رفتن به محتوای اصلی

بندهايى در مورد روز جمهوريت، سفير كشور آزربايجان و دعوت از پهلوى ها
11.06.2018 - 10:04

 

 

١- ما به آزربايجان و مبانى فكرى آن تعهد داريم نه به سياست هاى سياستمداران و لابى گرها. ما حافظان و مدافعان مبانى آزربايجان بزرگ هستيم و در دفاع از آن ذره اى ترديد به دل و ذهن خويش راه نخواهيم داد.

٢- با قاتلان اجداد و فرهنگ و هويت و زبان خويش وارد بحث ها و جدل هاى سياسى و فكرى خواهيم شد اما هرگز با هيچ توجيه و توجهى با آنها سر يك سفره نخواهيم رقصيد.

٣- قبلاً تذكر داده بودم كه بر سر فعالين سياسى آزربايجان با دشمنان قسم خورده شان اطلاعات رد و بدل مى شود و بر سر آنها معامله مى شود. همين كار هم با امروز و آينده ى آزربايجان صورت مى گيرد.

٤- به همان اندازه كه ما كشور آزربايجان را سر جنايات ارمنى ها حمايت مى كنيم و اين وظيفه ى ماست و هيچ ربطى به سياستمداران آن ندارد، انتظار داريم آنها هم با قاتلان جسم و جان و فرهنگ ما همان معامله را بكنند. جنايات پالانى ها در مورد آزربايجان جنوبى كم از جنايات ارمنى ها نيست. تاكيد مى كنم كه ما مسئول دفاع از حقوق و ارزش هاى آزربايجان هستيم نه سياست هاى غلط سياستمداران.

٥- مخاطب بنده صريحاً سفير كشور آزربايجان است كه بايد از پيشگاه ملت آزربايجان جنوبى و توركهاى ممالك محروسه عذرخواهى كند.

٦- اگر اتاق فكر واشنگتن اراده به تغيير رژيم با حفظ تماميت ارضى ايران را كرده مشكلى نيست و آزاد است، حتى اگر در اينكه همين تفكر را اتاق فكر باكو هم دنبال كند و همسو با آن برقصد مشكلى نيست ( كه هست )، اما اگر در راستاى اين طرز تفكر با قاتلانى كه حساب و كتاب ما با آنها باز است و تسويه نشده وارد معامله بر سر مبانى آزربايجان شوند موضوع فرق خواهد كرد.

٧- اتاق فكر باكو در تصميم هاى سياسى خويش آزاد و مختار است اما اگر همين آزادى و اختيار را بر اتاق فكر آزربايجان جنوبى به دليل شرايط موجود در مبارزه اش با استعمار قايل نباشد در اين صورت قابل نقد است.

٨- ممكن است دليل آورده شود كه پهلوى تعهداتى در قبال بازگرداندن قره باغ داده است و براى همين دعوت شده است. اما سئوال هايى مطرح است:
پهلوى ها قبل از نشستن بر سر ميز مذاكره با ما بايد نسبت به عملكردهاى وحشتناك تاريخى و سياسى خويش در قبال سرزمين آزربايجان محاكمه شوند.
پهلوى ها تا به حال چرا در اين خصوص سكوت كرده بودند؟ مگر قدرت پهلوى در معادلات سياسى منطقه آنقدر زياد است كه بتوان بر حرف و قولش اميدوار بود؟ با توجه به منويات و عملكردهاى پهلوى ها در قبال ما دل باختن به قول و قرارهاى آنها عين خوش خيالى است و دقيقاً كارى خارج از منطق و سياست است.

٩- در روز جمهوريت دعوت از كسانى كه سالهاست با جمهوريت ما در ستيز بوده اند يك بى سليقگى سياسى است  

١٠- به هيچ نهاد و هيچ شخصى از جانب آزربايجان جنوبى و تورك هاى ممالك محروسه اجازه ى گفتگو و سياست بازى با پالانى ها داده نشده و اين قضيه محكوم است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

محمدرضا لوایی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.