گفتگو بامحسن سازگارادر باره رفراندوم و پاسخ به 25 سئوال

در گفتگوی ویدویی کیانوش توکلی با آقای محسن سازگارا که بطور زنده از فیس بوک پخش شد ؛ ابتدا در باره چگونگی تنظیم بیانیه 15 فعال مدنی ، فرهنگی و سیاسی صحبت شد و سپس به 20 سوالی که توسط اقای کریم شامبیاتی تنظیم شده بود ؛پاسخ گفتند و در خاتنمه خانم اتوسا نجف لو سوالات حاضرین در فیسبوک را قرائت کردند که از سوی سخنران پاسخ داده شد که اینک این فایل ویدئویی اماده پخش است:

هموطنان عزیز!u
قریب چهاردهه از تاسیس جمهوری اسلامی مى گذرد، حکومتی که سودای اسلامی کردنْ جائی برای جمهوریت آن باقی نگذاشته است. در این ۴۰ سال نه تنها از رنج و آلام اقشار مختلف کاسته نشده، بلکه با ایجاد زندگی دوگانه‌ و تشویق مداوم تظاهر به دینداری، در عملْ زندگی مردم دستخوش بحران‌ها و رنج‌های‌ متعددی شده است. مسئولان امر به علت جهالت و ناکارآمدی ساختاری و فساد نهادینه از حل مشکلات زندگی روزمره و عادی جامعه عاجزند. تبعیض، فساد و اختلاسهای نجومی بیداد می‌کند. محتواى بسیاری از قوانين ظالمانه، مولد تبعيض و مروج خشونت است. قوه قضائیه بجای اجرای عدالت و همين قوانين ناقص، مجری منویات سیاسی زمامداران شده است.
افراد مختلف از زنان، وکلا، روزنامه‌نگاران، معلمان، دانشجویان، کارگران و کنشگران سیاسی و اجتماعی به اتهام انتقاد از مسئولان، روشنگری افکار عمومی، دعوت دولتمردان به جدایی نهاد دین از حکومت، و درخواست لغو حجاب اجباریِ زنان، تحت آزارهای مداوم قرار گرفته، بازداشت و با احکام سنگین روانه زندان شده‌اند.
مجموعه تجربیات ۴۰ ساله حاکی از اصلاح ناپذیری نظام جمهوری اسلامی ایران است، چرا که نظام با پناه گرفتن در پشت مفاهیم الهی، استفاده ابزاری از دین، پیشه کردن دروغ و تزویر و عدم شفافیت، به هیچ گرفتن افکار عمومی، پشت پا زدن به حکومت قانون و موازین حقوق بشر، نقض نهادینه آزادی و حقوق ملت، ناتوانی مفرط از حل بحرانهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، و انسداد کلیه طرق نظارت قانونی و اصلاح مسالمت‌آمیزِ امور به مانع اصلی پیشرفت و رهایی ملت ایران تبدیل شده‌است.
به عقيده امضاکنندگان این بیانیه، راهكار برون رفت از اين مشكلات بنيادين، گذار مسالمت آميز از نظام جمهورى اسلامى به يك دموكراسى سکولار پارلمانى مبتنى بر آرای آزاد مردم، رعايت كامل حقوق بشر و رفع همه تبعيض هاى نهادينه بخصوص برابرى كامل زنان، قومیت‌ها، ادیان و مذاهب در همه زمينه هاى فرهنگى، اجتماعى، سیاسی و اقتصادى مي‌باشد.
ما امضا کنندگان این بیانیه، با تکیه بر حق تعیین سرنوشت ملتها، خواهان برگزاری رفراندوم جهت تعیین نوع حکومت تحت نظارت سازمان ملل متحد هستیم، تا ملت ایران بتواند با تعیین نحوه حکومت مطلوبْ خود مسئولیت سرنوشتش را بر عهده گیرد و برای رفع بحران‌های موجود تلاشی موثر و همگانی به عمل آورد.
نسرین ستوده، شیرین عبادی، نرگس محمدی، پیام اخوان، جعفر پناهی، محسن سازگارا، محمد سیف‌زاده، حسن شریعتمداری، حشمت‌الله طبرزدی، ابوالفضل قدیانی، محسن کدیور، کاظم کردوانی، محسن مخملباف، محمد ملکی، محمد نوری‌زاد

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

تصویر کیانوش توکلی

نظر : 
يكي از دوستان اعتراض داشت كه چرا اقاي محسن سازگارا دعوت كردي؟
در پاسخ برايش نوشتم :هر كس ديگري را بياري ،يك عده ديكر فحش خواهند داد،ايرانيان عصباني ترين مردمان جهان هستند، خوب اگه نگاه كني من و كريم شامبياتي ٢٥ سوال تنظيم كرديم و سازگارا هم پاسخ داد، سوالات همگي در نقد رفراندم بود .
واقعيت اين است كه هشت نفر از ١٥ نفر امضا كننده ،داخل ايران هستند و يكي از داخل زندان اين بيانيه را امضا كرده است ،علاوه بر اين فردا يك كمونيست راديكال و يا شاهزاده رضا پهلوي را بياري ،باز هم يك عده عصباني به هر دو آنها فحش خواهند داد ،بد بختي اينجاست كه انهايي كه با رفراندم موافق اند، سكوت اختيار كرده اند و اين عصباني ها هستند كه صحنه گردان شبكه هاي اجتماعي اند.انان بجاي يك بحث منطقي كارشون تنها تنها فحش دادن است
بنظر
عدم انتشار شده: 
false