همنشین بهار: پیر پرنیان‌ اندیش و ارغوانش

https://www.youtube.com/watch?v=0oi1ITleH1o

این بحث اشاره کوتاهی به شاعر دردمند و فرهیخته میهن‌مان امیر هوشنگ ابتهاج - متخلص به، ه. ا. سایه، و اثر زیبای او ارغوان است. همو که عمری به سر دویده در جستجوی یار...او سایه نیست، آفتابی در سایه است.

سال‌ها پیش که کتاب «نه زیستن نه مرگ» نوشته دوست عزیز آقای ایرج مصداقی را به ایشان دادم، برای نخستین بار، شعر زیبای ارغوان را شنیدم و از قضا پروفسور J.T.P. (Hans) de Bruijn یوهانس پیتر دوبروین (ایران‌شناس و سنایی‌شناس برجسته‌ی هلندی)هم که ارغوان و شماری دیگر از اشعار سایه را به هلندی ترجمه کرده‌اند، حضور داشت که می‌گفت ارغوان شعری انقلابی‌ست هرچند رنگ و بوی عاشقانه و تغزلی دارد. (در ویدئو ترجمه مزبور قرائت شده‌است)

من به شعر که شاخه‌ای از هنر و یکی از کهن‌ترین گونه‌های ادبی است، اشراف کافی ندارم. در مورد سایه آن پیر پرنیان‌اندیش، و شعر ارغوان که در زندان سروده، آنچه را از اهل نظر شنیده و آموخته‌ام، اشاره می‌کنم.

ــــــــــــــــــــــــــــــ

منزل امیر هوشنگ ابتهاج، به خانه ارغوان شهره است. دلیل این نام گذاری وجود درخت ارغوان معروفی در حیاط این خانه است و شعر ارغوان هم اشاره به همین درخت دارد. سایه، خاطره‌ای را نقل کرده‌ که در زمان فروش خانه، به دلیل مهاجرت از ایران، پس از آنکه چشمش به درخت افتاده، از آن خجالت کشیده و به سوی دیگری نگاه کرده‌است.

بیش از صد شعر او به ترانه درآمده و تعدادی از غزل‌ها، تصنیف‌ها و اشعار نیمایی‌اش توسط موسیقی‌دانان ایرانی نظیر عبدالوهاب شهیدی، محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و حسین قوامی اجرا شده‌است. تصنیف زیبای تو ای پری کجایی و سپیده (ایران ای سرای امید) از اشعار اوست.

«ایران ای سرای امید/ بر بامت سپیده دمید/

بنگر کزین راه پر خون/ خورشیدی خجسته رسید»

با توجه به ملاخورشدن انقلاب بزرگ ضدسلطنتی، چه بسا خود او نیز، روی خجسته بودن آن خورشید مکث کرده‌است.

هوشنگ ابتهاج -  ه. ا. سایه - مبشر امید است.  از نگاه وی «در نهفت پرده شب/ دختر خورشید/ هم‌چنان آهسته می‌بافد/ دامن رقاصه صبح طلائی را...»

مقاله مربوط به این بحث

http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=521

فایل صوتی

http://www.hamneshinbahar.net/mp3files/Arghavan.mp3

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است:

http://www.hamneshinbahar.net/article_all.php 

...

همنشین بهار

http://www.hamneshinbahar.net

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: