12 فروردین، آزمونی تلخ که باید بازبینی کرد

رویداد 12 فروردین 1358 و همراهی بخش بزرگی از نیروهای سیاسی جامعه ی ایران آن زمان ـ که بعضاً هم اکنون نیز در میدان سیاسی و در اپوزیسیون سیاسی جای دارند ـ با این فریب بزرگ، یکی از درس هایی است که ایرانیان را در برگزیدن راه درست در چالش کنونی برای رهایی از فساد و دیکتاتوری و دستیابی به دموکراسی و عدالت یاری خواهد کرد

روز 12 فروردین 1358، یکی از روزهای تیره ی تاریخ نوین ایران است.

در این روز، با اعلام نتیجه ی مثبت همه پرسی روزهای 10 و 11 فروردین 1358 پیرامون نام نظام سیاسی نوین، رژیم روح الله خمینی نظام "جمهوری اسلامی" را نظام سیاسی رسمی ایران اعلام کرد.  

در فروردین سال 1358، رژیم نوبنیاد جمهوری اسلامی، با برگزاری یک همه پرسی فریبکارانه، توانست میلیون ها ایرانی غرقه در فضای زهرآگین برآمده از انقلاب منحوس بهمن 1357 را به پای صندوق های رآی کشیده، از آنان برای حکومت تبهکاری، که دورانی پر از فساد ، جنایت و خودکامگی را برای ملت ایران تدارک می دید، "آری" بگیرد.

رأی "آری" ایرانیان به "جمهوری اسلامی" در فروردین 1358، در فضایی به دست آمد که رشته ای از عوامل، از رژیم پادشاهی پیشین گرفته تا سیاست گران و روشنفکران پرمدعای اپوزیسیون آن زمان، با پشتیبانی مرموز قدرت هایی بیگانه دست به دست هم داده، باندی سیاهکار با ایدئولوژی ای واپس گرا و ضد ملی، به سرکردگی شارلاتانی به نام روح الله خمینی را در ایران به جایگاه قدرت رسانده بودند.

نگاهی به رویدادهای فروردین 58 نشان می دهد که فضای فریبکاری و فریب خوردگی در آن هنگام به اندازه ای فشرده و توفانی بوده است، که پرسش های خردمندانه ی برخی از کنشگران سیاسی، با این مضمون که:" به چه چیزی باید رأی داد؟"، "رأی دادن به یک نام، بدون اینکه محتوای آن "نام" روشن باشد چه معنایی دارد؟" در جامعه ی تب دار و از حود بیخود گشته ی آن روزگار نه تنها اثر چندانی نمی کرد، بلکه با هجوم آذرخش آسای  لشکر تازه به قدرت رسیده ی "حزب اللهی" و روشنفکران مذهبی و غیر مذهبی آنان نیز روبرو و گرفتار امواج سهمگین تبلیغاتی و اتهامات سیاسی و شخصی می گردید.

اینک، در 39مین سالگرد روز فریب، رویکرد شیادانه ی روح الله خمینی و باند تبهکار او در برپاسازی و استوار نمودن رژیم سراپا ننگ و فساد جمهوری اسلامی بر ایرانیان آشکار شده است.

ایران امروز، شاهد اعتراضات گسترده و سراسری به حاکمیت و ایدئولوژی ننگین آن است، که بویژه در خیزش بزرگ دی 96 دگرگونی بنیادی فضای سیاسی جامعه وعزم نسل جوان ایران در برانداختن ریشه ی فساد و ستم رژیم حاکم را نشان داد.

جامعه ی ایران، می رود تا بار دیگر رژیم افکنی کند و بار دیگر به داوری جایگزینی سیاسی برای حاکمیت موجود بنشیند.

برای گزینش درست، بیگمان بررسی راه پیموده شده در انقلاب 1357 و درس گیری از اشتباهات گذشتگان ضروری است. 

رویداد 12 فروردین 1358 و همراهی بخش بزرگی از نیروهای سیاسی جامعه ی ایران آن زمان ـ که بعضاً هم اکنون نیز در میدان سیاسی و در اپوزیسیون سیاسی جای دارند ـ با این فریب بزرگ، یکی از درس هایی است که ایرانیان را در برگزیدن راه درست در چالش کنونی برای رهایی از فساد و دیکتاتوری و دستیابی به دموکراسی و عدالت یاری خواهد کرد.

گزارش های زیر، که جدا از رویکرد روح الله خمینی، برگرفته از نسخه های روزنامه ی آیندگان در فروردین 1358 درباره ی رویکردهای جریان های سیاسی آن هنگام پیرامون همه پرسی جمهوری اسلامی می باشند، می توانند به تجربه گیری از آزمون های گذشته یاری کنند.

  

 

Bildergebnis für ‫خمینی جمهوری اسلامی نه یک کلمه زیاد‬‎

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عنوان مقاله: 
نظر
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب کاوە جویا متأسفانە در این نوشتە نظر احزاب و سازمانهای تورک آذری و نمایندگان و نخبگان و آیت اللە های ریز و درشت تورکهای آذری در انتخابات و رفراندوم آری یا نە جمهوری اسلامی نیامدە مثل حزب خلق مسلمان تورکهای ایران یکی از پایەهای اساسی این بنیانگزاری خون و وحشت و بربریت جمهوری اسلامی ایران بودند ولی ملت و مردم کورد با اکثریت قاطع در این نمایش انتخاباتی شرکت نکردند و آن را بایکوت کردند بە غیر از مناطق کرمانشاه و ایلام کە آن زمان خارج از حوزەی فعالیت احزاب کورد بود تمامی مردم کورد این انتخابات را تحریم کردند
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
كامنت يك دوست:.،،،راستش چیدن موافقان ِرای دادن، مثل به گردن گول خوردگان انداختن یک فریب سازمان داده شده است و کمرنگ کردن زشتی فریب دهندگان. تازه جبهه دموکراتیک مردم ایران ، نه داد. و آری نداد. بسیاری گفته اند شرکت کنید اما نگفته اند آری بدهید. بجای ملامت زنجیره روباهها نباید گوسفند ها را ملامت کرد. شاید باید پروژه فریب را از جوانب مختلف و تبلیعات انجام گرفته بیشتر کاوید نه آنکه پرونده فریب خورندگان یا همراهی کنندگان موفت را از صندوقهانه کشید بیرون.
شاید در عنوان مقاله اش هم بجای آزمونی تلخ میگفت، فریبی سخت.
تصویر کاوه جویا

عنوان مقاله: 
12 فروردین، آزمونی تلخ که باید بازبینی کرد
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کیانوش گرامی، توصیه می کنم نوشتار را با دقت و آرامش بیشتری بخوانید.
1 ـ برخلاف ادعای شما، بیانیه ی سازمان چریکهای فدایی خلق نیز در میان سندهای نوشتار وجود دارد.
2 ـ سند شرکت هویدا در رآی گیری، همچون سندهای دیگر، نه از روزنامه ی کیهان، بلکه همانگونه که در نوشتار آمده است، از نسخه های روزنامه ی آیندگان فروردین 1358 است.
3 ـ در حالیکه افزون بر آیندگان، روزنامه ی اطلاعات 11 فروردین 58 هم خبر از رآی مثبت هویدا به جمهوری اسلامی داده است و در آن هنگام هنوز روزنامه ها در خدمت رژیم خمینی در نیامده بودند، شما از کجا با قاطعیت این خبر را دروغ می نامید؟!
تصویر کاوه جویا

عنوان مقاله: 
12 فروردین، آزمونی تلخ که باید بازبینی کرد
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تبریزی گرامی، از توجه و یادآوری شما سپاسگزارم و به نوبه ی خود یادآوری می کنم که همه پرسی جمهوری اسلامی در روزهای 10 و 11 فروردین 1358 انجام شده است. نوشتار بر پایه ی داده های دقیق بازنویسی شد.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اينكه چرا ،كاوه گرامي ،از درج اطلاعيه چريك هاي فدائي خلق كه از شركت در رفراندم جعلي رژيم خودداري نموده اند را درج نكرد و بجاي ان دروغ پردازي كيهان در مورد رأي هويدا به جمهوري اسلامي را درج كرد
تصویر تبریزی

عنوان مقاله: 
دوازدهم فروردین ماه روز همه پرسی نبود!
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست گرامی، کاوه جویا، شما در این نوشتار چند بار روز دوازدهم فروردین ماه سال ۱۳۵۸ را روز همه پرسی نامیده اید که نادرست است! همه پرسی در تاریخ دهم فروردین ماه سال ۱۳۵۸ برگزار شد و روز دوازدهم فروردین ماه سال ۱۳۵۸ که روز پایان شمارش رأی ها بود پس از آن که روشن شد بیشتر رأی دهندگان به جمهوری اسلامی رأی داده اند روز جمهوری اسلامی نامیده شد!