلات رهبری" را رهبری کند، و این نکته مهمی است. و اتفاقا چه خوب که مسئله سازان پرسشگر و مفتنی چون من در این جمع "هم قطاران" فرهیخته   وجود ندارند.

و اما سخنی کوتا با جناب آقای سام قندچی گرامی و محترم که از بنده خواسته اند از آقای نوری علا عذرخواهی کنم. چون در ویدئو مصاحبه جناب توکلی گرامی با امید دانا به نقاط مشترک همه متعصبین و " نژاد آریایی های دوآتشه" که اقوام و ملیت های ایرانی را بدون ملاحظه و بصیرت تجزیه طلب می خوانند. متاسفانه این نقطه کور و نازیبنده مشترک در بین همه این افراد در نفی نظری نسبت به اقوام و ملیت های ایرانی که قربانی نژادپرستی کور و نارسیسم مذهبی هستند، وجود دارد. خود جناب آقای قندچی به تاسی از آقای نوری علا جمع کثیری از هموطنان غیر فارس را "تجمع تجزیه طلبان" در شهر کلن لقب داده اند. آن هم علیرغم تاکید آنها و صدور بیانیه و تاکید بر حفظ یکپارچگی ایران توسط آن به اصطلاح "تجمع تجزیه طلبان". به این می گویند نفرت پراکنی نژادپرستانه و شوونیسم کور و بی اعتمادی مطلق از جانب "ازمابهتران" که ایران را ارث پدری خود می دانند و بـــــــس!.  این دقیقا همان حرف امید دانا است. این دقیقا همان حرف اطلاعات و جمهوری اسلامی است. این نقطه مشترک و ذاتی نهادینه شده در ذهنیت این افراد بظاهر متفاوت و بعضا مخالف یکدیگر آنقدر بدیهی و آشکار است؛ که لزومی به پرسش یا پوزش ندارد. بنده بعنوان یک بلوچ ایرانی نمی توانم با فرد یا جمعی بنشینم که اینگونه نسبت به حق طلبی اقوام و ملیت های سرکوب شده ایرانی دشمنی و ستیزه ذاتی دارند. بنده هیچ فعال کرد، بلوچ، عرب، آذری و ترکمن را نمی شناسم که بتواند با قورت دادن احترام و حرمت نفس خویش خود را آن قدر خرد و حقیر بکند تا در جمع "رهروان" آقای دکتر نوری علا جای داشته باشد. من با این تفکر تامگرایانه و فرصت طلبانه برخی از آخوندها و همفکران آنها در طیف های مختلف از جمله تعدادی از "خودگماشته های" اپوزیسیونی مخالف هستم و آن را برای ایران و ایرانی و اتحاد ایرانیان مضر می دانم. یا وگرنه از این گونه قطار ها بسیار زیاد بوده اند (چه بسا بسیار بهتر) که به مقصد نرسیده ناکام شده اند، آن هم با حضور سرشناسان و استخواندارهای باسابقه و مردمی و محترم اپوزیسیون. صد البته ما بخیل نیستیم و برای این قطار نیز آرزوی موفقیت داریم. بقول خارجی ها : گوود لـَک (Good Luck).

عبدالستار دوشوکی
مرکز مطالعات بلوچستان
آذر ۱۳۹۶

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
انتقاد تند یک هموطن از بنده

هموطنی ایمیلی برای من فرستادند و نوشته اند که نظر انتقادی خود را در مورد دفاع من از آنچه که او "تجزیه طلبان" خوانده، برای ایران گلوبال فرستاده اند اما انتشار نیافته است. از من خواسته اند اگر "شجاعت" و "صداقت" دارم آن را منتشر کنم. تا آنجایی که من می دانم در ایران گلوبال سانسور وجود ندارد. خلاصه مطلب ایشان و جواب بنده بدینگونه است:

لُب کلام ایشان این است که بر خلاف نظر بنده، بند ۴ قطعنامه پایانی کنفرانس شورای دموکراسی خواهان التزام و یا باور به حفظ یکپارچگی ایران نیست بلکه یک تهدید آشکار است که اگر ایران به شش منطقه فدرال قومی با حقوق برابر اقتصادی و سیاسی تقسیم نشود، در آن صورت هیچگونه تضمینی برای بقاء و حفظ یکپارچگی ایران وجود ندارد. بند شماره ۴ قطعنامه پایانی که بیش از یک ماه پیش صادر شده بود می گوید "ما معتقدیم برابری حقوقی بین ملیت ها
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جوابیه ای به دوست بزرگوار و ارجمند جناب آقای حسن اعتمادی گرامی
(بخش دوم)
اعتمادی عزیز، اعتماد بزرگترین سرمایه ای شکننده ای است که ما در تعامل با یکدیگر باید به آن ارج بنهیم . من صادقانه آمده بودم به کلن تا گذشته ها را کنار بگزاریم و با یکدیگر نقشه راه آینده را ترسیم کنیم. در سنخرانی کوتاه خودم فقط این جمله را گفتم که "من اینجا آمدستم وام بگزارم حساب باده یکجا کنار جام بگذارم". اما متاسفانه ثابت شده که صداقت و اعتماد متقابلی در کار نیست. عده ای عادت کرده اند خودشان در خفا برای دیگران تصمیم بگیرند، چون می دانند "عوام الناس" شیفته را در هر کجا می توان پای منبر خود جمع کرد. این را بسیاری از کسانی که با این جمع کار کرده بودند و جدا شده اند بعد از کنفرانس کلن به من گفته اند .

بقول ملک‌الشعرای بهار از ماست که بر ماست. گوییم که بیدار شدیم‌! این چه خیالست‌؟ بیداری ما چیست‌؟ بیداری
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جوابیه ای به دوست بزرگوار و ارجمند جناب آقای حسن اعتمادی گرامی
(بخش اول)
جناب آقای اعتمادی عزیز و گرامی (چون بنده در طی این سالها همیشه در مورد جنابعالی این واژه ها را بکار برده ام و خواهم برد) و همیشه مورد لطف و عنایت و محبت و تعریف های شما قرار گرفته ام. هنوز هم برای جنابعالی احترام و جایگاه بسیار گرانقدری را قائلم

در مورد به اصطلاح اتهامات مشمئز کننده سخت در عجبم. چون آقای نوری علا خودشان واژه تجزیه طلبی را بر علیه فعالان بلوچ و کرد و عرب و غیره بکار برده اند و این لحن کلام همیشگی امید دانا و مسئولین جمهوری اسلامی نیز است. بنده فقط و فقط به این شباهت کلامی نسبت به اقوام و ملیت های ایرانی اشاره گزرایی داشتم.

حال اگر جنابعالی اشاره به این حقیقت تلخ و عیان را "مشمئز کننده" قلمداد می کنید؛ پس حال مرا تجسم کنید (در مورد بقیه شرکت کنندگان کنگره کلن نمی دانم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالهاست که عده ای عامی مانند حقیر زمزمه می کنند که این خارج نشینان اگر در ممالک راقیه نبودند از هر جمهوری اسلامی، ضد اسلامی تر و از هر دیکتاتوری ضد بشرتر بودند و کارد و قمه و زنجیر وسلاح آتشین گرفته تا چنگ ودندان برای همدیگر از غلاف بر می کشیدند و به کمتر از آنچه داعش کرد هم رضایت نمی دادند. باور بفرمایید این فحاشی های شما و اینکه هنوز اندر خم انترناسیونال باشید یا آریایی یا فدرالیسم و غیره و ذالک همانند سریال های جذاب و دلنشینِ هشدار برای کبری 11 و حریم سلطان و ترمیناتور و قس علیهذا از طرف این جمعیت عوام تعقیب می شود و چه حظ وافری هم می بریم . آخر در فقدان تفریحات سالم در نظام مقدس جمهوری اسلامی تماشا و تعقیب این دلقک بازی ها برای ما فلک زدگان همانند لنگه کفش در بیابان ، نعمتی است. امیدوارم خدا یا روح مارکس یا نظام طبیعت اجرتان بدهد یا اینکه حداقل یک لاتاری چند صد میلیون دلاری برنده شوید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای دوشوکی ظاهرا شما دچار توهم خود بزرگ بینی شده اید فکر می کنید اگر چندتا سایت اسم یکی را بزند و چند مصاحبه بکند می شود مبارز سیاسی اتفاقا حرف های شما بیشتر شبیه به حامیان رژیم است نمی خواهم بگویم که مامور هستید. تا یادم نرفته بگویم این متن همانطور که خودتان اشاره کردید بیشتر شبیه طنز است تا واقعیت .
شمس الدین بابویه دارابی عضو حزب سکولار دموکرات ایرانیان

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی
یک مشورت و اندرز دوستانه با شما دارم. شما که عضو کنگره ملیت های فدرال یا شورای دموکراسی خواهان فدرال نیستید، چه ضرورتی دارد همیشه از آنها دفاع کنید؟
بر خلاف برداشت جنابعالی قطعنامه پایانی کنفرانس شورای دموکراسی خواهان فدرال هرگز التزام عملی یا عقیدیتی و سیاسی خودش را به تمامیت ارضی ایران نشان نداده. بلکه بر عکس در ماده 4 قطعنامه پایانی آنها یک تهدید مشخص بر علیه یکپارچگی ایران آمده است و نه باور به تمامیت ارضی ایران. ماده 4 می گوید 4- ما معتقدیم برابری حقوقی بین ملیتها و اقوام ایران کثیرالمله، متضمن بقاء و حفظ یکپارچگی ایران خواهد بود
این معنی اش این است که اگر برابری حقوق سیاسی و اقتصادی و غیره بین ملیت ها (یعنی بودجه اقتصادی و یا قدرت سیاسی 1 میلیون ترکمن با 40 میلیون فارس) مساوی محقق نشود در آنصورت یکپارچگی ایران ضرورتی ندارد. تقسیم ایران به 6 ایالت فدرال قومی با حقوق و

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سالام ـ جناب دوشکی عزیز،مقاله بسیارخوب وعمیقی بود،باوربفرمایید،این اوپوزاسیون ایران هنوزدرکی درست نه ازمردم دارند،نه ازخواسته های مردم وملل درون ایران.این آقایون هیچ شناختی ازحکومت ایران هم نداشته فکرمیکنند، وقتی ترامپ یا کس دیگری حرفی زد،همین فردا درایران تغییرات یاانقلاب خواهدشد.فردی حدود 68 سال باما بعدازظهرها درپارک جمع شده وکپ میرنیم،بسیارهم سلطنت طلب است،وقتی چندنفربخاطرکلاهبرداری درجلوی بانک جمع وشعارمیدهند،این آقامیگوید ،فردا پس فردا رضا می آید،این آقایان درچندسالی که درخارج بوده اند،نمی دانم چطور ودرکجا مویشان راسقید کرده اند،،،به آنهاباید گفت عزیزان ما درست است که ازسیاست چهل ساله حکومت ناراضی بوده وشدیدا نیزباکل اعمال وحرکات عهدبوقی و ادامه سیاست وقوانین تدوین شده پان ایرانست وفاشبست های فارس شده دری های پهلوی مخالفیم،ولی بدانند که صدبرابر آن باخانواده پهلوی مخالف تریم،خودشان

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این آقای سام قندچی هر ساعت به ساعت مثل نقل و نبات و آب قند مقاله در مدح نوری علا می نویسه؟ آقای دوشوکی شما چرا خودتان رامقید به جواب دادن به طرفدران نوری علا می دانید؟ بگزار خودش به مقالات شما جواب بده و شما هم جواب بدید. خودتان را کوچک نکنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تمکین و قربان صدقه رفتن و اسم طرف را بلد آوازه ساختن تا دیدن عکس او در ماه، در خواستۀکدام یک از رهبر های خود ساختۀ مخالفان ایرانی نیست؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دکتر دوشوکی . شما چرا خودتان را درگیر اینجور آدم ها می کنید. این ها فسیل تاریخ شده اند و رفته اند. اما شما اینها را از قبر تاریخ بیرون می آوری و زنده می کنی. مگر تو مسیح زمانه هستی که مرده زنده می کنی؟