باردیگر نوای نفرت انگیز نژادپرستی در تهران

ورزشگاه آزادی تهران در روز پنجشنبه ۲۶/۵/۹۷ شاهد مسابقه فوتبال میان تیم های پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان بود. در ویدیوهایی که پس از این مسابقه پخش گردید، صدای هزاران تن از هواداران تیم پرسپولیس را می شنویم که فریاد می زنند « عرب پاره پاره - ک.. تو ک.. خواهرت».
این هواداران، با این دشنام زشت وغیر اخلاقی بار دیگر نوای نفرت انگیز نژادپرستی سر دادند.پیشتر نیز در همین ورزشگاه و دیگر ورزشگاه های ایران شاهد دشنام های مشابهی علیه هموطنان عرب و ترک خود بوده ایم

بار دیگر نوای نفرت انگیز نژاد پرستی در تهران 
بیانیه کانون مبارزه با نژادپرستی در ایران
ورزشگاه آزادی تهران در روز پنجشنبه ۲۶/۵/۹۷ شاهد مسابقه فوتبال میان تیم های پرسپولیس و نفت مسجد سلیمان بود. در ویدیوهایی که پس از این مسابقه پخش گردید، صدای هزاران تن از هواداران تیم پرسپولیس را می شنویم که فریاد می زنند « عرب پاره پاره - ک.. تو ک.. خواهرت».
این هواداران، با این دشنام زشت وغیر اخلاقی بار دیگر نوای نفرت انگیز نژادپرستی سر دادند. پیشتر نیز در همین ورزشگاه و دیگر ورزشگاه های ایران شاهد دشنام های مشابهی علیه هموطنان عرب و ترک خود بوده ایم. افزون بر آن ، شعار «مرگ برعرب» است که گاه به گاه از سوی همین توده های راسیست در برابر سفارتخانه های کشورهای عربی سر داده می شود. خطاست اگر فکر کنیم اینان صرفا لمپن های بی پشتوانه و از سر اتفاق، چنین شعارهای سر می دهند. یقینا چنین نیست. جو جامعه به شدت سیاسی است ودر نبود آزادی، توده های مردم در ورزشگاه ها، کنه درونی خودرا بیرون می ریزند. اینان پرورده سیاست و ادبیاتی هستند که ذهنیت، سه یا چهار نسل از ایرانیان را شکل داده است که یکی از بارزترین ویژگی هایش، عرب ستیزی است. افزون بر عقبه های حکومتی و سیاسی و رسانه ای، کسانی در ورای این فرهنگ منحط قرار دارند که ظاهرا از سرآمدان ادب فارسی اند.
ساده لوحانه است اگر به شکل سطحی به این پدیده بنگریم و ژرفای خطرناک آن را که ممکن است در آینده تبلور یابد، نبینیم. این شعارها و گفتمان عرب ستیز - در عموم - می تواند تحریک کننده توده هایی از این دست باشد واز شعار و حمله علیه تماشاگران عرب فراتر رود و در آینده، زمینه ساز فجایع خطرناک تری علیه ملت عرب در ایران باشد؛ باید به هوش بود و با این پدیده چرکین راسیستی مبارزه کرد.
کانون مبارزه با نژاد پرستی در ایران
۴۲/۲۰/۸/۱۸

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
شاهد زنده, قابل توجه جناب بنی طرف:
ویدئو این کامنت در صفحه شما انسان را به گریه می اندازد ولی زمانی که به قسمت میانی ویدئو 6:00 میرسی نمیدانی باید عزا بگیری یا بخندی.

پنجشنبه, اوت 23, 2018 - 04:13
شیعه تبریزی
در لینک زیر این دختر تبریزی که قربانی اسید پاشی شده تقاضای کمک میکند.
............................
https://www.youtube.com/watch?v=sPby8ABarNk

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب یوسف عزیزی بنی طرف از ورای شیشه کبود اقلیتی, همه چیز را نژاد پرستی می بینند و قادر نیستند که الوان بسیار پررنگ تری چون بی تربیتی شدید ما را که خصلت ثانوی شده است مشاهده نمایند. این مسئله چنان آشکار است که برق آن دیده گان ایشان را دچار خیره گی نموده است.
جناب بنی طرف, نژاد پرست, پائین تنه اش را حواله طرف نمیکند. گمان نمیکنم در هیچ های دنیای متمدن, توهین و تمسخر و جک ساختن برای هموطنان خود مثلا رشتی و مازندرانی و قزوینی و اصفهانی اردبیلی و عرب و ترک و لر و غیره وجود داشته باشد. از جک های ترکی و عربی اطلاعی ندارم.
بدون شک قسمتی از جوک ها زمینه خودی و غیر خودی دارد ولی علت اصلی آن بی تربیتی و بی حیائی و بی سوادی و بی بندو باری و ننری ست که هر و هر به این توهین ها می خندیم. ممکن است ما نژاد سیاه و سفید و سرخ و زرد داشته باشیم ولی چنان بهم آمیخته ایم که تقریبا یک نژاد شده ایم