تظاهرات اعتراضی در چابهار

به دنبال درخواست دو نماینده سیستانی برای تکه تکه کردن بلوچستان و تقسیم آن به استانهای کوچکتر، و همچنین رد درخواست استاندار توسط رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه برای رفع مضل بی آبی و مشکلات عدیده بلوچستان، وی کاره ای نیست و نمی تواند از صندوق توسعه ملی برای بلوچها هزینه کند، امروز جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ مردم شهر چابهار ( و بر طبق برخی از گزارشات تائید نشده مردم چند شهر دیگر در بلوچستان)، بر علیه اصرار بر تقسیم بلوچستان تظاهرات کردند. بسیاری از امامان جمعه اهل سنت شهرهای مختلف بلوچستان از جمله مولانا

عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان بر علیه تقسیم بلوچستان در خطبه های نماز جمعه خویش اعتراض کردند. مولانا عبدالحمید گفت : "به ‌‌جای اصرار بر «تقسیم استان»، دنبال «رفع تبعیض» و «اشتغال‌زایی» در استان باشیم.


ایت الله خامنه ای نیز در پاسخ به درخواست استاندار سیستان و بلوچستان برای درخواست کمک از صندوق توسعه ملی جهت رفع مشکل آب شرب، آموزش و غیره گفتند" من که کننده‌ این کارها نیستم، کننده‌ این کارها مسئولین دولتی ‌اند؛ چه خط آهن‌، چه آب ‌‌شیرین ‌کن‌، چه خیلی چیزهای دیگر". رهبر ایران خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان گفته "بروید دنبال کنید، بروید در دولت از مسئولین بالادست خودتان به‌ طور جدی بخواهید که دنبال کنند؛ آنها هم راه‌هایش را بلدند؛ اگر راهی واقعا داشته باشد -که دارد- راهش را بلدند". بیش از ۸۵ درصد مردم بلوچ به حسن روحانی رای دادند.
متاسفانه این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی برای کمک به مردم سیستان که اکثریت آنها شیعه هستند و اکثریت آنها به ابراهیم رئیسی رای دادند، بر طبق سند زیر ، در اوایل بهمن سال جاری ۳۵۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی هزینه کردند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: