آیا دریاچه ارومیه قربانی فعالیتهای هسته ای رژیم ولایت فقیه شد

اما جالب است بدانیم که مرکز تحقیقات اتمی بناب ۲٦ سال پیش در سال ۱۳۷۱ در شهرستان بناب واقع در استان آذربایجان شرقی و در ده کیلومتری دریاچه ارومیه تاسیس گردید. هدف اصلی آن دستیابی به تولید اشعه لیزر برای استفاده در یک فن آوری محرمانه غنی سازی اورانیم بنام سایلکس (Silex) بوده است ...

 

 

چند روز پیش یکی از دوستان مبارز و نام آشنا " کریم محمدی تیکانتپه " یک کلیپ ویدیویی برایم فرستاد که در آن نکات جالب توجهی بود و به دقت آنرا گوش دادم.
شخصی در مورد دفن زباله های اتمی روسیه در کویر لوت و مناطق غربی ایران سخن می گفت و به نظرم ایشان معلومات مهمی را در اختیار متخصصین و کارشناسان محیط زیست و نیز عامه مردم ایران گذاشتند.
طولی نکشید که این کلیپ در بیشتر صفحات فیسبوکی مخالفین رژیم گذاشته شد. در پای این ویدیو و در یک پیج سیاسی، شخصی با گذاشتن کامنت خود چنین نوشته بود  " اين ويديو هم مانند بسيارى از اخبار ايران بدون هيچ ذكر ماخذى و فقط به عنوان (راست ميگم باور كن) عرضه شده، لطفاً بفرماييد ماخذ اين خبر كيست و كجاست".

خلاصه مسئول صفحه و چند نفر دیگر به این شخص پاسخ داده بودند.
بسیار اندیشیدم و با خودم گفتم درست است که مردم این دوران عاشق مصورات هستند و عالم مجرّدات را بی خیال شده اند، چرا که تا چیزی را نبینند و لمس نکنند باورشان نمی شود. اما فعالیتها، اعمال شوم و جنایات هر روزه رژیم جمهوری اسلامی و حقایق عینی جامعه ایران ملموس تر از آنست که هر کسی برای مقبولیت برخی خبرها، افشاگری ها و مطالب دیگران، سند، منبع و ماخذ را حتماً بعنوان پیش شرط حقیقت موضوعی آنها بطلبد.

در دوران دانشجویی و بعد از پایان امتحانات در بیشتر تابستانها برای پیدا کردن کار به شهرک های صنعتی واقع در شهرستانهای بناب و آذرشهر در استان آذربایجانشرقی می رفتم و الحق هم مردم بناب بسیار مهربان و با معرفت بودند.
در تابستان سال ۱۳۷۹ و پس از اتمام کار، وسایلم را جمع کردم و در کمربندی شهرستان بناب، با اتوبوسی که از تبریز عازم سقز بود به منزل مراجعت نمودم. ازقضا از بخت خوبم در کنارم یک مهندس متخصص نشسته بودم و شروع کردیم به صحبت کردن با همدیگر. بعد از کلی ردوبدل کردن معلومات در وسط سخنان خود گفتند: "بنده هم در پروژه فلان کار می کنم" و به فعالیت رژیم در مرکز اتمی بناب نیز اشاره کردند و معلومات جالبی در این باره بیان نمودند.

بعد از گذشت چندین سال، بلاخره در سال ۲۰۱۰ و در روزنامه " میدیا " در اقلیم کُردستان عراق، مطلب مستندی را با همکاری چند متخصص امور انرژی اتمی و همچنین از طریق  گفتگو با نمایندگان چند حزب سیاسی کُردستان ایران به رشته تحریر درآوردم که عکس آنرا بعنوان سند در اینجا آورده ام.
در آن زمان برخی دوستان می گفتند، خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه هیچ ربطی به فعالیتهای مرکز هسته ای بناب ندارد. زیرا که مقدار آب رودخانه هایی که با آب شیرین وارد حوضهٔ آبریز دریاچه ارومیه می شوند، بسیار کمتر از حجم آبی هستند که از رودخانه های آجی چای و تلخه رود و برخی دیگر از رودخانه های فصلی با حجم زیاد نمک به دریاچه می ریزند. این عامل و نیز تبخیر شدید، باعث چنین وضعیتی برای دریاچه ارومیه شده است و نه اینکه فعالیت مرکز تحقیقاتی اتمی در شهرستان بناب دلیل اصلی آن باشد.

اما جالب است بدانیم که مرکز تحقیقات اتمی بناب ۲٦ سال پیش در سال ۱۳۷۱ در شهرستان بناب واقع در استان آذربایجان شرقی و در ده کیلومتری دریاچه ارومیه تاسیس گردید. هدف اصلی آن دستیابی به تولید اشعه لیزر برای استفاده در یک فن آوری محرمانه غنی سازی اورانیم بنام سایلکس (Silex) بوده است .
سایلکس مخفف "Separation of Isotopes by Laser Excitation" یا جداسازی ایزوتوپ‌ها توسط تحریک لیزری می باشد.

مهمترین مزیت این فن آوری محرمانه، موثرتر بودن آن به اندازه ۱٦ برابر بیش از فن آوری غنی سازی اورانیم از طریق سانتریفوژها است.در عین حال به علت تولید حرارت کمتر در این روش، ردیابهای مجهز به سنسورهای سنجش حرارتی قادر به پیدا کردن محل تاسیسات آن نخواهند بود. علاوه بر آن، این روش در مقایسه با روش غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفوژ، به فضای کمتری نیز نیاز دارد. در نتیجه تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم می‌توانند بسیار کوچکتر باشند. این دو عامل جستجوی تأسیسات مخفی اتمی را سخت‌تر خواهد کرد.

این فن آوری توسط " دکتر اکبر اعتماد " که در دهه ٥۷ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بود بعد از انقلاب در اختیار حاکمیت مُلایان جمهوری اسلامی قرار گرفته است. ایشان در مصاحبه های خود اعلام کرد که پیش از انقلاب به این فن آوری در ایران دست یافته بودند. بنابر این اولین کسی که می توانست این فن آوری را در اختیار حاکمیت قرار دهد دکتر اعتماد بوده، کسی که از حاکمیت به خاطر همکاریهای هسته ایش لقب "پدر هسته ای" ایران را دریافت کرده است.
۱۷سال زمان از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۸زمانی کافی برای دستیابی به این فن آوری در ابعاد صنعتی بوده است آنچنان که در سال ۸۸ یعنی دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد دستیابی به آن را رسما اعلام کردند، ولی گفتند "فعلا" نمی خواهیم از آن استفاده کنیم.

در طی بیست سال، از زمان ریاست جمهوری رفسنجانی، حاکمیت با سدسازیهای هدفمند منجر به خشک شدن بیش از ۷۰ در صد از دریاچه ارومیه شده که با افتتاح پل میانگذر دریاچه در آبان ۸۷ بر شدت و سرعت آن افزوده شد. این افزایش سرعت خشک شدن نه فقط به خاط خود پل که یک عامل ضد محیط زیستی بود و منجر به ایستایی آب و افزایش تبخیر می شد، بلکه به خاطر نزدیک شدن به زمان بهره برداری از اورانیم دریاچه و بهره مندی همزمان از فن آوری سایلکس بود که با بستن کامل دریچه های سدها و عدم پرداخت حق آبه دریاچه عملی شد تا حدی که امروز بیشتر آب دریاچه تبخیر شده است. می دانیم که وجود پل و وجود ریل قطار بر روی آن امکان جابجایی سریعتر ادوات سنگین نظامی و هسته ای را در دو سوی دریاچه امکان پذیر می سازد بویژه اینکه یک منطقه بسیار بزرگی ( به اندازه خود شهر ارومیه) در منطقه جنوب شرقی پل بنام پادگانهای المهدی و مالک اشتر در اختیار سپاه پاسداران است.

از آنجائیکه بنا به گزارشهای دکتر وارتانیان عضو پیشین سازمان اتمی ایران در سال ۱۹۹۲و ۹٤ آب دریاچه ارومیه حاوی غلظت بالای اورانیم (۱۹ میکروگرم در لیتر) بوده بنا بر این در حال حاضر در حدود ٤۰۰ تن اورانیم طبیعی در بستر خشکیده دریاچه به جا مانده است.
با توجه به اینکه دستور برداشت نمکهای بستر دریاچه از تیر ماه سال ۹۱ با دستور رسمی احمدی نژاد به حد وسیعی شروع شده است، می توان مطمئن بود که حاکمیت به بهره برداری از فن آوری سایلکس و غنی سازی سریعتر و مطمئن تر اورانیم طبیعی از بستر دریاچه ارومیه در منطقه بناب مشغول است. به طوری که در تصاویر ماهواره ای مسیر انتقال نمک از کنار دریاچه به مرکز اتمی بناب قابل مشاهده است.

 این مطلب برگرفته از صفحه فیسبوک "همبستگی ملی برای نجات دریاچه ارومیه" است:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=5123901321...

همچنین اطلاعات مفیدی در لینکهای زیر موجود است:

http://www.hamshahrionline.ir/details/48059
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0...

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0...
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9002230696
http://fa.wikipedia.org/wiki/شهرستان_بناب
http://www.centralclubs.com/topic-t65236.html

برگرفته از: 
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=512390132160957&set=a.311128938953745.70365.311045955628710&type=1&theate
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: