گِلگیر

یک خوزستانی دَربِ ورودی اداره محیط زیست را گِل گرفت و افزود: جان ما به لب رسیده!

 

 

-در ویدئویی یک شهروندِ فعال محیط زیست خوزستان با صورت پوشیده، به سیاست‌های دولت و مسئولان در قبال محیط زیست این استان اعتراض می‌کند.
-او خواستار توجه مسئولان و نهادهای بین‌المللی برای رهایی خوزستان از گرد و غبار و خشکسالی تالاب‌ها و رودخانه‌ها شده است.
-همین امروز خوزستان بیش از ۱۰ روز است که درگیر هجوم گرد و غبار است.
-طرح انتقال آب خوزستان به اصفهان مورد مناقشه فعالان محیط زیست خوزستان و عیسی کلانتری است در حالی که مردم اصفهان نیز به انتقال آب این استان به یزد اعتراض دارند.

مدت‌هاست که وضعیت محیط‌ زیست خوزستان از مرز خطر گذشته است. گرد و غبار ۱۰ روز گذشته استان خوزستان، مردم را با مشکلات عدیده‌ای چون کاهش شعاع دید روبرو کرده. پیش‌بینی می‌شود هجوم گرد و غبار تا اواسط هفته ادامه داشته باشد و این روندی است که ۱۰ سال آزگار است همچنان در این استان به طور مکرر ادامه دارد.

خشکسالی، افزایش‌ سطح بیابان‌ها و خشک شدن تالاب‌ها، خوزستان را به استانی بحران‌زده تبدیل کرده که در طول دو سال گذشته، علاوه بر آسیب جدی به سلامت مردم، سیستم برق و محصولات کشاورزی را نیز دستخوش مشکل کرده است. گستردگی روزهای پر گرد و غبار در این استان، موجب شده تا روزهای تعطیل مدارس این استان، بیش از دیگر استان‌ها باشد، آن هم استانی که بیشترین جمعیت دانش‌آموزی کشور را دارد.

محمد درویش عضو کرسی مطالعات راهبردی شورای امنیت ملی پیشتر گفته بود که بسیاری از نخبگان این استان به دلیل وضعیت حاد زیست محیطی در حال مهاجرت هستند و این به معنای کاهش بار آموزشی این استان است.

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در سال‌های اخیر ۱۰ هزار معلم از خوزستان رفته‌اند و ۱۰ هزار معلم دیگر نیز در صدد مهاجرت از این استان هستند.

منبع: 
کیهان لندن
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: