درخواست جدی از مسئولین ایران گلوبال (آوار دیدگاهها در لینکدونی "صفحه شما")

از طلا گشتن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید

باید اعتراف کنم که بنده در مورد حکمت انتقال دیدگاه ها و ابراز نظرات مختلف در مورد مقالات و مطالب گوناگون و بقول آخوندها تجمیع و هجمه و سرازیر نمودن همه آنها به یک سطل صفحه ای بنام "صفحه شما"، هنوز هم تفهیم استدلال عقلانی نشده ام. چون تشخیص اینکه کدام دیدگاه مربوط به کدام مطلب است، مشکل می باشد، آن هم به چند دلیل عملی. اول اینکه خیلی ها حتی در بخش "عنوان مقاله"، تیتر مقاله را نمی نویسند. دوم اینکه اگر هم بنویسند باید در میان انبوه نظرات به دنبال نظرات مربوطه به یک مقاله مشخص با سرگردانی فراوان جستجو نمود. بخصوص اینکه اگر نظر چند ساعتی قدیمی باشد و به صفحات بعدی (1,2,3,4,5 ) منتقل شده باشد. بسیاری این کار را نخواهند کرد؛ و نویسنده مطلب ممکن است هرگز نظر یا نظراتی را در مورد مطلب خودش نبیند. سوم اینکه اگر شخصی که جزو نویسندگان تائید شده ایران گلوبال است، بخواهد نظری بگزارد، بخش "عنوان مقاله" برای او وجود ندارد و بجای آن "تاریخ مطلب" نوشته می شود. در نتیجه نمی توان تشخیص داد که نظر "نویسنده تائید شده" در "صفحه شما" مر بوط به کدام مطلب است. اگرچه نظر نویسندگان تائید شده در زیر همان مقاله (یعنی در صفحه خود مقاله) نیز منتشر می شود. اما انتقال آن به "صفحه شما" گیج کننده خواهد بود.


برداشت بنده این است که سه گروه می توانند نظر بدهند. اول نویسندگان تائید شده که نظر آنها در هر دو جا (زیر خود مقاله و در "صفحه شما" منتشر می شود. گروه دوم کسانی هستند که حداقل ایمیل خود را قبلا به ایران گلوبال فرستاده اند (هر نوع ایمیلی حقیقی یا ایمیل ساختگی) تا برای نظر دادن ثبت شوند و بتوانند در "صفحه شما" نظر بدهند. اگر کسی بخواهد توهین بکند، می تواند همین کار را با یک یا چند ایمیل ساختگی هم بکند. گروه سوم فیسبوکی ها هستند که می توانند بدون ثبت شدن ایمیل خود در ایران گلوبال از طریق فیسبوک خود (با هویت حقیقی یا مستعاری و کاذب) نظر بدهند. هیچگونه ممانعتی در درج نظرات آنها وجود ندارد. و حیرت آور اینکه کسانی که فیسبوک ندارند و یا به فیسبوک وصل نیستند، نمی توانند نظرات فسیبوکی را ببینند. هیچگونه ممانعتی در انتشار توهین های افراد ثبت شده با ایمیل کاذب و یا هویت فیسبوکی کاذب وجود ندارد و توهین های آنها منتشر می شود. در گذشته برخی از سایت ها مثل خبرنامه گویا نظرات فیسبوکی را در زیر مقالات خود منتشر می کردند؛ و دقیقا به همان دلایلی که اشاره کردم، سایت گویا این تسهیل را حذف کرد.

ظاهرا یکی از اهداف اصلی سیستم جدید فعلی (یعنی "صفحه شما") جلوگیری از درج نظرات توهین آمیز می باشد. در گذشته مسئولین سایت کنترل کامل در انتشار نظرات توهین آمیز داشتند و می توانستند آنها را منتشر نکنند. اما اکنون این کنترل به خود به اصطلاح "توهین کننده های بل الفعل" داده شده که می توانند با ثبت ایمیل های متعدد (اگر یکی از آنها بلوکه شد) آزادانه نظر بدهند. فسیبوکی ها هم با هویت های جعلی مختلف می توانند همین کار را بکنند که می کنند. در نتیجه حاصل و درآیند و یا برآیند این سیاست جدید نه تنها برای رسیدن به هدف کارا نیست، بلکه برعکس و همچنین سخت گیج کننده و مغشوش است.

نکته آخر اینکه در بالای "صفحه شما" این توضیح داده نشده کسانی که تمایل به درج نظر خویش هستند، اول باید به ایران گلوبال ایمیل بفرستند تا برای نظر دادن در این صفحه (صفحه شما) ثبت نام ایمیلی بکنند. این توضیح در صفحه دیگری بنام "درباره ما" داده شده (در آنجا نوشته شده: "شما می‌توانید با فرستادن ایمیل به آدرس سایت info@iranglobal.info به عنوان کامنت نویس نام‌نویسی کنید و با گرفتن کد کامنتهای خود را مستقیما، در زیر مطالب و یا در صفحه شما قرار دهید. . امتیازِ گرفتن کد این است که با آنلاین شدن در سایت و نوشتن کامنت، نظر شما بلافاصله و مستقیما منتشر می‌شود". اما عقلانیت حکم می کند اگر کسی بخواهد نظر بدهد، به "صفحه شما" می رود و نه به صفحه "درباره ما" تا به این موضوع آگاهی پیدا کند.

بهر حال، دوستان ایران گلوبال، با کمال احترام به شماها و سپاس فراوان از زحمات بی شائبه شما، باید عرض کنم که نمی توانم بدنبال نظرات در مورد توشتارهای خودم به لینکدونی مشوش و آغشته از نظرات و دیدگاه های مختلف و بیشمار، به دنبال نظرات در مورد مقاله خود بگردم. یعنی عملی نیست و وقت فراوان می طلبد. از این بابت از نظر دهندگان در مورد مقاله های خودم پوزش می طلبم. و از آنجایی که به فیسبوک وصل نیستم، نظرات فیسبوکی را هم نمی توانم ببینم. بنده از هر نوع نقد (حتی توهین آمیز) استقبال می کنم. گزینه دیگر برای ایران گلوبال و آن دسته از نویسندگان که از توهین هراسان هستند، این است که به درخواست خود آنها بخش نظرات در زیر مقاله هایشان غیر فعال شود تا خدای ناکرده اسائه ادب به ساحت آن بزرگواران صورت نگیرد. یک گزینه دیگر می تواند یک نظر سنجی از نویسندگان و بازدیدکنندگان سایت ایران گلوبال باشد تا نظر آنها چه باشد. بهرحال حداقل بنده از طلا گشتن پشیمان گشته ام، مرحمت فرموده بنده را مس کنید، چون ساحت مس با یک توهین بی ارزش دگرگون و پریشان نمی شود.

امیدوارم بقیه نویسندگان محترم سایت هم نظر خودشان را در این مورد ابراز کنند.

عبدالستار دوشوکی

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در انگلیسی عبارتی است که می گوید
I rest my case

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب کیانوش,
مدتی ست که صفحات ایران گلوبال از زشتی های ".... یکی ایران را می نوشت عریان [عیران] و دیگری زیر هر مطلب بدون ربط می نوشت جامعه شاهنامه خوان فارس و آن دیگری هموطنان ترک را مغول و فاشیست می نامید و منکر عرب ایرانی بود و..." پاک شده و میشود با رغبت به سایت رجوع کرد. نمیدانم این تغییرات کار شما را کم و یا زیاد نموده است و لی هرچه هست ارزش آنرا داشته و دست یاوه گویان و بدگویان را از سایت کوتاه کرده است. به فرمایش لسان الغیب "بدین راه و روش می‌رو که با دلدار پیوندی". امید که خسته نباشی.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوشوکی جان، من صد در صد با پیشنهادات موافقم ولی دو شرط دارد:اول ،پیدا کردن یک نفر که مسولیت بررسی کامنت ها را بعهده بگیرد(چون طی دهسال گذشته ،هیج کس بیش از شش ماه و یا یکسال نتوانست دوام بیاورد ، چون زیر فشار چند سویه بود، مثلا یکی ایران را می نوشت عیران و دیگری زیر هر مطلب بدون ربط می نوشت جامعه شاهنامه خوان فارس و آن دیگری هموطنان ترک را مغول و فاشیست می نامید و منکر عرب ایرانی بود و ....بعبارت درک مشترکی از توهین و اتهام نبود2-شرط دوم این است پس از انتخاب مسول کامنت ها، بایستی خطوط قرمز و ضوابط کاری را کاملا شفاف و کتبی برایش مشخص کنید، راستش در همه این ده سال ، پس از رها شدن مسولیت کامنت ها ،ناگزیر می شدم که خودم اقدام کنم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب جمال,
برای کسی مانند من که اغلب خواندن مقاله را با خواندن کامنت شروع میکند پاکیزگی را نه تنها در پرهیز از کلمات زشت و مستهجن میدانم بلکه با کامنت های "پان" های افراطی که میخواهند سر به تن دیگران نباشد و اظهار نظر های آنان جز ایجاد تنفر و دشمنی خاصیت دیگری ندارد نیز مخالفم . اگر شما این را سانسور میدانید چنین باد و در این مورد با یکدیگر اختلاف نظر داریم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تصحیح,
در کامنت قبلی باید میگفتم "...تحمل عجیب جناب کیانوش در بر خورد با توهین ها" بود چون صفحات به نحو چشم گیری "تمیز" شده اند و اگر پیشنهادات جناب بهنام مورد توجه قرار گیرد روش جدید به نظر من مطلوب خواهد بود.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مشکل اصلی دیگر همان تحمل عجیب جناب کیانوش در بر خورد با توهین هاست به حدی که "نیکی پیر مغان بین, که چو ما بد مستان, هرچه کردیم به چشم کرمش زیبا بود". اگر ایشان با قاطعیت و بدون استثناء با یکی دو و یا سه تخلف جواز عبور افراد را برای مدتی باطل کنند بقیه هم حساب کار خود را خواهند کرد.
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای دوشوکی گرامی،
نمی‌خواهم درباره چند و چون کامنت‌ها و یا سیاست کامنت‌نویسی ایرانگلوبال چیزی بنویسم و تنها قصد دارم چند توضیح فنی بدهم.
در حال حاضر در ایرانگلوبال 3 نوع کامنت وجود دارد:
1- کامنت کاربرانی که حساب کاربری سایت را دارند. این اشخاص می‌توانند زیر همه مطالب و از جمله در "صفحه شما" کامنت بنویسند. کامنت‌های این اشخاص بطور مستقیم در سایت منتشر می‌شوند. مسؤل کامنت‌ها و آقای توکلی امکان بررسی و عدم انتشار آنها را دارند.
2- کامنت‌های فیسبوکی. کسانی که حساب فیسبوک دارند، می‌توانند در زیر همه مطالب کامنت بنویسند. این کامنت‌ها برخلاف آنچه که نوشته‌اید، برای همه قابل مشاهده است. اگر شما آنها را نمی‌بینید، مربوط به تنظیمات مرورگر شما می‌شود. می‌توانید مرورگر خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید آنها را نیز مشاهده کنید. مسؤل کامنت‌ها و آقای توکلی امکان بررسی و عدم انتشار آنها را دارند.
3- کامنت‌های کاربران بدون حساب کاربری. این کامنت‌نویسان تنها می‌توانند در "صفحه شما" کامنت بنویسند. کامنت‌های آنها دو زمانه است. به این معنی که پس از نوشتن باید توسط مسؤل کامنت‌ها بررسی و منتشر شود.
اگر این اشخاص بخواهند در رابطه با مقاله بخصوصی نظر خود را بنویسند، این امکان را دارند که عنوان مقاله را قید کنند. در این صورت، مسؤل کامنت‌ها می‌تواند با دو کلیک، آنها را به زیر مقاله مربوطه منتقل کند.
"صفحه شما" در حقیقت گونی کامنت‌هاست. چه کامنت‌هایی که در این صفحه نوشته شده باشند و چه کامنت‌هایی که در زیر مطالب گوناگون نوشته شده باشند، در این گونی جمع می‌شوند. حسنش هم این است که خوانندگان می‌توانند با مراجعه به این صفحه مشاهده کنند که در زیر کدام مطلب، چه کامنت‌هایی نوشته شده است.
اگر دقت کنید، در این صفحه، در زیر هر کامنتی، نام مقاله یا مطلبی که کامنت در آن نوشته شده، قابل مشاهده است. بنابراین اگر کامنتی زیر مقاله شما نوشته شده باشد، نام مقاله را در زیر آن کامنت می‌بینید و اگر کاربر بدون حساب کاربری نظر خود را درباره مقاله شما نوشته باشد و عنوان مقاله را قید کرده باشد و مسؤل کامنت‌ها به خود زحمت بدهد و با دو کلیک، آن را به زیر مقاله شما منتقل کرده باشد، علاوه بر "صفحه شما"، در زیر مقاله شما هم دیده خواهد شد. (اینجا چند اگر وجود دارد که امیدوارم همه برآورده شود).
در پایان تذکر درستی داده بودید و آن اینکه توضیحی در صفحه "درباره ما" داده شده است که باید در "صفحه شما" هم درج می‌شد.
من این توضیح را به "صفحه شما" اضافه کردم و تصور می‌کنم که آقای توکلی هم مخالفتی با آن نداشته باشند.
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عنوان مقاله: 
درخواست جدی از مسئولین ایران گلوبال (آوار دیدگاهها در لینکدونی "صفحه شما")
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بهر حال کیانوش عزیز
یکی از مشکلات جر و بحث و توهین و اتهام پراکنی و غیره در گذشته به فعالیت شبانه روزی شاخه سایبری "گرگ های خاکستری" مربوط می شد. این گروه مدتی است که ظاهرا از فعالیت در ایران گلوبال دست کشیده اند. در نتیجه بخش وسیعی از آن مشکل حل شده است و ایران گلوبال می تواند به سیاق سابق خودش برگردد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب کیانوش, کسی که " اصلاً صفحه شما را نمی خواند و اصلاً هم برایش کامنتها مهم نیست و علاقه ای هم به درگیر شدن در بحثهای فوروم ایران گلوبال ندارد" و " 4 سال از خیر کل سایت گذشته است" و ناگهان بعد از ۴ سال با چتر نجات در سایت فرود آمده است حق اظهار نظر در باره کامنت نویسی را ندارد. ایشان همان بهتر به "مجله آی پی سی" بروند و اگر زمانی مایل به خواندن نظرات گردیدند با استخدام "بلد محل" راه خود را در آن جنگل مولا بیابند.
اگر ایران گلوبال با مقدورات بسیار محدود خود قادر به انجام چنین خواهش هاست با تمام وجود خیر پیش و گرنه "خرابات است و ساقی ..؟ و جام می در دست - اگر میگیری اش بستان و گرنه خوش روان بگذر" Ya can't please everyone, so ya got to please yourself.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوشوكي گرامي أين پيشتهاد من نبود بلكه يكي إز دوستان نويسنده بود مع لا أميل برايم إرسال كرده بود
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
يكي ديگر إز نويسندگان چنين نوشت:"سلام
هدف از انتقاد از سیستم سابق کامنت گزاری تنها توهین به افراد نبود بلکه ادبیات آن عشیره ای و سطح فکری سایت را سخت پائین میکشید. ادبیات رایج در یک سایت یکی از مهم ترین جنبه های نفوذ آن در دل خواننده است.پس مسئله این نبوده و نیست که مسئولیتش با خود گوینده! پس مسئولیت سایت در باز تولید آن چه میشود؟
بنطرم سیستم سابق بهتر است به شرط یک کنترل کامل و حذف هر آنچه سایت را بی اعتبار میکند. کسی حق نوشتن ایران را با ع ندارد. به احساسات ملی یا قومی نباید توهین شود . سایت به طرف بالا بردن فکر نقد گری برود. دانش عرضه کند. دشمن دانا به از نادان دوست. دشمن دانا بلندت میکند بر زمینت میزند نادان دوست!
فکر کنم به حرف بعضی دشمنان هم گوش سپردن وقتی نیت درست و میل به رشد در میان باشد، مایه آموختن است.
همین ویدئو اخیر هشداری ست که آیا واقعا آنها که خود .....
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عنوان مقاله: 
درخواست جدی از مسئولین ایران گلوبال (آوار دیدگاهها در لینکدونی "صفحه شما")
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کیانوش عزیز
این پیشنهاد شما که مطالب را فقط کرونولوژیک نشان ندهد، بلکه بر مبنای موضوعی هم دسته بندی یعنی سورت (طبقه بندی یا دسته بندی) کند؛ می تواند پیشنهاد خیلی خوب و راهگشایی باشد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب کیانوش, روزانه حدود ۲ میلیارد نفر و خدا میداند به چند زبان, فیس بوک را به کار میبرند و ۷۰۰۰ "مفتش" برای کنترل این افراد یعنی یک "مفتش" برای بیش از ۲۸۵,۰۰۰ مشتری نه تعداد کلیک ها . این یعنی جک و به سر مردم شیره مالیدن که احتمالا مشتریان معتاد مستحق آن میباشند و مغز خود و کودکان خود را به دست این "ناجیان" میسپارند.
http://money.cnn.com/2017/05/03/technology/facebook-earnings/index.html

و تقریبا حدود ۷۰ در صد مردم امریکا اقلا قسمتی از اخبار خود را از رسانه‌های اجتماعی (Social media) میگیرند.
https://www.reuters.com/article/us-usa-internet-socialmedia/two-thirds-of-american-adults-get-news-from-social-media-survey-idUSKCN1BJ2A8

در هیچ زمان وسیله تبلیغ و شستشوی مغز ها چنین عالم گیر نبوده است.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یک مقاله امروز دیدم که تا حدودی به کار بررسی کامنت ربط داشت:"سارا در سال ۲۰۱۶ یکی از صدها نفری بود که به عنوان مدیر محتوای فیسبوک از سوی یک آژانس ثالث در کالیفرنیا استخدام شده بود.و ادامه می‌دهد: "گاهی ما حساب کاربری مربوط به آن پست‌ها را هم حذف می‌کردیم. اداره دوست نداشت که بیش از هشت ساعت در روز کار کنیم و ما به طور متوسط حدود ۸۰۰۰ پست را در روز مرور می‌کردیم، یعنی حدود ۱۰۰۰ پست در یک ساعت."

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ضمنا زنده یاد ریکی نلسون (May 8, 1940 – December 31, 1985) در این ترانه میگوید:
If you gotta play at garden parties,
I wish you a lotta luck
But if memories were all I sang,
I'd rather drive a truck

اگر باید در گاردن پارتی ها برنامه اجرا کنی, خیر پیش
اما اگر من درست بیاد آورم, بجای آن ترجیح میدهم که راننده کامیون باشم.

"تا بود چنین بود, تا هست چنین است".

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
و برای جناب کیانوش, Ya can't please everyone, so ya got to please yourself. چون نمیشود همه را راضی و خرسند کرد بهتر است که اقلا خود را خرسند بداری و آن کنی که میخواهی.

https://www.google.com/search?q=can%27t+please+everyone+song&oq=can%27t+please&aqs=chrome.1.69i57j0l5.14390j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مقررات جدید در ابتدا برای من تا حدودی ابهام آمیز بود ولی بتدریج متوجه شدم که برای کسی مانند من که جواز عبور دارد, زمانیکه پای مقاله ای کامنت میگذارم این کامنت هم زمان در پای مقاله و همچنین در صفحه شما با تیتر مقاله در زیر آن منتشر میشود. خوبی این روش اینست که با نظری به صفحه شما به سهولت میتوان از کامنتهای جدید آگاه شد و در صورت علاقه به مقاله مربوطه رجوع کرد.

برا ی نویسندگان مقاله که مایل به دیدن کامنت های توهین آمیز نبوده و عضو فیس بوک و غیره نیستند چه فرق میکند که تمام آن صفحات یا حتی صفحه شما مملو از فحش باشد. اگر کسی نقد جدی دارد بهتر است که حرف خود را در پای مقاله ایران گلوبال درج کند تا مورد توجه نویسنده قرار گیرد. "در دروازه را میتوان بست, دهان مردم را نمیتوان بست" و اگر کسی تاب گرما ندارد بهتر است وارد مطبخ نشود. به قول اینها It goes with the territory و جزو تیولات است.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دکتر دوشوکی عزیز، در ارتباط با نحوه کامنت گذاری، بحث های زیادی صورت گرفته بودد.شخصا طرفدار روش قدیمی بودم ولی متاسفانه بر خی کامنت گذاران با توهین و جو سازی علیه نویسندگان، موجب شد که تعدادی از نویسندگان مقالاتشان را به سایت های دیگر بدهند.اکنون از دوستان نویسنده و کامنت گذاران دعوت می کنند که یکبار دیگر در باره نحوه کامنت گذاری ، اظهار نظر نمایند، اینجانب از نظر اکثریت ، پیروی خواهم کرد