انتصاب ژن خوب

به گزارش رسانه ها و خبرگزاری داخلی ، چندی پیش کامبیز مهدی‌زاده فرساد، داماد حسن روحانی طی حکمی به عنوان "دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه انرژی" معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منصوب شد.

گفته می شود مهدی‌زاده فرسام، داماد حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان است اما خود وی معتقد است که بر اساس شایستگی‌ها و رزومه علمی در این سمت منصوب شده است!
پیش از مهدی زاده، سیروس وطن‌خواه مقدم این سمت را در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برعهده داشته است.
سندی که درباره این انتصاب منتشر شده است را در ادامه می‌بینید.

پایان خبر/

 

ماجرای نپوتیسم و ژن خوب که پس از سخنان حمید رضا عارف در فضای مجازی و حتی فضای سیاسی کشور نیز مطرح شده بود انگار تمامی ندارد. حمید رضا عارف در سالهای گذشته در مصاحبه ای در پاسخ به شبهاتی درباره پیشرفت وی و نقشش در فعالیت هایی چون موضوع ورود ایرانسل به ایران مصادف با  دوران وزارت عارف بر پست و تلگراف، پیشرفت های خود را ناشی از خون و ژن خوبی که از پدر و مادر خود گرفته دانست که این موضوع با هشتگ ژن خوب در فضای مجازی واکنش های بسیاری را برانگیخته بود. البته با وجود اینترنت دیگر اینگونه اخبار نمی تواند مستور بماند و این تفاوتی است که نپوتیسم و سواستفاده ها را از مثلا یکی دو دهه قبل که بی سر و صدا صورت می گرفت متمایز ساخته است. قبل از داغ شدن و رواج اینترنت در کشور، بیشتر واژه "پارتی بازی" مورد استفاده قرار می گرفت.

در شرح ِ این ژنهای برتر آنقدر نمونه هست که از شمارش عاجزیم و به برخی از آنان فقط تیتروار اشاره می نمایم.

- انتصاب فرزند مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود به سمت شهردار چاف و چمخاله 

- امیر بهمنی فرزند محمودبهمنی رئیس بانک مرکزی وقت و شهردار شهر هشتگرد شدن

- مصطفی موسوی لاری فرزند وزیر کشور دولت اصلاحات هم عضو موظف و رئیس هیئت مدیره شرکت سولیران (وابسته به شستا)

- حمیدرضا عارف فرزند محمدرضا عارف و هیئت مدیره‌ شرکت دارو پخش، شستا

- علی فروغی مدیر شبکه سه سیما فرزند باجناق غلامعلی حداد عادل

- فاطمه حسینی دختر صفدرحسینی یعنی مدیرنجومی و رئیس سابق سازمان صندوق توسعه ملی

- مهدی خورشیدی داماد محمود احمدی‌نژاد به عنوان مشاور نهاد، دبیر شورای مشاورین رئیس‌جمهور و رییس سازمان ملی استاندارد وقت

- حمیدرضا افراشته داماد پروین احمدی نژاد به عنوان قایم مقام گروه مشاوران جوان احمدی نژاد و سرپرست موسسه علوم و فنون کیش

- احد قدمی داماد دیگر پروین احمدی نژاد به عنوان رییس ورزشگاه شهید کشوری و مدیرکل حراست سازمان شهرداری دولت احمدی نژاد

- اسفندیار رحیم مشایی پدر عروس احمدی‌نژاد به عنوان معاون رییس جمهور و رییس دفتر احمدی نژاد

- صادق محصولی باجناق ثروتمند ولایتی به عنوان وزیر کشور احمدی نژاد

- انتصاب اسماعیل سماوی خواهر زاده حسن روحانی به عنوان مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور، رئیس مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری، سرپرست گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری

- علی اصغر مونسان خواهر زاده روحانی به عنوان مدیر عامل منطقه آزاد کیش و رییس سازمان گردشگری

- حسین فریدون برادر حسن روحانی در مقاطعی به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور

- عبدالحسین فریدون پسر عموی روحانی به عنوان مدیرکل وزارتی علوم و آموزش عالی و سرپرست مرکز جذب اعضای هیئت علمی این وزارتخانه

- علی اصغر پیوندی پسر عمه روحانی به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

- ابراهیم سقایی خواهرزاده نوبخت به عنوان مدیرعامل پتروشیمی فارابی

- احمد عراقچی برادرزاده عباس عراقچی در مقطعی به عنوان معاون بانک مرکزی

- علی نوبخت برادر محمد باقر نوبخت به عنوان عضو شورای عالی جمعیت هلال احمر

- ابراهیم جهانگیری برادر معاون اول رئیس جمهور به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان

- بیژن صادق برادر محمدرضا صادق مشاور رسانه‌ای حسن روحانی مدیرعامل بیمه دانا 

- محمدمهدی صادق فرزند مشاور روحانی به نمایندگی از شركت مديريت سرمايه گذاری بانك ملی ايران عضو هيئت مديره بزرگترین شرکت انفورماتیک بانک ملی (سداد) شده

- محمدجواد موسوی جزایری فرزند آیت الله جزایری مدیر دفتر مجمع جهانی اهل بیت و قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی

با این مثالهای کوچک می بینیم که در نظام سیاسی ایران، خویشاوندان مقامات دارای نقشی اساسی هستند. می توان این مطلب را به آسانی گفت که اگرچه در جمهوری اسلامی ایران در ظاهر مسئولیت خاصی توسط فرد مشخصی اجرا می شود، اما در اصل چند تن از خویشاوندان نزدیک وی هم نقشی اساسی در اجرای مسئولیت بر عهده دارند و این نیز در ایران موضوع جدیدی نیست.

از همان اول، آیت الله خمینی رهبر جمهوری اسلامی بود اما در موارد متعددی کشور از سوی پسرش احمد خمینی اداره می شد. از گفته ها چنین بر می آید که احمد خمینی در عزل آیت الله منتظری، قائم مقام آیت الله خمینی مهم ترین نقش را برعهده داشت. ادعاهایی مبنی بر آنکه وی در اعدام های دسته جمعی دهه هشتاد میلادی (شصت شمسی) زندانیان سیاسی دست داشته نیز مطرح است.

وضعیت شبیه را در مورد مجتبی خامنه ای فرزند رهبر فعلی ایران نیز می‌توان مشاهده کرد. بسیاری از مردم ایران بر این باورند که مجتبی از نفوذ بسیار زیادی در ادارات دولتی این کشور برخوردار است. برخی از فعالان جنبش سبز مدعی هستند که مجتبی در اعمال فشارهای بر طرفداران این جنبش نقش کلیدی داشته است. پیشتر حجت الاسلام مهدی کروبی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز طی نامه ای سرگشاده به رهبر ایران، مجتبی خامنه ای پسر وی را متهم به دخالت در انتخابات کرده بود.

هاشمی رفسنجانی برادر خود محمد هاشمی را به سمت معاونت اجرائی خود منصوب کرده بود. مانند این محمد خاتمی نیز برادر خود علی خاتمی را به ریاست دفتر ریاست جمهوری گمارده بود. محمود احمدی نژاد هم برادر خود داود احمدی نژاد را به سمت مشاور و رئیس دفتر بازرسی ویژه ریاست جمهوری منتصب نمود و بعدها نیز از سوی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بعنوان دبیر کمیته دائمی پدافند غیرعاملمنصوب شد.

از سوی دیگر برادران علی و صادق لاریجانی مطرح هستند، برادر سوم یعنی جواد لاریجانی نیز رئیس شورای عالی حقوق بشر ایران است. باقر لاریجانی برادر چهارم نیز معاون وزیر بهداشت سابق بود. این چهار برادر در میان مردم با نام « برادران لاریجانی» شناخته می شوند.

وقتی که خامنه ای، در نشستی با محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران و اعضای کابینه وی در ۶ مرداد ۱۳۸۰ اعلام کرد: من، زمان رياست‌جمهورى آقاى هاشمى اين نكته را هم به ايشان گفتم، هم به آقاى خاتمى عرض كردم. به ايشان گفتم آقاى على خاتمى (برادرتان) را براى بازرسى بگذاريد، كه ايشان هم گذاشتند و چقدر هم خوب بود. بايد نزديك‌ترين آدم‌ها (خاطرجمع و صميمى) را براى كار بازرسى گذاشت تا انسان ببيند چه مى‌گذرد؛ يعنى غير از گزارشى كه از طريق معمول مى‌آيد اطّلاع ديگرى هم وجود داشته باشد.

یک کلام و ختم کلام میتوان گفت که :

نظام کنونی ایران، با شبکه‌ های پیچیده ی تار عنکبوتی متشکل از بستگان نسبی و سببی و شعاعهای گسترده ای از این قبیل ارتباطاتِ فاش شده و نشده تشکیل شده است و این نظام با چنین لایه های ِ هزارلایی، یک لحظه از چپاول و به یغما بردن منابع و ثروت این سرزمین ِ مظلوم درنگ نخواهد نمود. این تاراج طی ِ چهل سال ادامه داشته و بدون شک حتی اگر هم امروز این حکومت ساقط شود، شاید نتوان با دهها سال زحمتِ خالصانه آنرا به دهه پنجاه بازگردانید.

 

به امید بیداری

 

امیرعلی متولی

 

 

منبع: 
تسنیم
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: