اردوغان و توييت هاى فارسى اش

اردوغان و توييت هاى فارسى اش

✅ وقتى در تركيه به اتهام "توهين به اردوغان در بى بى سى فارسى" بازداشت شدم اولين سؤالى كه به ذهنم رسيد و از مفتّش (بازجو) پرسيدم اين بود كه گيرم به زبان فارسى به آقاى اردوغان توهين هم كرده باشم ؛
چنين امرى چرا بايد براى شما اهميت داشته باشد؟
بازجو پاسخ داد "آقاى اردوغان مسئوليت رهبرى تمام جهان اسلام را بر عهده دارد و هرگونه بدبين سازى افكار عمومى مسلمان نسبت به او براى ما اهميت دارد!"
✅ اين مطلب را فراموش كرده بودم كه كم كم توييت هاى فارسى اردوغان آغاز شد و ايشان شروع كرد به تبريك نوروز و تبريك ماه رجب تا توييت هاى ديشبش درباره نشست تهران درباره سوريه!
اما واكنش كاربران ترك به اين توييت ها جالب توجه است.
تركها به دليل تغيير الفبا و انقطاع شان با تاريخ ، هرگونه الفباى عربى را حمل بر عربى بودن متن نيز ميكنند عمدتا گمان كرده اند كه توييت ها عربى و خطاب به سورى هاست.
يكى هم كه اتفاقا عكسش نيز محجبه است نوشته " ما رو بريز بيرون و بجاى ما سورى ها رو بيار"
✅ اين مطلب البته همزمان شده با واگذارى پروسه ثبت نام و تأييد پناهندگى از كميسارياى ملل متحد به دولت تركيه كه اولين و مهمترين قدم براى حذف برنامه بازاسكان پناهندگان در كشور سوم و نتيجتا پناهنده پذيرى خود تركيه است!
✅ اين روند ميتواند به گسترش جريانهاى دست راستى و ضدخارجى در تركيه بينجامد كه خود در حالت عادى به اندازه كافى داراى گرايش ملى گراى افراطى و خارجى ستيز هست.
از همينجاست كه تناقض گفتمانى اردوغان بين وجه اسلامگرا-اخوانى او و وجه ملى گرايانه اش خودنمايى خواهد كرد و او را بر سر دو راهى رهبرى جهان اسلام و رهبرى تركان قرار خواهد داد.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آشچی به درستی انگشت بر نقص و عیبی گذارده اند که مادر تمام عیب هاست؛ آنجا که میفرمایند "... نه اینکه تبعیض نیست، نه اینکه مثل ایران سیاستهای آسیمیلاسیون نیست، ولی حداقل رفتار مردم بسیار بسیار مؤدبانه تر و محترمانه تره. در ایران اما، همه اینها وجود داره و در شدیدترین شکلش هم وجود داره.....". یعنی این بی تربیتی و ننری و "خود پرستی که برهان نا دانی ست" چنان در ارکان ذهن ما نفوذ کرده است که آدم نمیداند این امری ذاتی و یا اکتسابی ست. قبلا در این باره بسیار گفته و بس میکنم و از "نفس هم نفسی" جناب آشچی ممنونم.

عنوان مقاله: 
آشچی
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته این درسته که این روزها گرایشهای خارجی ستیزی و خصوصا ضدیت با سوریها در ترکیه افزایش پیدا کرده. اما:
اولا این امر، هرچند مذموم و غیر قابل دفاع، ولی ناشی میشه از سیاست به غایت غلط درهای باز اردوغان برای پناهجویان. که اون هم ناشی میشه از سیاستهای نادرست و اشتباهات استراتژیک ترکیه در رابطه با سوریه. به علاوه سختیهای اقتصادی، کوچکتر شدن اقتصاد و افت شدید ارزش پول ملی ترکیه در حال حاضر. که البته باز همه اینها ناشی میشه از سالها بی تدبیری و سیاستهای غلط آک پارتی در عدم سرمایه گذاری در تولید داخل.
ثانیا این صحیح هست که گرایشهای ملی گرا و حتی ملی گرای افراطی در ترکیه وجود داره، ولی مگر احزاب ملی گرای ترک چند درصد آرا را به خودشون اختصاص میدن؟ نهایتا 15-16% آرا! در انتخابات هم زمان پارلمان و ریاست جمهوری امسال، حزب حرکت ملی دولت باهچه لی، 11.5% رای آورد، ایی پارتی (حزب نیک) هم 10%.