ترور

زانا عبدالرحمن، شهردار پنجوین صبح چهارشنبه ۱۸ ژوئیه / ۲۷ تیر به شبکه خبری «روداو»، نزدیک به حکومت محلی اقلیم کردستان عراق گفت که «شب گذشته، پیکر بی‌جان اقبال مرادی، فعال سیاسی و عضو شبکه حقوق بشر کردستان،‌ یکی از اهالی شرق کردستان (روژهلات) در حوالی روستای آلیاوای شهر پنجوین پیدا شد».

زانا عبدالرحمن گفت: مرادی با سه گلوله به قتل رسیده و تحقیقات درباره این حادثه آغاز شده است.

به گزارش وب‌سایت «فرات‌نیوز»، نزدیک به حزب کارگران کردستان (پ ک ک)،‌ اقبال مرادی در ۱۳۸۷ نیز هدف سوء قصد قرار گرفت اما از مرگ نجات یافت.

اقبال مرادی پدر زانیار مرادی، و عموی لقمان مرادی زندانیان سیاسی کرد محکوم به اعدام بود. زانیار و لقمان مرادی که اکنون در رجایی‌شهر محبوس هستند، ۱۳۸۸ بازداشت شدند. و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران دی‌ همان سال آن دو را به اتهام «قتل پسر امام جمعه مریوان و محاربه و فساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرد.

زانیار مرادی در گفتگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اتهام‌ها را رد کرده و گفته بود که اعترافات او و پسرعمویش «تحت فشار و شکنجه شدید روحی و جسمی» اخذ شده‌اند.

اقبال مرادی فعالانه به پیگیری حقوق فرزند و برادرزاده‌اش در دوران زندان می‌پرداخت و از سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری خواسته بود تا با اعمال فشارهای بین‌المللی خواهان آزادی زندانیان سیاسی در ایران شوند.

 

https://www.radiozamaneh.com/403913

 

Image result for ‫قتل اقبال مرادی‬‎

منبع: 
رادیو زمانه
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: