آزربايجان از ايرانيّتِ عمّامه و تاج عبور كرده است، نمى بينيد؟
اين مقاله پيش درآمدى است بر عبور آزربايجان از مفاهيم سياسى و فرهنگى سلطه.

فرياد اين سكوت را نمى شنويد؟

اينقدر كر و نامفهوم تشريف داريد؟

سكوت تبريز، بزرگترين فرياد و اعتراض و راهپيمايى است.

زير پل ساكت چهارراه آبرسانى، تاريخى از زخم و خنجر و نامردىِ آريايى ها و حكومت هاى استحاله بيداد مى كند.

سكوت آزربايجان به معناى تاييد استبداد و سياهى نيست بلكه در باز نكردن به روى سياهىِ ديگر است.

متجاوزى ديگر از جنس راسيسم بر در مى كوبد تا داخل تاريخ ما گردد.

سكوت تبريز را بهتر از خروش آن درك كردند.

آزربايجان سالهاست كه مى ستيزد و هيچ كسى از جنس ايرانيّت آخوندى و آريايى و غيره همراهش نشدند. 

آزربايجان ديگ جوشان تاريخ است، اما اين ديگ براى راسيسم و فاشيسم نخواهد جوشيد.

اين ديگ براى اعتلاى نام آزربايجان و توركچولوك، و براى اعتلاى انسان و ديگرى دوستى در جهان خواهد جوشيد و مى جوشد. 

آزربايجان را بيشتر از پيش مى ستايم چون تصميم دارد از اين به بعد با سكوت به موقع و يا با خروش به موقع براى سلطه گران تقويم ننويسد.

آزربايجان دارد تقويم خودش را مى نويسد.

حالا تحليل ها و استغاثه ها و چون و چراها به راه خواهد افتاد.

و آنوقت خواهند فهميد كه آزربايجان در مسير تهران و شيراز و اصفهان و مشهد نيست.

و آنوقت خواهند فهميد كه آزربايجان خيلى پيشتر از اينها از ايرانيّتِ عمامه و تاج عبور كرده است،

آزربايجان از اصلاح طلب و اصولگرا و سلطنت چى ها و فاشيسم و راسيسم عبور كرده است.

آزربايجان از مبانى و شعارها و جوش و خروش آنها براى استيلاى ديگرى ستيزى عبور كرده است.

آزربايجان به مبانى و دغدغه هاى سياسى و فرهنگى و جهانى خويش برگشته است.

آزربايجان به آزربايجان برگشته است.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
محسن آقا! جناب عالی میفرمائی؛ سطح بحث رو شما ترکها میارید پایین." پایان نقل قول. آقا محسن! فکر میکنی شما پان ایرانیستها فرهنگتان خیلی بالاست؟اگر فرهنگت بالاست چرا مردم فرهنگ شاهنشاه آریامهریتان را به زباله دان تاریخ سپردند؟
در جائی میفرمائی؛ " هنوز هم تیرهای دار و جوخه های اعدام برقرار است و مهم نیست کدام ظالمی در تهران بر سر کار است." پایان نقل قول. این که چیز تازه تیست هر بچه مدرسه اینرا میداند!
جناب محسن! هدف از مبارزه علیه رژیم پانفارس تهران، همین مورد است. خلقها و یا ملل موجود ایران میخواهند با تشکیل جبهه گسترده تار و پود رژیم پان ایرانیست اسلامی را در هم بکوبند، بجایش دمکراسی و آزادی ملل ایران را ارمغان بیاورند، نه حکومت فرسوده بقایای شاه و آخوند های مفتخور را! این حق ملل ایران است که فردا با رای آزاد خود تصمیم میگیرند ایران چه شکلی از دمکراسی و چه طرزی از حاکمیت را دارا

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من در دهه 60 زمانی که وارد دبیرستان شدم با حرکت حق طلبانه آذربایجان آشنا شدم و از وجود دکتر زهتابی دکتر صدیق و دیگران استفاده کرده و یاد گرفتم مرحوم زهتابی همیشه میگفت مشکل ما فرهنگی است و سعی کنید فعالیت فرهنگی داشته باشید نه سیاسی در آن دوران خفقان. هر چه زمان گذشت من بیشتر به این حرف رسیدم . مشکل ما آن زمان هم و الان هم کسانی بوده و هستند که به جای اندیشیدن بیشتر احساس میکنند بجای سیاست در ادبیات غرق شده اند و سیاست را از منظر غزل میبینند. آذربایجان سکوت کرد اما نه عاقلانه بلکه احساساتی بود . آذربایجان و خصوصا تبریز و حرکت ملی دیگر در دست اندیشه و سیاست نیست بلکه در دست تراختور و احساسات است. ما هنوز نتوانسته آیم بدون آنکه به ما توهین کنند به خیابان بیاییم. شاید بیشتر از کل احزاب ایران احزاب تک نفره داریم اما نتوانسته آیم یک کانال تلویزیونی در حد کانالهایی دسته چندم ترکیه داشته باشیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای محسن کردی
همین دیروزبود دراستادیوم آزادی شعارهای ضد تورک می دادند .
تورکها درایران هیچ اختیاری ازخود ندارند علارغم اینکه کورد هابرادر پان ایرانیست خوانده می شوند وتیم تراکتورنیز دراختیار سپاه است .
چرا باید شعار قومی داده شود.
تورکها که باداشتند اکثریت جمیعت تورک درایران حتی یک روزنامه ندارند.
چرا باید شعار قومی داده شود.
از این بدتر ازطرف شما ها کی ودرکجا وکدام روشنفکر ویا گروهی نسبت به توهینهای قومی در روزنامه وتلویزیون اعتراض کرده است .
مبارزات مردم به دمبال خواسته ای است آیا خواسته های به حق آزربایحان کجا درکدام مرام نامه گروها واحزاب داخلی وخارجی گنجانده وبه حق دانسته شده است ؟
مردم قیام کنندکه موسوی وکروبی وخاتمی وجبهه ملی ونهضت آزادی و..... پسر شاه برگردد
مگردیروز اینها نبودند مردم را سرکوب کردند.
ضمنا در100سال گذشته کی خواسته از ایران جدا شود شما انگ تجزیه می زنید
تصویر محسن کردی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ناظر، سطح بحث رو شما ترکها میارید پایین. چرا رجز میخوانی. میگی دوران پالان گذاشتن و اعدام دسته جمعی و این حرفا گذشته؟ بگذریم که همه اش بی پایه است حالا چه انتظاری داری؟ خب جوابی که دلت میخواد بشنوی رو میگم ببینم چه میکنی. واقعیت این است که در مورد تمامیت ارضی برادر.. هنوز هم تیرهای دار و جوخه های اعدام برقرار است و مهم نیست کدام ظالمی در تهران بر سر کار است. جدایی میخوای عزیز، جوانت را بفرست جلو شهید بشه و خون بده تا شاید موفق شدی آذربایجان را از ایران جدا کنی. بازهم از این واضح تر بگم؟ بگم؟ بگم؟ بگم؟ ول کنید دیگه.. این بحث رو هزار بار هم تکرار کنید دیگه از این شدید تر که دریافت نمیکنید. دیگران از ترس انگ خوردن نمیتونن واقعیات رو به شما بگن ما که زندگی مونو باختیم و چیزی برای از دست تدادن هم نداریم راحت میتونیم واقعیت رو به شما بگیم. حالا برو خودتو بزن به در و دیوار.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لوایی عزیز اذربایجان سکوت نکرده . فعالان ملیمان مطمعنان با ارذیابی چون و چند قضیه در این حرکت اشتراک خواهند کرد. سکوت اذربایجان در این زمان حساس لبیک به تمامی جنایات ج.ا.ایران وتاعید خشک کردن عمدی دریاچه اورمیه و چپاول ثروتهای ملیمان میباشد . یاشاسین گونی اذربایجانین ملی ازادلیق حرکتی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
محسن آقا! شما اگر صد سال دنبال فسیلهای آریامهری پهلوی بیفتی، نخواهی توانست آب رفته را به جوی باز گردانی! جل و پلاز رژیم منفوری پهلوی نیم قرن پیش،با اجازه تان به زباله دان تاریخ سپرده شد. شما کهنه پرستان، چنان از تمامیت ارضی صحبت میکنی انگار این جغرافیا ملک خصوصی تان است. ششدانگ به نامتان ثبت شده است! محسن آقا! اگر التفات فرمائید میبینید، شعار تمامیت ارضی با ماهیت ضد خلقی خود، در تضاد با دمکراسی، و حق تعیین سرنوشت ملل ایران است. این شعار زنگ زده و مردم فریب که یکقرن تمام، به قتل عام مردمان ایران انجامید، و تمام حقوق ملی مدنی، زبانی فرهنگی، و آزادیهای سیاسی آنان را به جوخه های اعدام آریامهری و آخوندی سپرد، دیگر برای فریب مردم کار ساز نیست. اگه ممکنه دنبال شعارهای دیگری بگردید. اگه ازم دلخور نشوید، باید محضرتان عرض کنم جناب شازده تان، ضل الله، شاه شاهان، خدای خدایگان، نواده حضرت کورش کبیر

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای محسن کردی خودتان را با کامنت ها خسته نکنید. اگر این کامنت ها میخواست جیزی را تا امروز تغییر داده باشد، داده بود. شما هم که عمر نوح ندارید پانصد سال برای اینها کامنت بنویسید. نظر مسئول سایت باید ترقی کند که نمیکند و حامی و پشتیبان اینها ست. وقت تلف نکنید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای محسن کردی شما فعلا بخند و تعجب کن . بعدها شاید استراتژی مردم آزربایجان را درک کنی.
تصویر محسن کردی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ما به دنبال تمامیت ارضی ایران هستیم آقا شاکی هست چرا بقیه مردم ایران به دنبال خواست مشتی جدایی طلب مزدور بیگانه که خود را سخنگوی مردم آذربایجان میدانند راه نمی افتند و از آنها حمایت نمی کنند!! آقا حواست هست چی داری میگی؟ حتا بچه 6 ساله هم متوجه این تضاد بزرگ در گفتار شما میشه.
تصویر محسن کردی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
واقعا خنده داره. مردم تبریز به هر دلیلی در این تظاهرات شرکت نکرده اند و گویا آنچنان شرمی به پیشانی آقای لوایی نشسته است که دیگر نتوانست سکوت کند و دست پیش گرفت که پس نیافتد. میگوید «سکوت تبریز بهترین فریاد و اعتراض و راهپیمایی است». والله دیگه تو این مملکت اینجوریش رو ندیده بودیم که هم مردم بریزند بیرون و تظاهرا ت کنند و تبریزی ها ساکت باشند و تازه این یعنی اعتراض! کاش بقیه ملت ایران هم از تبریزی ها یاد بگیرند. خب عزیز.. مگه مجبوری حرف بزنی؟ بنشین در خانه ات مثل همشهری هایت سکوت کن، مردم دیگر نقاط ایران خون میدهند نگران باش. ولی لدفا شما هم اینجا نامربوط ننویس.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان...آزربایجانی و ترک ها برای دیگران مفت سینه نخواهند زد. این یک تجربه تاریخی است که بیش از صد سال به مدت زمان احتیاج داشت. از انقلاب مشروطیّت و از ترور ستار خان گرفته تا زنده یاد پیشه وری, جنبش خیابانی و 29 بهمن. این است رشد و آگاهی سیاسی یک ملت که در یک جنبش بدانند که منافع ملیشآن در کجا نهفته است. زنجیر های استعمار داخلی در حال گسستن است. این دیگ سنگی دیر بجوش می آید ولی موقعی که جوشید خیلی طولانی خواهد جوشید....(( اولدی وار... دوندی یوخ))...به امید هرچه زودتر آن روز..

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای لوائی، نوشته کوتاه تان چیزی جز یک مشت لفاظی های ارتجاعی نیست . کسانی مثل شما که شرکت نکردن خلق مبارز آذربایجان را در تظاهرات و قیامهای خونین توده های محروم و زحمتکش ایران تبلیغ می کنند و سخت مصرند که اهالی آذربایجان همراه با دیگر خلق های بپا خاسته ایران، فریاد خود را در این روزهای حساس تاریخی، علیه رژیم خون آشام جمهوری اسلامی بلند نکنند ، بدون هیچ تردیدی، آب به آسیاب جنایت کاران حاکم در ایران ریخته و خواسته و نا خواسته، خواهان بقای این رژیم ارتجاعی و سرکوبگر می باشند. 39 سال تمام است توده های محروم و زحمتکش آذربایجان و دیگر خلق های ایران از وجود رژیمی ضد مردمی در ایران ، رنج می برند . 39 سال تمام است رژیمی قرون وسطائی بر شئون توده ها حاکم بوده و در ارتکاب بدترین اعمال ضد انسانی و ضد دموکراتیک ،حد و مرزی نمی شناسند . اکنون که پس از سال ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب لوایی با همین توهمات زندگی کن. تبریز شهری صنعتی و درصد بیکارانش پائین است و پرواری شده وگر نه اگر از توهمات جناب پیروی میکرد شاید بهترین فرصتی میبود تا خواستهای ملی و زبانی را در این برش از ناآرامیها اظهار میکرد.
اگر اما در آینده به هر شکلی تربریز و شما بخواهید برای خودتان کلاهی از نمد بسازید انگاه است که ضربه خواهید خورد که تا ابد فراموشش نکنید.