وقتی اپوزیسیون بی ریشه نمی گذارد اعتراضات مردم به سرانجام برسد

جان اسپوزیتو، از شناخته شده ترین کارشناسان مسائل خاورمیانه، جنبش های بهار عربی را آغازگر شکل جدیدی از فعالیت های سیاسی می داند. او در توصیف این سبک جدید از بیان اعتراضات، آن را در تقابل با نوع سنتی فعالیت سیاسی که خود آن را "اکتیویسم" می خواند، "اِنگِیجیسم" می نامد.

اگرچه اکتیویست ها دارای هویت سازمان یافته و مشخصی می باشند و عمدتا در نهادهای ایدئولوژیک طبقه بندی می شوند ولی در مقابل انگیجیسم فاقد هویت و سازمان یافتگی مشخص بود و صرفا ماهیت ایشان حول موضوعات مختلف شکل می گیرد نه بسته های حکومتی- ایدئولوژیک منسجم.

اگر به عنوان مثال در سال 57، هویت یک توده ای در تلاش برای رسیدن به حاکمیت حزب مطلوبش شکل می گرفت و خود را تابعی از سلسله مراتب سازمانی می دید، اینک اما انگیجیست ها صرفا می دانند که بیکارند و تنها چیزی که می خواهند اشتغال است و هیچ شکلی برای فردای براندازی و ایجاد یک حکومت متصور نیستند. جنبش های انگیجیستی از "اشغال وال استریت" تا "بهار عربی" فاقد برنامه ریزی و دستورکار تاکتیکی مشترک و توافق شده هستند. نتیجه اینکه چنین جنبش هایی حتی اگر قادر باشند در بعد سلبی، حکومت مستقر را ساقط کنند، قادر به ایجاد شکلی جدید از حکمرانی نخواهند بود.
در یک کلام اینگیجیسم فرزند زمانه ماست و اینترنت تنها ابزار هویتی آنها می باشد. اینترنت توانسته فرصتی ایجاد کند که انسان هایی که هیچ نقطه مشترک هویتی، قومیتی و سیاسی با هم ندارند، حول یک موضوع محتوایی مشخص متحد شوند و نظام را به چالش بگیرند. اما متاسفانه به جای آنکه این ابزار کارآمد (اینترنت) توسط اپوزیسیون بااصالت و ریشه دار استفاده شود، توسط ضدانقلابی بکار گرفته می شود که صرفا به دلیل شهرت و معروفیت توانسته برای خود تریبون دست و پا کند، نه غنای محتوایی.
اما خطر انگیجیسم ها زمانی نمود پیدا می کند که از توان حداکثری نارضایتی و مطالبات مردم استفاده می کند، اما به دلیل عدم پشتوانه ایدئولوژیک و فکری به سرانجام نمی رسد؛ جنبش هایی مانند «تسخیر وال استریت» و «بهار عربی» که در سال های اخیر با ابزار اینترنت و عدم غنای فکری شکل گرفتند، نه تنها در بعد سلبی نتوانستند به هدف خود، یعنی سقوط نظام حاکم برسند، بلکه بهانه را برای سرکوب مطالبات مردم فراهم کردند.
در ایران نیز، حرکت انگیجیسم ها برای سرنگونی جمهوری اسلامی، از فتح الله خالقی یزدی، معروف به «هخا» که به عنوان شومن ایرانی مقیم آمریکا شناخته می شد، آغاز شد. زمانی که این فرد مدعی شد در تاریخ 10 مهر 83، 50 فروند هواپیما را به سمت ایران گسیل می کند. امری که به یک موضوع کمدی و دستمایه ای برای تمسخر اپوزیسیون توسط جمهوری اسلامی تبدیل شد.
در یک سال اخیر، فراخوان های متعددی از طرف جریاناتی که گروه های انگیجیست را تشکیل می دهند، برای حضور در کف خیابان و مبارزه علیه رژیم داده شد. «ری استارت» که از طرف سیدمحمد حسینی، شومن سابقه صداوسیما اداره می شود و «جنبش فداییان ایران» که از طرف سعید شمیرانی، مجری اخراجی تلویزیون ایران آریایی راه اندازی شده، در یک سال اخیر، بارها طرفداران خود را به حضور در خیابان ها و مبارزه علیه رژیم دعوت کرده اند. فراخوان هایی که همیشه با دعوت به خشونت و درگیری همراه بوده اما عدم اصالت چنین گروه هایی مانع از آن شده که این حرکت ها گسترش یابد. حرکت هایی که صرفا با استفاده از تهییج مردم به راه افتاده اما به دلیل نداشتن عقبه فکری فروکش کرده است. جالب آنکه نمودارهای مربوط به نقشه زمانبندی اعتراضات در یک هفته اخیر نشان می دهد، که عدم برنامه ریزی صحیح اپوزیسیونی که «بی ریشه» معرفی شد، تنها توانست مردم را در چهار روز اول به خیابان ها بکشاند و بعد از چند روز، مردم به خانه هایشان بازگشته اند.

 

 متاسفانه در سال های اخیر، حضور کمرنگ اپوزیسیون بااصالت (فازغ از هرگونه جبهه گیری سیاسی) باعث شده تا هرکسی که به رسانه و شبکه های اجتماعی دسترسی داشته باشد، خود را رهبر اپوزیسیون معرفی کند و ظرفیت عدم رضایت مردم از رژیم را با فراخوان های بی هویت مستهلک کرده و امیدها را برای سرنگونی جمهوری اسلامی ناامید نماید.
اکنون زمانی برای پوست اندازی جریانات ریشه دار اپوزیسیون است تا با کنار گذاشتن اختلافات درونی، اپوزیسیون سطحی و بی ریشه را کنار بگذارد و غنای محتوایی و سازمانی خود را برای مردمی که تشنه انسجام فکری برای مبارزه هستند، عرضه کند.
اپوزیسیون با اصالت و ریشه دار می داند که باید به صورت نرم عمل کند نه تحت تاثیر فضای جامعه، «جوگیر» شود. برای آنکه پدیده فرهنگی مانند روز کوروش در 7 آبان به ثمر بنشیند، سال ها صبر می کند تا سرانجام حداقل 20 هزار نفر را در فراخوانی یک جا جمع کند، اما اپوزیسیون بی اصالت، تنها نوک بینی خود را می بیند، نمی تواند برنامه ریزی بلندمدت داشته باشد چون از پشتوانه فکری قوی برخوردار نیست.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب منصوری عزیز، بنده هر گز از کلمه خائن در مورد روح الله زم و سید محمد حسینی بکار نبردم و تنها گفتم آنان با خالی بندی ، راست و ردوغ علیه جمهوری اسلامی ... بیشترین تاثیر گذاری در جنبش دی ماه داشته اند.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اینجانب در نوامبر 2009 در مطلبی تحت عنوان "پیچیدگی سیاست و نقش دیجیتال در رهبری سیاسی:
http://www.iranglobal.info/node/7593
نوشتم و چگونه توانستم سناریو آینده رهبری سیاسی را پیش بینی کنم:

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای توکلی
اگر چه در چهل سال اخیر، اپوزیسیون ریشه دار، به دلیل تکثر در آرا و نظر، بیش از آنکه همنظر در مبارزه علیه ایران باشند بقول شما درگیر رقابت و خودزنی بوده اند، اما خدا رو شکر توانسته اند بدون واسطه و تنها از طریق شبکه های اجتماعی با مردم داخل کشور ارتباط برقرار کنند. نشانه این موفقیت را همانطور که در مقاله عرض کردم، می توان در برگزاری مراسم روز کوروش در 7 آبان دید.
به هر حال، به نظر بنده، اپوزیسیون با اصالت در ابتدای راهی است که کمتر از ده سال است پل ارتباطی آن بوسیله شبکه های اجتماعی به داخل زده شده، نباید گذاشت که این ظرفیت بوسیله افرادی مانند روح الله زم و محمد حسینی به هدر رود که خدایی ناکرده این موضوع باعث سلب اطمینان داخل کشور به خارج خواهد شد.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب بهنام گرامی ، این اپوزیسیون بااصالت و ریشه دار ، چهل سال در حال خود زنی و رقابت و چشم و هم چشمی بسر برد و هر کجا با کسی مخالف شد ، رفیق همرزمش را جاسوس نامید . .این روز ها این اقایان در دنیای مجازی چهار رجل سیاسی و استاد دانشگاه در یک برنامه پر محتوا جمع می شوند و حداکثر 500 بیننده بیشتر ندارند در عوض روح الله زم وسید محمد حسینی خالی بند با دروغ های شاخدار مطالب شان با نیم میلیون مخاطب در داخل ایران دارند و همین حقه باز ها توانستند با کمک مالی کشورهای متخاصم یک جنبش خیابانی رادیکال که لرزه بر اندام رژیم انداخت را رهبری کنند، این را به یاد داشته باش که مردم ایران دروغ را بهتر از راست باور می کنند".

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خواستم مطلع باشی
که امتحان دوم هم برگزار شد
وقتی مردم و بچه هاشون در جلسات امتحان برگه پر می کنن یعنی که خیال شون راحت .. شما قصدتون نجات کدام مردم ؟
حالا تا شما تصمیم بگیری برسی به اپوزیسیون با اصالت یه چند دهه همین طوری فکر کن که اپوزیسیون با اصالت چی هست ..
و اینطوری یه بهانه برای کشتن وقت و حرافی
به هر حال امثال شما برنامه نداری