واکنش مقام آمریکایی به سخنان روحانی درباره جلوگیری از صادرات نفت ایران

«آسوشیتدپرس»، اظهارات یک مقام ارتش آمریکا در روز چهارشنبه را ـ که گفته واشنگتن «آماده تضمین آزادی تردد دریایی» است ـ واکنش به سخنان اخیر «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری ایران تعبیر کرده است.

روز سه‌شنبه، رئیس‌جمهور ایران در پاسخ به تهدیدهای مقام‌های آمریکایی که خواستار رساندن صادرات نفت ایران به صفر شده بودند، گفت: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می خواهند کامل جلوی صادرت نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید.»

روز چهارشنبه، «بیل اربن»، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه‌‌ای این کشور «آماده تضمین آزادی تردد دریایی و گردش آزاد تجارت حسب مجوزهای قوانین بین‌الملل هستند.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز هجدهم اردیبهشت‌ماه کشورش را از توافق هسته‌ای برجام خارج و فرمانی را برای احیای تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی 90 و 180 روزه امضا کرد. تحریم‌های مربوط به محدود کردن فروش نفت ایران، جزو تحریم‌هایی هستند که اجرای آنها 180 روز بعد از خروج آمریکا از برجام، در چهارم نوامبر (13 آبان‌ماه) اجرایی خواهد شد.

این تحریم‌ها به موجب بند 1245 (د) قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا، 2012 اعمال می‌شوند که خزانه‌داری آمریکا را ملزم می‌کند علیه آن دسته از مؤسسات مالی خارجی که با بانک مرکزی ایران یا هر یک از دیگر مؤسسات مالی تحت تحریم ایران معامله انجام می‌دهند، تحریم‌هایی اعمال کند، مگر آنکه کشورهایِ میزبانِ آن مؤسسات مالی در بازه 180 روز گذشته، خرید نفت خام از ایران را «به میزان قابل توجه» کاهش داده باشند.

در این قانون، تعیین اینکه «میزان قابل‌توجه» چه رقمی خواهد بود، به عهده قوه مجریه گذاشته شده و دولت آمریکا می‌تواند بعد از ارزیابی وضعیت عرضه نفت در بازارهای جهانی، رقمی را برای کاهش خرید نفت از ایران تعیین کند.

دولت اوباما قبل از برجام کشورها را به کاهش 20 درصد خرید نفت از ایران ملزم کرده بود، اما چند روز پیش یک مقام دولت ترامپ، گفت: واشنگتن قصد دارد این بار در روز اجرایی شدن تحریم‌ها، میزان فروش نفت ایران را به صفر برساند. یک مقام دیگر دولت آمریکا یک روز بعد از این ادعا عقب‌نشینی کرد.

منبع: 
آسوشیتدپرس
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: