اگر دولت سوریه مجدداً از تسلیحات شیمیایی استفاده کند، حملات موشکی بیشتری در راه خواهد بود

روسیه خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت درباره سوریه شد
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با یادآوری حمله نظامی آمریکا به عراق : کاخ سفید ۱۵ سال پیش از حربه وزیر امور خارجه و نمایش یک بطری استفاده کرد و اکنون از رسانه‌ها بهره گرفت. «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا در پیامی توییتری مدعی شد: آمریکا، فرانسه و انگلیس با اقدام اخیر خود این مسئله را روشن کردند که سوریه نمی‌تواند در همکاری با روسیه و ایران به این تراژدی انسانی ادامه دهد. حداقل نه بی‌آنکه هزینه‌ای را متحمل شود.
اتحادیه اروپا در کنار متحدینش جانب عدالت خواهد ایستاد!

موگرینی: ایران و روسیه از قابلیت نفوذ بر اسد استفاده کنند!
اعزام ناوشکن آمریکا به دریای مدیترانه

چین: حمله به سوریه مصداق نقض حقوق بین‎الملل است
وزارت خارجه چین امروز شنبه از راه‌حل سیاسی به عنوان تنها روش حل مسئله سوریه یاد کرد و خواهان انجام تحقیق هدفمند، عادلانه و کامل پیرامون حمله شیمیایی ادعایی به شهر «دوما» سوریه شد.
درهمین‌راستا، «هوا چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد: پکن همواره با اعمال زور در عرصه روابط بین‌الملل مخالفت کرده و بر این باور است که هرگونه اقدام نظامی که بدون مجوز شورای امنیت انجام شود، به منزله نقض اصول و آداب اولیه حقوق بین‌الملل است.

موگرینی: ایران و روسیه از قابلیت نفوذ بر اسد استفاده کنند!

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به حمله موشکی بامداد امروز شنبه علیه سوریه گفت: از هر تلاشی با هدف ممانعت از استفاده از تسلیحات شیمیایی حمایت و درعین‌حال تاکید می‌کنیم که رفع بحران سوریه جز از راه دیپلماتیک میسر نیست و روند سیاسی سازمان ملل مجدداً در تاریخ ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت) در بروکسل از سرگرفته خواهد شد.

موگرینی در بخشی از اظهارات خود به نمایندگی از اتحادیه اروپا از همه کشورها به‌ویژه ایران و روسیه می‌خواهد تا از نفوذ خود برای ممانعت از به‌کارگیری مجدد تسلیحات شیمیایی، به ویژه از سوی دولت دمشق (!) استفاده کنند.

 

واکنش دبیرکل سازمان ملل متحد
به گزارش خبرگزاری مهر، دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای در پی تجاوز موشکی آمریکا و متحدانش به خاک سوریه از تمامی کشورهای عضو این سازمان خواست تا از خود خویشتنداری نشان دهند و از اقداماتی که به تشدید اوضاع سوریه منجر می‌شود، پرهیز کنند.
حمایت دبیرکل ناتو از حملات ائتلاف سه گانه آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه
دبیر کل ناتو در بیانیه‌ای از تجاوز کشورهای غربی به سوریه حمایت کرد و آن را حرکتی در راستای مبارزه با تروریسم دانست.

سه کشور آمریکا انگلیس و فرانسه بامداد امروز در حمله هوایی و موشکی مراکزی را در سوریه مورد هدف قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الحدث، خبرهای رسیده حاکی است فرودگاه مزه، مرکز پژوهش ها در برزه، جمرایا و مصیاف در سوریه مورد هدف قرار گرفتند.
در این حمله که با مشارکت آمریکا، انگلیس و فرانسه انجام گرفته، از کشتی های نظامی و از هواپیما استفاده شده است.
شبکه سی ان ان به نقل از مقامات واشنگتن اعلام کرد این حملات هنوز تمام نشده است و حملات امروز تنها موج نخست یک حمله چندگانه است.

مقابله پدافند هوایی سوریه با موشک های متجاوزان
رسانه ها گزارش می دهند صدای انفجار در حمص نیز شنیده شده است، وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد جنگنده‌های این کشور اقدام به شلیک موشک‌هایی به مراکز نظامی نزدیک حمص کرده‌اند.
گزارش های اولیه حاکی است اهداف مشخص نیست اما گفته می شود مرکز حملات بیشتر دمشق و پیامی برای بشار اسد است. در همین حال تلویزیون سوریه حمله به مرکز پژوهشهای علمی در منطقه برزه را تایید کرد.
از سوی دیگر تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده که از شلیک پدافند هوایی سوریه خبر می دهند.
این در حالی است که آمریکا آماری از تعداد موشک های پرتابی نمی دهد. به نظر می رسد ترس از معدوم شدن برخی از آنها با سیستم پدافند هوایی سوریه و روسیه علت آن است.
با این حال ارتش سوریه اعلام کرده است سیزده فروند موشک دشمن در منطقه کسوه در ۳۰ کیلومتری جنوب دمشق منهدم شده است.
تلویزیون سوریه به نقل از ارتش این کشور اعلام کرده که هدف قرار گرفتن فرودگاه دمشق کذب است و با تمام موشک‌های شلیک شده در حمص مقابله شده و ۱۳ موشک مهاجم ساقط شده است.
منابع محلی می‌گویند که یک پایگاه اصلی حزب‌الله لبنان در القُصیر در نزدیکی مرز سوریه و لبنان نیز هدف حملات موشکی ائتلاف امریکا-انگلستان-فرانسه قرار گرفته است.
توجیه تجاوز نظامی به سوریه از سوی مقامات آمریکا

در توجیه این تجاوز نظامی آشکار، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با اشاره به آغاز حملات موشکی و هوایی سه کشور غربی به سوریه مدعی شد: حمله امشب عزم جامعه بین‌الملل برای جلوگیری از استفاده از سلاح‌های شیمیایی را نشان می‌دهد.
وی افزود: تمامی کشورهای متمدن باید با حمایت از روند صلح ژنو برای پایان دادن به جنگ سوریه اقدام کنند.
در همین حال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در سخنانی ادعا کرد مراکزی که هدف گرفته، مرتبط با توانمندی تسلیحات شیمیایی دولت سوریه بوده اند.
وی افزود: ما مراکزی را انتخاب کردیم که خطرات تلفات نظامی عملیات را کاهش دهد. اولین هدف، یک مرکز تحقیقات علمی بود که در دمشق بزرگ واقع شده بود.
دانفورد در تشریح اهداف مورد حمله در سوریه گفت: اولین هدف، یک مرکز تحقیقات علمی بود که در دمشق بزرگ واقع شده است. دومین مرکز، انبار تسلیحات شیمیایی در غرب حمص بود و سومین هدف که در مجاورت هدف دوم واقع شده بود مرکزی شامل انبار تسلیحات شیمیایی و یک مقر فرماندهی مهم بود.
​جیمز ماتیس در نشستی رسانه ای در پنتاگون که ساعتی پس از آغاز تجاوز موشکی غرب به سوریه برگزار شد، اعلام کرد: برنامه ای برای حملات هوایی تازه نداریم و تصمیم در این باره به رییس جمهوری ترامپ باز می گردد.‏
وی گفت ما با روسیه درباره این حملات هماهنگ نکردیم و آنها را در جریان قرار نداده بودیم.‏
واکنش رسمی روسیه به حملات ائتلاف غربی به سوریه: این حملات تبعات خواهد داشت

به گزارش خبرگزاری مهر «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نخستین واکنش رسمی دولت این کشور به حمله بامداد شنبه آمریکا به سوریه، در بیانیه ای نوشت: این اقدام درست زمانی انجام شد که سوریه، شانسی برای آینده صلح آمیز به دست آورده بود.
وی با محکوم کردن این حمله افزود: آمریکا، انگلیس و فرانسه در شرایطی دمشق را هدف حمله قرار دادند که سوریه در حال بازگشت به زندگی صلح‌آمیز بود.
زاخارووا با اشاره به توئیت هفته گذشته «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا است که موشک‌های آمریکا را «زیبا» و «هوشمند» خوانده بود، ادامه داد: مردم سوریه نخست با بهار عربی مواجه شدند، سپس داعش و اکنون موشک‌های «هوشمند» آمریکا.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود: این حمله، به پایتخت یک کشور مستقل صورت گرفته که برای سال‌ها، در تلاش برای نجات از تهدید تروریسم بوده است.
زاخارووا با کنایه به اظهارات مقام‌های کشورهای غربی، ادعای آن‌ها برای «رهبری اخلاقی جهان» را زیر سوال برد.
وی همچنین به انتقاد از رسانه‌های آمریکایی و اروپایی پرداخت و گفت: حمله آمریکا به سوریه، برمبنای اطلاعات، عکس‌ها و ویدئوهایی صورت گرفته که با منابع نامشخص در فضای مجازی منتشر شده بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با یادآوری حمله نظامی آمریکا به عراق، افزود: کاخ سفید ۱۵ سال پیش از حربه وزیر امور خارجه و نمایش یک بطری استفاده کرد و اکنون از رسانه‌ها بهره گرفت.
اشاره زاخارووا به سخنرانی «کالین پاول» وزیر امور خارجه وقت آمریکا در ۲۰۰۳ است که در دفاع از ادعای وجود برنامه های تسلیحاتی ممنوعه در عراق (رژیم صدام حسین) یک بطری حاوی پودر سفید را در شورای امنیت سازمان ملل به نمایش گذاشته بود.
نقاطی که در حمله آمریکا سوریه هدف قرار گرفتند
شبکه العالم گزارش داده است تاسیسات نظامی «جبل قاسیون» در حومه دمشق که پایگاه «گارد جمهوری» و «لشکر چهارم زرهی ارتش سوریه» است نیز هدف حملات نیروهای ائتلاف امریکا-انگلیس-فرانسه قرار گرفته است.
بر این اساس مرکز تحقیقاتی جمرایا وابسته به «مرکز تحقیقات و مطالعات علمی سوریه» (SSRC) دیگر هدف حملات اولیه ائتلاف امریکا-انگلستان-فرانسه به سوریه بوده است. این مرکز که در «ریف دمشق» واقع شده، در ماه دسامبر نیز هدف حملات موشکی رژیم اسرائیل قرار گرفته بود.
ائتلاف غربی «مراکز پژوهش‌های علمی، پایگاه‌های نظامی، مقرهایی وابسته به گارد ریاست جمهوری، لشگر چهارم در دمشق و اطراف آن» را هدف قرار داده است.
به گزارش خبرگزاری مهر مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» در لندن اعلام کرد: ائتلاف غربی «مراکز پژوهش‌های علمی، پایگاه‌های نظامی، مقرهایی وابسته به گارد ریاست جمهوری، لشگر چهارم در دمشق و اطراف آن» را هدف قرار داده است.
تلویزیون سوریه نیز تایید کرد که مرکز پژوهش‌های علمی در برزه در شمال شرق دمشق هدف قرار گرفته است.
به گفته برخی منابع میدانی، گفته می‌شود برخی حملات اهدافی وابسته به حزب‌الله را نیز هدف قرار داده است.
وزارت دفاع انگلیس نیز ضمن تأیید مشارکت این کشور در این تجاوز نظامی به سوریه، اعلام کرد که چهار هواپیمای تورنادو با موشک‌های استورم شادو به تاسیسات نظامی در ۱۵ مایلی غرب حمص حمله کرده است.
ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز به خبرنگاران اعلام کرد، حملاتی که در سوریه انجام شد، سه تأسیسات مرتبط با برنامه شیمیایی دولت سوریه هدف گرفته است.
به گفته او هدف نخست مرکز پژوهش‌های علمی در خارج از دمشق و هدف دوم، انبار سلاح شیمیایی در خارج از شهر حمص و هدف سوم نزدیک به هدف دوم یک انبار سلاح شیمیایی و یک مرکز فرماندهی مهم بوده است.
موشک‌های متجاوزان نتوانست به اهداف تعیین‌شده اصابت کند
خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از منابع میدانی خود اعلام کرد که موشک‌های متجاوزان سه‌جانبه، به لطف پدافند هوایی سوریه به اهداف تعیین شده نرسید.
به گزارش خبرگزاری مهر، منابع سوری اعلام کردند که موشک‌های متجاوزان سه‌جانبه (آمریکا، انگلیس و فرانسه) به اهداف تعیین شده نرسیدند.
خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از این منابع که هویت آنان را فاش نکرد، نوشت: «به لطف پدافند هوایی سوریه که یا موشک‌های متجاوزان سه‌جانبه را منهدم یا از مسیر خود منحرف کرد، این موشک‌ها به اهداف مد نظر خود نرسیدند».
خبرگزاری رسمی سوریه می‌گوید، با موشک‌هایی که به اطراف حمص شلیک شده بود، مقابله شد و پس از منحرف کردن آن از هدف اصلی، سبب جراحت سه نفر شد.
از سویی دیگر روسیه اعلام کرد که هیچ موشکی وارد مناطق پدافند هوایی روسیه که وظیفه حراست از «حمیمیم» و «طرطوس» را دارد، نشده است.

ذوق زدگی تل‌آویو از حمله موشکی آمریکا به سوریه
یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی با تمجید از اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه، گفت: دولت سوریه به دلیل همکاری با ایران خود را در معرض خطر قرار داده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کانال ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی، وی گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ سال گذشته به صراحت اعلام کرد که استفاده از تسلیحات شیمیایی خط قرمز اوست. امشب او به همراه انگلستان و فرانسه این خط قرمز را اعمال کرد.»
این مقام صهیونیست افزود: «سوریه همچنان به کشتار ادامه داده و به پایگاهی به چنین اقداماتی، از جمله اقدامات ایران بدل شده است. این کشور با این کار اراضی‌اش، نیروهای نظامی و رهبری‌اش را در معرض خطر قرار داده است.»

لودریان: حملات به سوریه محدود و مشروع بود!
لودریان ادعا کرد حملات به سوریه مشروع بوده و هدف حمله موشکی ساقط کردن دولت اسد نبوده بلکه به منظور توقف حمله دمشق به مردم سوریه بوده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، در نشست خبری مشترکی که دقایقی پیش از سوی وزرای خارجه و دفاع فرانسه برگزار شد، لودریان ادعا کرد هدف حمله موشکی ساقط کردن دولت اسد نبوده بلکه به منظور توقف حمله دمشق به مردم سوریه بود.
وی با اعلام اینکه قبل از حمله به روسیه هشدار داده شده بود افزود: حملات نیروی هوایی فرانسه همپیمانان دمشق را هدف قرار نداد.
لودریان ادامه داد: حملات مشترک به سوریه محدود، مشروع و متناسب بود.
سیلوی گولارد، وزیر دفاع فرانسه نیز مدعی شد مراکزی هدف حمله قرار گرفت که از آنها به منظور کشتار مردم سوریه استفاده می‌شد.
مسکو: پدافند هوایی ارتش سوریه اغلب موشک‌ها را منهدم کرد
وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: پدافند هوایی ارتش سوریه اغلب موشک‌ها را منهدم و از برخورد آن با اهداف از پیش تعیین شده ممانعت کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت دفاع روسیه در واکنش به حملات تجاوزکارانه ائتلاف غربی به سوریه اعلام کرد: در حمله بامداد امروز، مهاجمین جمعا حدود ۱۰۰ موشک کروز و هوا به زمین شلیک کرده‌اند.
بنابر این گزارش، در این حمله دو کشتی جنگی آمریکا و دستکم یک بمب‌افکن آمریکایی مشارکت داشته‌اند.
در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: پدافند هوایی ارتش سوریه اغلب موشک‌های مهاجم را هدف قرار داده و از برخورد آن‌ها با اهداف تعیین‌شده ممانعت کرده است.
این بیانیه می افزاید: ارتش سوریه برای هدف قرار دادن این موشک‌ها از سامانه‌های پدافندی اس-۱۲۵، اس-۲۰۰، بوک و سام ۶ استفاده کرده است.

تمسخر حملات ائتلاف غربی توسط روزنامه صهیونیستی
روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» در اعترافی تلخ و همچنین کنایه آمیز خطاب به ترامپ اعلام کرد که تأثیر موشک های هوشمند و زیبای شلیک شده به سوریه تقریبا صفر بود.
به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» به ناکارآمدی حملات تجاوزکارانه آمریکا و متحدانش به سوریه اذعان کرد.
بر اساس این گزارش، این روزنامه صهیونیستی در مطلبی که کاملا واضح است خطاب به ترامپ بیان شده، تأکید کرد: تأثیر موشک های زیبا، هوشمند و جدید شلیک شده به سوریه تقریبا برابر با صفر است.
استقبال ترکیه از حمله نظامی به سوریه
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که از حمله نظامی به سوریه استقبال می کند.
این وزارت خانه هم چنین مدعی شد که این حمله سه جانبه واکنش و پاسخ مناسبی علیه سوریه و اقدام نظام حاکم این کشور در خصوص حمله شیمیایی به دوما به شمار می آید.
استقبال بوریس جانسون از تهاجم نظامی علیه سوریه
وزیر خارجه انگلیس با انتشار پیامی توییتری از مشارکت لندن در تهاجم نظامی که بامداد امروز علیه سوریه انجام شد، حمایت کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس با انتشار پیامی توییتری از خبرها مبنی بر مشارکت ارتش این کشور در حملات هوایی علیه آنچه به ادعای وی تاسیسات محل نگهداری تسلیحات شیمیایی دولت دمشق بوده است، استقبال کرد!
وی در ادامه این پیام مدعی شد: جهان در اعلام انزجار خود از استفاده از هرگونه تسلیحات شیمیایی به ویژه علیه شهروندان عادی، یکپارچه عمل می‌کند.
واکنش وزارت خارجه سوریه به تجاوز ائتلاف غربی
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: دمشق با شدیدترین عبارات تجاوز سه جانبه وحشیانه آمریکا انگلیس و فرانسه را محکوم می کند این تجاوز در واقع زیر پاگذاشتن قوانین بین المللی و مبانی منشور سازمان ملل به شمار می آید.
وی در ادامه افزود: تجاوز نظامهای زورگو و قلدر غربی به دنبال احساس شکست در خصوص پروژه توطئه آمیز علیه سوریه و در واکنش به از بین رفتن گروه های تروریستی و شکست آنها در برابر پیش روی ارتش سوریه صورت گرفت.
این منبع تاکید کرد: وقوع این تجاوز همزمان با ورود هیأت تحقیقات وابسته به سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی به سوریه در خصوص ادعای حمله شیمیایی در دوما در واقع با هدف مانع تراشی در مسیر عملکرد این هیأت و ممانعت از رسوا شدن دروغ های آنها انجام می شود.
منبع مذکور افزود: ملت سوریه با روحیه بسیار بالا به خیابانها آمده و این تجاوز را محکوم کرد. این حمله به هیچ وجه بر روی اراده ملت سوریه تأثیر گذار نخواهد بود.
ترامپ: خواستم پیامی به روسیه و ایران بدهم!
رئیس جمهوری آمریکا در توضیح دلیل تهاجم نظامی علیه سوریه مدعی شد خواستم ضمن تاکید بر منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، پیامی هم به ۲ کشور حامی بشار اسد بدهم.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پولیتیکو، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی تلویزیونی ضمن اعلام خبر حمله به سوریه، در توجیه اقدام ناشایستی که مغایر با اصول بین‌الملل است، مدعی شد: اندکی پیش به نیروهای مسلح آمریکا دستور آغاز حملات به مواضعی در سوریه که با توانمندی‌های شیمیایی بشار اسد مرتبط هستند را صادر کردم .ما این فرانسه و انگلیس به دلیل مشارکت در این حمله تشکر می‌کنیم. امشب می‌خواهم درباره دلیل این حمله صحبت کنم.
وی ضمن تخریب وجهه بشار اسد، ادعاهای خود را اینگونه ادامه داد: آنچه در سوریه انجام می‌گیرد، نتیجه اقدامات یک مرد نیست، بلکه جنایات یک هیولا است!
هدف از حمله امشب ممانعت جدی از تولید، اشاعه و استفاده از تسلیحات شیمیایی است. رسیدن به چنین توان بازدارندگی به منزله برآورده کردن یکی از حیاتی‌ترین منافع امنیت ملی آمریکا است. پاسخ مشترک واشنگتن، لندن و پاریس شامل استفاده از همه ابزارهای نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک است.
ترامپ در ادمه توجیهات دروغین خود افزود: علاوه بر این، پیامی هم برای ۲ دولتی دارم که بیش از همه مسئول حمایت، تجهیز و تامین مالی رژیم جنایتکار اسد هستند.

رئیس شورای اروپا از حمله علیه سوریه دفاع کرد
«دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا در پیامی توییتری مدعی شد: آمریکا، فرانسه و انگلیس با اقدام اخیر خود این مسئله را روشن کردند که سوریه نمی‌تواند در همکاری با روسیه و ایران به این تراژدی انسانی ادامه دهد. حداقل نه بی‌آنکه هزینه‌ای را متحمل شود.
وی در نهایت مدعی شد: اتحادیه اروپا در کنار متحدینش جانب عدالت خواهد ایستاد!
حمایت جنبش «فتح» از تمامیت ارضی سوریه
منیر الجاغوب رئیس دفتر اطلاع رسانی وابسته به جنبش فتح تاکید کرد: تنها راه کار برای حل و فصل درگیری ها در سوریه انتخاب گزینه سیاسی میان تمام طرفهای درگیر به دور از مداخلات خارجی و فشارهای خارجی است.
وی در ادامه افزود: جنبش فتح کاملا از تمامیت ارضی سوریه حمایت کرده و تلاش های صورت گرفته برای چند تکه کردن این کشور و از بین بردن وحدت و حاکمیت آن را رد می کند.
الجاغوب هم چنین گفت: ما از کشورهای جهان می خواهیم تا در کنار کودکان فلسطینی که به صورت روزانه توسط نظامیان اشغالگر کشته می شوند بایستند همانطور که می خواهیم از کودکان سوری نیز حمایت کنند.
ریاست جمهوری فرانسه:آمادگی نظامی را علیرغم پایان عملیات حفظ می‌کنیم!
یک منبع وابسته به ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد در تهاجم نظامی بامداد امروز شنبه به مواضع دولت سوریه، جنگنده‌های رافائل و میراژ به همراه ۴ ناوچه جنگی فرانسه حضور داشته‌اند.
به گفته این منبع آگاه، ادوات جنگی فرانسه عبارت بودند از یک ناوچه دفاع هوایی، ۳ ناوچه چندمنظوره، جنگنده‌های میراژ ۲۰۰۰، جنگنده‌های رافائل و سیستم‌های کنترل و هشدار هوایی و دیگر تجهیزات کمکی.
این منبع همچنین با اعلام پایان حملات هوایی، از آمادگی نظامی فرانسه در صورت لزوم خبر داد.
سفیر روسیه در آمریکا:حمله به سوریه توهین به پوتین است و بی جواب نخواهد ماند
«آناتولی آنتونوف» با انتشار پیامی بر صفحه توئتیر خود در واکنش به حمله بامداد سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه گفت: مسکو هشدار داده بود که این اقدامات بی پاسخ نخواهد بود.
وی افزود: آنچه انجام شد توهین به رئیس جمهوری روسیه است و این موضوع پذیرفتنی نیست و محکوم است. آمریکا که خود صاحب بزگترین زرادخانه های سلاح شیمیایی هیچ حق اخلاقی برای سرزنش دیگر کشورها ندارد.
از سوی دیگر وزارت امور خارجه روسیه نیز روز شنبه به حملات صورت گرفته به سوریه واکنش نشان داد و گفت که این حملات زمانی صورت گرفت که فرصتی برای ایجاد صلح وجود داشت.
«مارایا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در فیسبوک خود نوشت: در ابتدا (بهار عربی) ملت سوریه را آزمود و پس از آن داعش و حالا موشک های هوشمند آمریکا. پایتخت یک کشور دارای حق حاکمیت مورد حمله قرار گرفت که سال هاست می کوشد با حملات تروریسم مقابله کند.
وی افزود: بی گمان شما بی عدالتید که پایتخت سوریه را در زمانی مورد هجوم قرار می دهید که فرصت داشت آینده ای مملو از صلح به دست آورد.

انگلیس: مسکو از اهرم تاثیر بر اسد استفاده کند!
«گاوین ویلیامسون» وزیر دفاع انگلیس، در مصاحبه با رادیو «ال بی سی» این کشور مدعی شد حملات موشکی بامداد امروز شنبه علیه سوریه تاثیر بسیاری بر عملکرد آینده دولت بشار اسد خواهد داشت!

ویلیامسون در پاسخ به این سوال که آیا غرب در دوره جنگ سرد با روسیه به سر می‌برد، گفت: روابط با مسکو در سطح پایینی قرار دارد حال‌آنکه وی از کرملین می‌خواهد در راستای پایان ‌بخشیدن به بحران سوریه، از تاثیر خود بر اسد استفاده کند.

روسیه خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت درباره سوریه شد.
وزارت دفاع روسیه: به ارتقا سامانه پدافند موشکی سوریه ادامه می‌دهیم
وزارت دفاع روسیه: به ارتقا سامانه پدافند موشکی سوریه ادامه می‌دهیم. آماده از سرگیری مذاکره تحویل اس-۳۰۰ به ارتش سوریه هستیم و ممکن است این سامانه را در اختیار دمشق قرار دهیم.
واکنش جرمی کوربین
واکنش رئیس حزب کارگرمخالف دولت انگلیس به تجاوز به سوریه: بمباران موجب نجات جان انسانها یا برقراری صلح نمی‌شود.
لندن نباید از واشنگتن دستوربگیرد وجان نیروهای ما را به‌خطربیندازد.
قطر هم به جمع حامیان تجاوز نظامی سه‌جانبه سوریه پیوست

دولت قطر به حملات متجاوزان آمریکایی و غربی به سوریه واکنش نشان داد.
بر اساس این گزارش، قطر در موضع خود در قبال این حمله به جمع حامیان آن پیوست.
دولت قطر اعلام کرده است: حملات نظامی به اهداف و مواضع نظامی رژیم سوریه مورد حمایت ماست!
دوحه همچنین مدعی شده است: تداوم استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط رژیم سوریه ضرورت واکنش فوری بین المللی است را نشان می دهد!
بغداد: حمله به سوریه تهدیدی برای امنیت منطقه است
دولت بغداد به حمله نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه واکنش نشان داد.
بر اساس این گزارش، بغداد اعلام کرده است که حمله به سوریه مسأله خطرناکی است که امنیت منطقه را تهدید می کند.
بغداد در همین راستا خواستار برگزاری نشست فوری سران عرب برای بررسی ابعاد مختلف حمله آمریکا به سوریه شد.
دولت عراق همچنین ضمن ابراز نگرانی نسبت به حمله صورت گرفته به سوریه اعلام کرد که این حمله، غیرنظامیان را با خطر مواجه می سازد.

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق تجاوز نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه را محکوم کرد.
بر اساس این گزارش، وی در همین راستا مردم عراق را به برگزاری تظاهرات گسترده علیه آمریکا و در همبستگی با سوری ها فراخواند.
صدر از مردم عراق خواسته است تا فردا در همین راستا، تظاهرات گسترده ای را در این کشور برگزار کنند.

جرمی کوربین:مشروعیت حمله به سوریه زیر سوال است
«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر انگلیس امروز شنبه خطاب به «ترزا می» نخست‌وزیر این کشور گفت که باید پیش از هرگونه حمله موشکی علیه سوریه، از پارلمان انگلیس کسب تکلیف می‏‌کرد.
وی دراین‌باره گفت: بمب‌ها قادر به نجات زندگی یا تامین صلح نیستند. این اقدام که مشروعیت آن مورد سوال است، خطر تشدید تنش‎ها را افزایش می‌‏دهد.
کوربین ادامه داد: انگلیس باید برای حصول صلح در سوریه، نقش رهبری ایفا کند نه‌اینکه دنباله‎رو آمریکا باشد و جان نظامیانش را به مخاطره بیندازد.
نگرانی شدید مصر نسبت به افزایش تنش نظامی در سوریه
در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه مصر آمده است: قاهره نسبت به افزایش درگیری های نظامی در سوریه بسیار نگران است چرا که این درگیری ها تأثیر منفی بر امنیت ملت دوست و برادر سوریه گذاشته و توافقات به دست آمده در خصوص مناطق کاهش تنش را تهدید می کند.
در ادامه این بیانیه آمده است: مصر بر مخالفت قاطع خود با استفاده از هرگونه سلاح ممنوعه در خاک سوریه تاکید داشته و خواهان اجرای تحقیقات بین المللی شفاف در این خصوص بر اساس قوانین بین المللی است.
عربستان سعودی: حمله آمریکا و غرب به سوریه مورد تأیید ریاض است
وزارت خارجه عربستان سعودی به حمله نظامی آمریکا و غرب علیه سوریه واکنش نشان داد.
بر اساس این گزارش، همانطور که پیش بینی می شد مقامات سعودی حمایت خود از حمله نظامی به سوریه را اعلام کرده اند.
وزارت خارجه عربستان صراحتا تأکید کرده که حمله صورت گرفته به اهداف نظامی در سوریه مورد تأیید ریاض است.
عون: دخالت بیشتر قدرت‌های بزرگ در بحران سوریه نمایان شد
«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان به حمله بامداد امروز آمریکا و غرب به سوریه واکنش نشان داد.
بر اساس این گزارش، وی در این خصوص اعلام کرد: بیروت با هرگونه تجاوز نظامی خارجی به کشورهای عربی مخالف است.
وی افزود: حملات سه جانبه آمریکا، فرانسه و انگلیس به لبنان هیچ کمکی به تحقق راه حل سیاسی در سوریه نمی کند.
میشل عون اظهار داشت: مذاکره و گفتگو تنها راه توقف دخالت های خارجی در سوریه است.
حرکت تانکهای اسرائیلی به سمت «جولان» سوریه
تعدادی از تانکهای اسرائیلی از نوع «مرکاوا ام کی۴» امروز به سمت بلندی های اشغالی جولان سوریه حرکت کردند.
این اقدام نظامیان صهیونیست بعد از تجاوز نظامی صبح امروز آمریکا، انگلیس و فرانسه علیه سوریه به بهانه حمله شیمیایی نظام بشار اسد علیه شهر دوما صورت می گیرد.
ارتش روسیه اعلام کرده بود که این تجاوز نظامی نتوانست اهداف خود را محقق کند. رسانه های صهیونیست نیز نسبت به نتائج این تجاوز ابراز یأس و ناامیدی کرده بودند.
مرکل هم از حمله به سوریه دفاع کرد!
آلمان از حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به مواضع دولت سوریه که بامداد امروز شنبه انجام شد، استقبال کرد.
درهمین‌راستا، آنگلا مرکل در بیانیه‌ای مکتوب این حمله را در راستای انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه و ممانعت از استفاده بیشتر از این تجهیزات، توجیه کرد.
وی با مسئولانه خواندن این حمله مشترک، از عملکرد واشنگتن-پاریس-انگلیس حمایت کرد.
این درحالی است که آلمان پیشتر گفته بود که در حمله علیه سوریه مشارکت نخواهد کرد.
نتانیاهو خطاب به وزرای صهیونیست: درباره سوریه نظر ندهید!
شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم به وزرای کابینه دستور داده تا در خصوص حوادث مربوط به سوریه به ویژه تجاوز نظامی امروز صبح آمریکا، انگلیس و فرانسه به این کشور اظهار نظر نکنند.
این در حالیست که امروز یک وزیر صهیونیست مدعی شده بود که حمله نظامی آمریکا پیام مهمی خطاب به ایران، سوریه و حزب الله لبنان دارد.
رسانه های صهیونیست نیز نسبت به نتایج این تجاوز نظامی ابراز یأس و ناامیدی کرده و گزارش دادند که این حمله از مقاومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه نمی کاهد.
لودریان: لازم باشد دوباره حمله می‎کنیم!
«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «بی اف ام» مدعی شد چنانچه دولت سوریه مجدداً از تسلیحات شیمیایی استفاده کند، حملات موشکی بیشتری در راه خواهد بود!
وی حتی مدعی شد که حمله مشترک بامداد امروز شنبه بخش بزرگی از تسلیحات شیمیایی سوریه را منهدم کرده است.
لودریان در تکمیل ادعاهای خود گفت پاریس هیچ تردیدی ندارد که دولت دمشق پشت حمله شیمیایی شنبه گذشته به شهر «دوما» سوریه بوده است.
وی در نهایت گفت: هدف حمله اخیر تامین شد اما چنانچه خط قرمز پاریس یک بار دیگر شکسته شود، حمله جدیدی در راه خواهد بود.
مخالفت ضمنی اردن با حمله سه کشور غربی به سوریه
محمد المومنی سخنگوی دولت اردن با اشاره به تجاوز نظامی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه گفت: ما بر موضع ثابت اردن در خصوص حل بحران سوریه از طریق راه کارهای سیاسی تاکید می کنیم.
وی در ادامه افزود: تنها راه کار برای حل این بحران راه کار سیاسی دربرگیرنده ثبات و امنیت و تمامیت ارضی سوریه است.
المومنی تاکید کرد: راه کار سیاسی از اتحاد ملت دوست و برادر سوریه محافظت کرده و امنیت و ثبات را به این کشور بازمی گرداند و ادامه یافتن خشونت در این کشور باعث افزایش درگیری و کشتار می شود.

منبع: 
خبرگزاری مهر
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: