«جمهوری ایرانی» همان قدر بی معناست که جمهوری اسلامی

نقد یک شعار
همانطور که جمهوریت با اسلامیت متضاد است، جمهوریت با ایرانیت(ایرانگرایی) نیز متضاد است.

 

یکطرفه دیدن ناسیونالیسها نیز چنین قصه ای دارد.مثلاً در شعار«جمهوری ایرانی». 
برای کسی که اندکی در مورد فلسفه ی مسئله، آگاهی دارد، جمهوری جمهوری ست، دیگر رنگ خاک و ملیت و مذهب ندارد. جمهوری ایرانی همان مقدار بی معناست که جمهوری اسلامی.
یا جمهوری بودایی و یهودی. و یا جمهوری آمریکایی و آلمانی و فرانسوی.

ما «جمهوری در آلمان داریم» ولی جمهوری آلمانی نداریم. چون چیزی من در آورده و به زور یک « مفهوم ناسیونالیستی» ساختن است. صورت درست شعار چنین است
« استقلال، آزادی- جمهوری، جمهوری» 

مقوله «جمهوری» یک مفهوم « در فلسفه سیاسی » ست. در این علم، خوشبختانه مانند بیسوادهای ما آنرا به « رنگ خاک و مذهب و ملیت» نیالوده اند. و آلودگی بردار نیز نیست.
مگر اینکه کسانی بیسوادی و ناسیونالیست بازی پیشه کنند.

بعضی ها عادت دارند نان را با گوشهایشان بخورند ، و نه با دهانشان.
این ست که چنین شعارهایی میسازند و مطرح میکنند. و طوطی ها هم تکرارش میکنند.
با این توهم و خیال خام که مثلاً« جنبش را اعتلاء» می بخشند. 
غافل از اینکه با همین مفاهیم و پسوندهای من درآورده، مانند حکومت، 
« جمهوری» را از همین حالا،به لجن میکشند. 

از زاویه دیگر، همانطور که جمهوریت با اسلامیت متضاد است، جمهوریت با ایرانیت(ایرانگرایی) نیز متضاد است.
در شعار « جمهوری ایرانی»، واژه «ایرانی»، اینجا در مقابل « اسلامی» انتخاب شده است. منظور از اسلامی یعنی « اسلامیت» یا اسلام گرایی. و منظور از ایرانی نیز «ایرانیت» یا صحیح تر « ایرانگرایی» ست .همان مقوله  و ایده ی"ایران شهری". این هم یعنی « ناسیونالیسم ایرانی» که به معنی «ناسیونالیسم فارسی» ست. هسته ی این عبارت نیز « شونیسم و راسیسم فرهنگی-نژادی»میباشد.
که متضاد با مفهوم « جمهوریت» است. چرا که پایه ی جمهوری، دموکراسی یعنی( آزادی و برابری)ست. 

ساده و مختصر ، جمهوریت، متد حکومتی است، غیر مورو ثی( غیر سلطنتی) ، زمانمند، با رأی و نظر مردم ، بر پایه ی دموکراسی( آزادی و برابری).
همانطور که در بالا آمد، مفهوم « ایرانی و ایرانیت» یا ایرانگرایی، که ناسیونالیسم فارسی ست ، چون متضاد با « آزادی و برابری»ست، چرا که بر پایه ی « شونیسم و راسیسم فرهنگی-نژادی» قرار دارد، ناقض جمهوریت است.

از اینروست که گفتم : کسانی عادت دارند نان را با گوشهایشان بخورند . و میخورند!
این ست که چنین شعارهایی میسازند و مطرح میکنند. و طوطی ها هم، تکرارش میکنند.
با این توهم و خیال خام که، مثلاً« جنبش را اعتلاء» می بخشند.
غافل از اینکه با همین مفاهیم و پسوندهای من درآورده، مانند حکومت، (در اصطلاح جمهوری اسلامی)
« جمهوریت» را از همین حالا، نفی میکنند ، در واقع به لجن میکشند.

---
شعارهای توخالی و بی معنا زیاد است ، باشد سرفرصت، که به آنها هم برسیم. مانند « ایران که شاه نداره-حساب کتاب نداره»
انگار شاه حسابداره، یا وقتی شاه حکومت میکرد، اقتصاد کشور حساب کتاب داشت. کسی نمی پرسد شاه چه ربطی به حساب -کتاب دارد؟
معنی سردادن این شعار در واتیکان ایران، آن است که: ای پاپ و کاردینالهای قم، بدانید و آگاه باشید ، این افرادی که چنین شعارهایی میدهند
«میخواهند رژیم شاه سرنگون شده، توسط ملت را بازگردانند» ، و ما اینها را سرکوب میکنیم.
در قم ، بهانه ای بهتر از این هم میشود برای سرکوب یافت؟ 

اما شعار « رضا شاه- روحت شاد» بی معنا نیست. معنی اش این است که « فلانی من از تو راضیم». بهر صورت، درست یا نادرست، شخص فکرش را بیان میکند. 
بگذریم از اینکه، اکنون جنبش به شعارهای عمومی نیاز دارد و چنین شعار هایی تفرقه افکنانه است، و از سوی دیگر فکری ست که برگشت به گذشته را میرساند، و ارتجاعی.

بهرحال، در شعار « ایران که شاه نداره-حساب کتاب نداره» ، مهم یاوه و بی معنی بودن آن است:
به کامپیوتر گفتند: حالا که تو، خوب حساب کتاب میکنی، بیا این « تر-تر ter-ter» ما را هم حساب کن!

کامپیوتر نوشت: این چه ربطی به حساب دارد؟»
اکنون، این قضیه شده داستان شعارهای ما. 
گویا، اینگونه شعارهای « ارتجاعی و بی معنی» را خود عوامل حکومت میسازند که هم بهانه سرکوب داشته باشند و هم ایجاد تفرقه کنند، و نشان دهند
که صاحبان آنها چقدر بی فکر و سطحی اند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شعارهای تظاهرات دی سه اشکال اساسی داشت:
1-شعارهای ارتجاعی در مورد بازگشت به عقب:دوران پهلوی:که یاد ساواک را زنده میکند.این گونه شعار ها شکاف آفرین هستند و مطابق سیاست حکومت اند. که دوست دارد در همه جا شکاف آفرینی کند.

2- شعار«جمهوری اسلامی نمیخواهیم»داده شد و اینکه به جای آن چه میخواهیم ،« جمهوری ایرانی» مطرح شد که شعار غلطی ست.و صورت درست اش (و نه نظر من)«جمهوری ایران» است.
شعار باید دقیق باشد که نبود.

3- پشیمانی از انقلاب ضد سلطنتی.در حالیکه نسل 57 انقلاب کرده بود. نه اینان که پروده ی دوران حکومت اسامی اند. حال میخواهند رژیم عوض کنند ولی به پدران خود ایراد میگیرند. خود انقلاب می کنند و در عین حال از انقلاب پشیمانند. تناقض. عدم درک درست از انقلاب و تغییر.
--
-نظر من:«جمهوری فدرال»ایران.(با محتوای دموکراتیک)
--
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
صورت درست شعار مورد بحث، و نه نظر من:
-استقلال آزادی- جمهوری جمهوری
-استقلال آزادی -جمهوری ایران
---- از شعار های عمومی و مطابق نظر من:
- استقلال آزادی -عدالت اجتماعی
- استقلال آزادی - پوشش اختیاری
-نه به دیکتاتوری- نه به تبعیض
-استقلال، آزادی - جمهوری فدرال ( با محتوای دموکراتیک)
و...

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بسیار عجیب است که کسی معنی شعار جمهوری ایرانی را که مردم در خیابانها هرروز میگویند نفهمد و از ان استنباط فاشیستی کند. جمهوری ایرانی یک تودهنی به جمهوری اسلامی است و معنی سکولاریسم و جدایی مذهب از حکومت دارد. با چنبن درک کج و معوجی از خواسته های مردم چطور ادعای تحلیل سیاسی دارید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
به ائليار و حامد: به آلمانى بگيد جمهورى دمكراتيك آلمانى اونوقت ميفهميد كى درست ميگه.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شمايا زبا آلماني بلدنيستيدوياسرسري براي اينكه حرفي زده باشيد خودشيريني ميفرمائيدميتتوانيدازكسانيكه آلماني بلدندبپرسيدDeutsche Demokratische Republik دقيقأ يعني جمهوري دموكراتيك آلمان !!!ونه آلماني.كه درآلمان غربي آنموقع بخش DDR گفته ميشدوخودآلمان غربي Bundes Republik Deutschlandجمهوري فدرال آلمان نام داشت
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ایرانی گرامی، شما اشتباه دارید. تلاش کنید آنرا پیدا کنید. اگر نتوانستید بیابید، خبر بدهید که توضیح دهم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این فقط برای هماهنگی قافیه نیست. "ایرانی" در مقابل "اسلامی" قرار گرفته است. در حالیکه این "اسلامی" محصول خالص ایرانی است و نه هیچ جای دیگر. این نوع تقسیم بندی ها در این روزگار همه در بستری نژادپرستانه و شووینیستی بکار می رود، پس باید از آنها فاصله گرفت. "جمهوری دمکراتیک آلمانی" هم بار غلط انداز دارد. این نشد دلیل! نام باید روشن باشد و راه بر
سؤ استفاده ببندد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
Deutsche Demokratische Republik
اين بود نام آلمان شرقى
الجمهورية العربية اليمنية
الجُمهُورِيّةُ العَرَبِيّةُ السُورِيّةُ
انقدر مته به خششخاش نگذاريد لطفاً

