نوسان ارز

گزارش‌های متفاوتی از بازار آزاد ارز ایران حکایت از نوسانات شدید داشت اما با شروع دور جدید نحریمها و اعلام سیاست‌های ارزی جدید دولت حسن روحانی، امروز پنج‌شنبه، ۱۸ مردادماه، قیمت دلار آمریکا در بازار غیررسمی مجدداً از ده هزار تومان گذر کرد

قیمت دلار آمریکا روز پنج‌شنبه به حدود ده هزار و ۶۰۰ تومان رسید و ساعتی بعد تا ۱۰۵۰۰ تومان پایین کشید.
دولت حسن روحانی اواسط هفته جاری سیاست‌های جدید ارزی خود را اعلام کرد که هدف از آن مقابله با گرانی افسارگسیخته ارزهای خارجی است.
پایه اصلی این سیاست‌ها نیز تشکیل بازار ثانویه ارز است. روز پنج‌شنبه وب‌سایت‌هایی که بهای ارزهای خارجی در بازار غیررسمی ایران را ثبت می‌کنند از پنج رقمی شدن دوباره قیمت دلار آمریکا در تهران خبر دادند. بر این اساس، در نخستین ساعات بعدازظهر پنج‌شنبه، آغاز تعطیلی هفتگی، بهای فروش دلار ۱۰۶۵۰ تومان و فروش یورو ۱۲۳۰۰ تومان بود، اما سپس دلار در قیمت ۱۰۵۰۰ تومان تثبیت شد.

روز چهارشنبه، ۱۷ مردادماه، قیمت دلار و سکه پایین‌تر از روز پیش بود، اما، طبق گزارش ایسنا، «هر قدر به ظهر نزدیک‌تر شد، افزایش قیمت در بازار مشهودتر بود و نهایتا دلار به ۹۷۰۰ تومان، یورو به ۱۱۲۰۰ و سکه تمام بهار آزادی به سه میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید. در حال حاضر بهای سکه «امامی» که به چهار میلیون تومان نیز رسیده بود سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است.

در همین حال خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز پنج‌شنبه به نقل از رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت که قیمت طلا و سکه از روز گذشته با توجه به افزایش قیمت ارز حدود یک میلیون تومان افزایش داشته است.

پایان خبر/

 

نرخ واقعی ارز در هر کشوری از شاخص‌های اساسی و بنیادی در تعیین درجه رقابت بین‌المللی و تبیین شرایط داخلی حاکم بر اقتصاد آن کشور به‌شمار می‌رود وآشفتگی و نوسان در عملکرد این شاخص از یکسو مبین عدم تعادل در اقتصاد است و از سوی دیگر دلیل بی‌ثباتی بیشتر محسوب می‌شود.در این میان اقتصاد ورشکسته ایران که جای خود دارد و نرخ ارز یکی از عوامل مهمِ جهش برای برخی و فلاکت برای عده ای دیگر شده است علاوه بر اینکه از مسیرهای متفاوت اثرات متضادی بر تولید در کشور و معیشت مردم می‌گذارد.

در کشورِ تاراج شده ما انگارافزایش نرخ ارز، تصنعی و در جهت منافع گروه‌های خاص است؛ تا گردونه‌ای در اقتصاد ایجاد شده که هر چند سال یک‌بار پول کلانی عاید عده‌ای می‌کند و از این طریق فساد در کشور فزونی می‌یابد و دوباره همه‌چیز عادی می‌شود و این رویه خصوصا در یک دهه گذشته به نحوی از انحا تکرار می‌شود.  

با سیاستهای رنگارنگ اما بی اثر ارزی دولتها، به نظر می‌رسد که دولتمردان چندان هم از دلار ده هزار تومانی بدشان نمی آید. چراکه تورم ناشی از ارز دوبرابر شده دولت، بانیِ فقر بیشتر ملت گردیده است. آش آنقدر شور شده است که آن سرش ناپیداست!

 

Image result for ‫افزایش قیمت ارز در امروز پنجشنبه‬‎

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: