نظر احمد زید آبادی در مورد مرحلۀ انتقالی در سوریه

از نظر زید آبادی روسیه نیز خواهان آغاز دوران انتقالی در سوریه است و بنابراین روسیه از اتفاقی (حملات آمریکا) که بشار اسد و حامیانش را به انعطاف وادار سازی چندان ناخشنود نیست. زید آبادی هدف حملات آمریکا و متحدانش را ایجاد زمینه اس برای آغاز سریع تر دوران انتقالی ارزیابی کرده است که اگر روسیه بتواند بشار اسد و ایران را به این کار راضی کند، آمریکا به هدفش در سوریه رسیده است. او معتقد است در صورتی که مذاکرات دوران انتقالی در سوریه آغاز نشود، حملات آمریکا می تواند به بهانه های مختلف ادامه یابد.

حمد زید آبادی روزنامه نگار ایرانی در کانال تلگرامیش به تحلیل حمله آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه پرداخته و معتقد است هدف این حمله فقط انتقامگیری بخاطر استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه نیست.
زیدآبادی نوشته است: «به گمانم متحدان غربی از طریق حملات خود، در پی تغییر توازن قوا در سوریه و گشودن راهی دیپلماتیک برای برکناری بشار اسد از قدرت هستند. گشودن چنین راهی جز از طریق همکاری روسیه امکانپذیر نیست.»
او مهمترین مانع پیش روی آغاز دوران انتقالی در سوریه و بازگشت ثبات به این کشور را سرسختی بشار اسد برای حفظ موقعیت خود و پیشتیبانی ایران و گروههای متحدش از این سرسختی تحلیل کرده است. از نظر زید آبادی روسیه نیز خواهان آغاز دوران انتقالی در سوریه است و بنابراین روسیه از اتفاقی (حملات آمریکا) که بشار اسد و حامیانش را به انعطاف وادار سازی چندان ناخشنود نیست. زید آبادی هدف حملات آمریکا و متحدانش را ایجاد زمینه اس برای آغاز سریع تر دوران انتقالی ارزیابی کرده است که اگر روسیه بتواند بشار اسد و ایران را به این کار راضی کند، آمریکا به هدفش در سوریه رسیده است. او معتقد است در صورتی که مذاکرات دوران انتقالی در سوریه آغاز نشود، حملات آمریکا می تواند به بهانه های مختلف ادامه یابد.

از سوی دیگر سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه گفته است که مسکو تمام تلاشش را می کند که مناسبات سیاسی اش را با غرب بهبود دهد. ریابکوف گفته است که روسیه قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه را درباره سوریه مطالعه خواهد کرد اما رسیدن به توافق درباره این موضوع بسیار دشوار است.
نکته جالب توجه دیگر که وبسایت تحلیلی vox منتشر کرده این است که طبق گفته وزارت دفاع آمریکا، سیستم رادارهای روسی هواپیماهای جنگنده ایالات متحده را شناسایی کرده بودند اما روسیه تصمیم گرفت که این هواپیماها را مورد حمله قرار ندهد و تنها تلاش کرد چند موشک کروز را بزند که گویای آن است که فرماندهان روس به شدت مراقب بوده اند دست به اقدامی نزنند که تنشها با آمریکا افزایش یابد.

با اینکه کارشناسان پیش تر هشدار داده بودند که امکان درگیری میان روسیه و آمریکا در سوریه صفر نیست اما به نظر می رسد که روسیه از رویارویی مستقیم با ایالات متحده آمریکا خودداری می کند.

برگرفته از: 
ارو نیوز
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: