درخواست مشخص از دکتر صادق زیباکلام

بعد از انتشار متن مصاحبه دکتر صادق زیبا کلام با خانم شیما شهرابی از سایت ایران وایر تحت عنوان "حاضرم برای جلوگیری از سقوط نظام، اسلحه به دست بگیرم"، ایشان در وب سایت خود خانم شهرابی و سایت ایران وایر را متهم به " بی‌اخلاقی حرفه‌ای و بدون رعایت کوچک ‌ترین احترامی برای معیارهای حرفه‌ای خبرنگاری"متهم کردند و نوشتند "زهی بی‌اخلاقی حرفه‌ای".

https://www.youtube.com/watch?v=3E3jC4RHVSo
 آقای زیبا کلام در ادامه تکذیب نامه خود نوشتند: "آیا به‌ راستی نیازی به تأکید وجود دارد که من که کارم جز پژوهش و نوشتن نیست هرگز و در هیچ شرایطی اسلحه را راه‌ حل ندانسته‌ ام، چه رسد به آنکه خود بخواهم آن را به دست بگیرم؟ آنچه در آن مصاحبه گفته‌ام چیزی جز این نبود." تکذیبیه" ایشان تحت عنوان ماجرای «اسلحه به دست گرفتن من» و بی‌اخلاقی «ایران‌وایر» در سایت ایران وایر منتشر شد.
دکتر زیباکلام در "تکذیبیه" خویش نوشتند: " باز هم تأکید می‌کنم که فروپاشی نظام راه را برای خطر فروپاشی و تجزیه کشور فراهم می‌آورد." این موضع نادرست (از نظر بنده) و "توهم پراکنانه" و "هراس افکنانه" ایشان مرا واداشت تا مطلبی در نادرستی ادعای ایشان بنویسم؛ و در حین حال با خوشباوری و احترام بپذیرم که ایشان، با توجه به شناختی از وی دارم، به احتمال زیاد نگفته است که برای حفظ نظام و مجلس خبرگان و شورای نگهبان و کیهان شریعتمداری حاضر است در مقابل ملت اسلحه به دست بگیرد و برای حفظ نظام با اسلحه همان کاری را بکند که اسلحه بدستان برای حفظ نظام می کنند.

اما امروز سایت ایران وایر فایل صوتی مصاحبه خانم شیما شهرابی با آقای دکتر زیباکلام را منتشر نموده است که بدون رد و برگشت، و مستند با صدای خود ایشان، سخنان اولیه زیباکلام را تائید می کند و نشان می دهد که نه تنها هیچگونه بی اخلاقی حرفه ای و یا بقول آقای زیبا کلام "تنظیم" ی صورت نگرفته بلکه خانم شیما شهرابی با امانتداری کامل مصاحبه را بدون سانسور و تحریف انعکاس داده اند. این فایل صوتی در سایت یوتیوب نیز موجود است.

در شرایط فعلی که شمشیر داموکلس قوه قضائیه بالای سر ایشان است، باید شرایط ایشان را درک کرد. زیرا همه ما، حتی آنهایی که شجاعانه زیباترین کلام را بر زبان جاری می سازند، خطاپذیریم. انکار کردن هنر سیاستمداران و سیاست ورزان است. اما سخن را زیوری چون راستی نیست. بقول فردوسی نماند بر این خاک جاوید کس ؛ ترا توشه از راستی باد و بس! یا بقول شیخ اجل " دلا گر کنی راستی اختیار؛ شود خلق دنیا ترا دوستدار".

امیدوارم آقای زیباکلام بعد از گوش کردن به سخنان خویش که در سایت ایران وایر و در یوتیوب موجود است، به این نتیجه برسد که حقیقتا چنین سخنانی را (به هر دلیلی) به زبان آورده است. البته شاید این حق ایشان باشد که کلاشنیکوف بر دوش گرفته و در رسالتی تاریخی یا "چریکی" از نظام مقدس دفاع کند. اما یک بانوی ایرانی و یا سایت ایران وایر را با نادرستی به بی اخلاقی متهم کردن، نه زیبنده شخصیتی مانند دکتر زیباکلام است و نه در راستای پندار نیک، کردار نیک و گفتار نیک. شعری از دوران نوجوانی یادم است که می گوید: " آینه گر نقش تو بنمود راست، خود شکن آئینه شکستن خطاست". امیدوارم آقای دکتر زیباکلام با شجاعت و شهامت نفس بپذیرد که حداقل سهوی رخ داده است و "مردانه" از خانم شیما شهرابی و سایت ایران وایر عذرخواهی کند. زیرا پذیرش مسئولیت خطا و یا اقرار به لغزش از مردان بزرگ (و یا زنان بزرگ) بر می آید و بس. همانگونه که درختان تنومند و بارور خم می شوند؛ مردان فرزانه و خردمند نیز بوقت ضرورت متواضع میگردند.
عبدالستار دوشوکی
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

https://www.youtube.com/watch?v=3E3jC4RHVSo

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: