دستگیری‌های فله‌ای در اهواز پیش از عید فطر 2018

این دستگیری‌ها پس از آن صورت گرفت که نیروهای پلیس شامگاه سه‌شنبه در خیابان فرحانی منطقه حي الدائرة عرض اندام کرده و سرتیپ حیدر عباس‌زاده، فرمانده پلیس

نیروهای امنیتی ایران روز سه‌شنبه 12 ژوئن 2018 موجی جدیدی از دستگیری‌ها در اهواز را آغاز کرده و پیش از راهپیمایی‌های عید فطر تعدادی از فعالان عرب را دستگیر کرد.
به گزارش سازمان حقوق بشر به نقل از فعالان اهوازی، نیروهای امنیتی ده‌ها تن از شهروندان عرب در نقاط مختلف شهر را دستگیر کردند. این دستگیری‌ها که با هدف ممانعت از برگزاری راهپیمایی‌های روز عید فطر صورت گرفت، از منطقه «حي الدائرة» آغاز شده و در حال سرایت به دیگر مناطق است. فعالان و شهروندان عرب هر ساله در روز عید فطر راهپیمایی‌های گسترده‌ای برگزار کرده و با سردادن شعارهای قومی، بر هویت عربی خود و منطقه تاکید و مطالبات خود را به شکل مسالمت‌آمیز مطرح می‌کنند.
براساس گزارش‌های رسیده به سازمان حقوق بشر، تا کنون افراد زیر در منطقه حي الدائرة توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند:
١-سيد مهدى موسوى 27 ساله
٢-على سوارى 31 ساله
٣-حسين سوارى 28 ساله
٤-كاظم زابى 25 ساله
٥-على هليچى 25 ساله
٦-خالد سوارى 38 ساله
٧-طارق زابى
٨-احمد چلداوى
٩-فاضل سوارى
١٠- سيد حمد موسوى
علاوه بر دستگیرشدگان منطقه حي الدائرة، افراد زیر نیز در منطقه ملاشیه دستگیر شده‌اند:
احمد سيلاوي ٢٥ ساله
حسين مسعودي ٣٠ ساله
حمزة بدوي ٢٤ ساله
عباس بدوي٢٣ ساله
ميثم بدوي٢٦ ساله
عدنان سيلاوي ٢٤ ساله
عبدالرحمن خسرجي٣٣ ساله
این دستگیری‌ها پس از آن صورت گرفت که نیروهای پلیس شامگاه سه‌شنبه در خیابان فرحانی منطقه حي الدائرة عرض اندام کرده و سرتیپ حیدر عباس‌زاده، فرمانده پلیس خوزستان و سرهنگ خلیفه کعبی فرمانده نیروهای پیشگیری با همراهی نیروهای ویژه در این منطقه حضور یافتند.
اطلاعی از هویت بقیه دستگیرشدگان در حال حاضر وجود ندارد، اما منابع میدانی گزارش کردند که این افراد بدون احکام قضایی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
علیرغم اینکه هر ساله نیروهای امنیتی ایران ده‌ها شهروند و فعال عرب را پیش از عید فطر دستگیر می‌کنند، مردم عرب دستگاه سرکوب رژیم ایران را به چالش کشیده و با برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز گسترده، به سیاست‌های نژادپرستانه رژیم حاکم که برای محو هویت، فرهنگ و وجود ملت عرب اهواز می‌کوشد، اعتراض می‌کنند.
سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محکوم کردن این دستگیری‌های فله‌ای، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط دستگیرشدگان است. این سازمان همچنین با استناد به اصول جهانی حقوق بشر و آزادی ملت‌ها برای برگزاری و انجام تجمعات، عبادت‌ها، عادات و رسوم خواستار فراهم شدند فرصت برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز در عید فطر برای ملت عرب اهواز است.
سازمان حقوق بشر اهواز
13 ژوئن 2018

منبع: 
مرکز تحقیقات اهواز
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: