جهت گیری استراتژیک در ارتباط با تظاهرات‌های اخیر در ایران

جهت‌گیری‌های مختلف در تظاهرات‌های اخیر در ایران حکایت از این دارد که نیروهای سیاسی با منافع طبقاتی متضاد در پشت‌صحنه درگیر رهبری این تظاهرات‌اند...

بسیاری از شعارها عمیقاً با جهت‌گیری نژادپرستی و متعصبانه، شونیست ارتجاعی و ضد زن سر داده می‌شود . نقد و رد و طرد همه‌سویه شعارهای به‌غایت ارتجاعی، فاشیستی و واپس‌مانده همچون : " ما آریایی هستیم، عرب نمی‌پرستیم "، " رضاشاه روحت شاد"، " نه غزه ، نه لبنان جانم فدای ایران " و این قبیل شعارهای پلشت ناسیونالیستی و شووینیستی است. باید در برابر شعارهای پلید و ضد مردمی از همان آغاز ایستاد.
سوال اساسی این است آیا ما کمونیست‌ها خواهان تغییر جهان با این رویکرد که متعلق به دنیای کهن است، هستیم؟
برخی از شعارهایی که در تظاهرات‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران داده‌شده است:
«عزا عزاست امروز، حقوق ملت ما زیر عباست امروز »... این شعار در رشت سر داده شد
# «ای شاه ایران، برگرد به ایران» و « ایران که شاه نداره، حساب کتاب نداره» در شهر قم
«مرگ بر روحانی» در مشهد سر داده شد...
«مرگ بر حزب‌الله» ....«سید علی حیا کن مملکت رو رها کن"... امروز جمعه در قم
"مرگ بر دیکتاتور" شعار تظاهرات امروز در #همدان
# "سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن" شعار در تظاهرات امروز #ساری
# "رضاشاه روحت شاد" شعار تظاهرات امروز در #قم
''ملت گدایی می‌کند، آقا خدایی می‌کند'' یکی از شعارهای مردم کرمانشاه
"مرگ بر دیکتاتور".. در شهر همدان داده شد.
"زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "ملت گدایی می‌کند/آقا خدایی می‌کند" و #"نه غزه، نه لبنان/جانم فدای ایران" در کرمانشاه داده شد.
"آخوندا حیا کنید مملکتو رها کنید" در رشت داده شد.
# «سوریه رو رها کن فکری به حال ما کن» این شعار در ساوه سر داده شد.
«خامنه‌ای بدونه به‌زودی سرنگونه» این شعار در تهران سر داده شد.
« تا حقمو نگیرم، به خانه برنگردم »
«می‌‌میریم می‌‌جنگیم، ایران را پس می‌گیریم» این شعار در زنجان سر داده شد.
# "ما آریایی هستیم، عرب نمی‌پرستیم "، " رضاشاه روحت شاد"، " نه غزه ، نه لبنان جانم فدای ایران "
# شعارهای ضد زن... که زن را نه انسان کامل و نیرویی که باید در انقلاب شرکت توفاننده داشته باشد بلکه "ضعیفه‌ای" که در سایه مرد مردسالار ضد زن باید حرکت کند: " زن‌ها به ما پيوستن، بی‌غیرت‌ها نشستن" !
رفقا... این درست هست که مردم از وضعیت خسته‌اند و برای آزادی و علیه ستم و ظلم آماده‌اند که به خیابان بیایند ولی پشت این تظاهرات‌ها جریانات وابسته و ضد مردمی هم هستند... ازجمله مجاهدین، سلطنت‌طلبان، توده‌ای- اکثریتی‌های خائن ... آمد نیوز(Amadnews)، دوور تی وی(Dorr TV) و حتی وزارت امور خارجه آمریکا و دولت فاشیست ترامپ پنس
طبق خبر بی‌بی‌سی* ... "ترامپ: معترضان در ایران از فساد حکومت و تلف‌شدن ثروتشان برای تروریسم خسته اند. آقای ترامپ در توییت خود نوشته است شهروندان ایرانی که تظاهرات مسالمت‌آمیز کرده‌اند، "از فساد حکومت و بر باد دادن ثروت کشور برای تأمین مالی تروریسم در خارج، جان‌به‌لب شده‌اند."
رئیس‌جمهوری آمریکا نوشته است حکومت ایران باید حقوق مردمش ازجمله حق بیان را به رسمیت بشناسد و توییتش را این‌طور تمام کرده است که "دنیا دارد تماشا می‌کند!"
بی‌شک قدرت‌های امپریالیستی و ارتجاع منطقه به رهبری امپریالیسم آمریکا (دولت فاشیست ترامپ-پنس) از این تظاهرات‌ها برای پیشبرد منافع استراتژیکشان در منطقه خاورمیانه(جنگ ارتجاعی در سوریه و یمن از سوی تمامی نیروهای درگیر آن) و جهان برای عقب راندن رقبای ارتجاعی خویش سوءاستفاده‌های خود را می‌نمایند. سخنان ترامپ بدون شک از چنین جهت گیری برخوردار است.
رفقا، باید هوشیار بود و به مردم حقیقت را گفت و با اینکه با مردم و خواستشان برای آزادی، پایان دادن به فقر و اختلاس و سرکوب مداوم علیه جمهوری اسلامی طرفداری کرده و با آنها برای سرنگونی نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی متحد شویم، ولی باید با آن‌ها مبارزه هم کرد که سرنوشتشان را به این سادگی به دست مشتی جانی و دزدان و استثمارگر دیگری ندهند. تجربه انقلاب ۱۳۵۷ نباید به این سادگی فراموش کرد که چگونه با رفتن حکومت وابسته به آمریکای پهلوی گروه حلقه‌زده به دور خمینی با تائید قدرت‌های بزرگ امپریالیستی حکومت را به دست گرفتند.
برهان عظیمی
۸ دی ۱۳۹۶
* لینک خبری که بی‌بی‌سی از تویت ترامپ و وزارت امور خارجه آمریکا زد:
http://www.bbc.com/persian/iran-42520698

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب عظیمی،
بهتر بود چند شعار برای نمونه مینوشتید تا برای آینده الگویی شود.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مواضع ضد مردمی برهان عظیمی که آن را بسوی استراتژی قاسم سلیمانی و امید دانا پیش خواهد برد! این همان خط امام است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اگر درصد ناچیزی شعار "ما آریایی هستیم عرب نمیپرستیم" را سر دادند چه ربطی به کل مردم دارد؟ شعار " نه غزه ، نه لبنان جانم فدای ایران " کجایش فاشیستی است؟ ارجح بودن منافع ملی بر منافع کشورهای دیگر برای کسانی که به انترناسیونالیسم کارگری اعتقاد دارند اصلا قابل درک نیست. همان شوروی سابق که سمبل شما کمونیستها است برای تصاحب نفت شمال ایران از هر وسیله ای حتی حزب توده بهره برد حال چطور شعاری که برای خلاص شدن از انترناسیونالیسم امت اسلامی سر داده میشود اینگونه برای شما گران تمام شده است؟

دیگر مردم از شعارهایی که از نیروهای چپ به اسلامیون مرتجع به عاریت رسیده است خسته هستند. شعارهایی مانند مرگ بر این و آن! امپریالیسم! و.....

با ایدئولوژی های اتوپیایی همانند اسلام و مارکسیسم میتوان به ایران اسلامی و شوروی کمونیستی و کامبوج و کوبا و ونزوئلا رسید لطفا به مردم ما نسخه های شکست خورده نشان ندهید.