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست گرامی جناب ائلیار
بنده به شما حق میدهم که نگران آینده و ظهور فاشیسم باشید. اما تمرکز بر جمهوری ایرانی و معنای آن به اعتقاد بنده چنین است:
جمهوری ایرانی یعنی جمهوری دینی مانند جمهوری مسیحی و زرتشتی و اسلامی و یهودی که تنها حق حکومت با رهبران دینی است نمیخواهیم.
جمهوری ایرانی یعنی بجای تکیه بر نمادهای دینی تاکید بر نمادهای ملی باشد.
جمهوری ایرانی یعنی منافع ملت ایران مهمتر از منافع دیگران است.
جمهوری ایرانی یعنی شما نمیتوانید به بهانه اسلام منافع ملت را صرف برادران مسلمانتان در فلسطین و لبنان و سوریه و یمن و.... نمایید.
جمهوری ایرانی یعنی نهاد دین و دولت باید از هم جدا باشند.
جمهوری ایرانی یعنی همه ایرانیان بدر سایه حقوق شهروندی با هم برابرندا
جمهوری ایرانی یعنی دین و هیچ عنصر اجتماعی دیگر نمیتواند عامل نفاق و فاصله بین ایرانیان شود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" کالبد شکافی جمهوری ‌ایرانی "" در این شکل حکومت، استبداد شرقی‌، با تمام تاج و تختش تشریف دارد، جمهوری ‌ایرانی، بدین سبب، بار حقوقی ندارد، در برابر انسان و خواسته‌های وی، نه تنها ارباب منشانه رفتار می‌کند بلکه آن را حق و ارث پدری خود میداند، بدین سبب، جمهوری ‌ایرانی چیزی نیست جز "" مشعل فروزان قلدری از نوع رضا خوانی، ابهت آن، در توان بالای سرکوب گری است، کاری به "" فائق آمدن به بحران لجستیک، توان کارآفرینی بالای ترکان آزربایجان و اتخاذ استراتژی درست برای تقویت آن در افق افت قیمت نفت، از بین بردن تضاد‌های فرهنگی‌ با میدان دادن به دیگر ملیت‌ها ندارد ""، دنبال لولو و مترسکی است تا با اعاده و اتکا به آن، موجودیت خود را، تثبیت کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
برای جمهوری صفت ایرانی گذاشته اند که بگویند اسلام نمی خواهند. منظور از این شعار تعیین آلترناتیو حکومتی نیست ، بلکه ابراز انزجار از اسلام است. چون در ایران اجازه انتقاد به مذهب و مذهب اسلام نمیدهند، دمشون هم گرم. اسلام یعنی فقه اسلامی، یعنی قوانین ضد زن، یعنی استثمار و تحقیر کارگر، یعنی سر بریدن آدم و حیوان مظلوم، یعنی شلاق زدن، یعنی اعدام در ملا عام و جلوی چشم کودکان، یعنی زندان و شکنجه و اعدام در اوین، یعنی تخریب محیط زیست و سوختن جنگلها، یعنی غارت درآمدهای نفتی و تمام منابع متعلق به مردم ایران و پر کردن جیب بازاری و تاجر و فرمانده پاسدار و سرمایه دار از آن، یعنی گسترش فقر و بیکاری و محرومیت.

حال اگر روزی از شما خواستند که بگوئید چه دولتی برای حکومت کردن بر سرنوشت محرومین و محکومین میخواهید، بگوئید جمهوری. مثل همان جمهوری هائی که نام بردید!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زمان را نباید بهدر داد.باید شورائی از نخبگان ترک, کرد, عرب, لر, بلوچ و لیبرال دموکراتهای فارس شورایا اضطراری تشکیل دهند و رهبری خیزش مردمی را در ایران بدست گیرند. زمان بقول ما آذربایجانیها ددی قودی ها نیست.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
معلوم نیست که ایا شما با اسم ایران مشکل دارید و یا ناسیونالیسم ایرانی و یا زبان فارسی؟ دعوای میان جمهوری و مشروطه کم بود حالا باید بر سر اسم کشور هم اختلاف ایجاد کنیم.
ضمن انکه شما در میان گفتار خود به مردمی که در خیابان های ایران با شجاعت خود را به خطر می اندازند هم توهین می کنید. ازادی های سیاسی اولویت روشنفکران است نه نانوا و بنا و راننده تاکسی که باید اجاره و خرج خانه بدهند. در دوران شاه رشد اقتصادی ایران بسیار بالا بود اما ازادی سیاسی وحود نداشت؛ ایا مردم باید به خیابان ها بیایند؛ کتک بخورند؛ زندان بروند و حتی کشته و زخمی بشوند اما در جهت ارمان های روشنفکران شعار بدهند. فرق دیدگاه شما با دیدگاه اقای خمینی و خامنه ایی چیست؟ هم اصول گرایان و هم اصلاح طلبان نیز مانند شما از مردم می خواهید که مثل شما فکر کنند و به تکرار شعار های انان بپردازند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این فقط برای هماهنگی قافیه است و منظور جمهوری ایران است. البته کسانی که دور از ماجرا هستند یا مقاصد دیگری دارند روی »ی» اضافی مانور می دهندو خودشان را به آن راه می زنند. کسانی که در سال 88 و الان شعار جمهور ی ایرانی را در تقابل با «جمهوری اسلامی» می دهند خودِ مردم هستند نه گروه یا حزبی شناخته شده. آنها جمهوری نظیر سایر کشورهای دنیا را می خواهند. البته این به مذاق تجزیه طلبان و مزدورانی که برنامه خاصی برای سرنوشت کشور دارند خوش نمی اید!