آقای پهلوی به خاطر انتشار خبر ساختگی سخنرانی در دادگاه لاهه عذرخواهی کنید

نمی توان به یقین از اطلاع رضا پهلوی از این خبرسازی و انتشار خبردروغ صحبت کرد اما اینکه این خبر هم در وبلاگ رسمی رضا پهلوی، هم در کانال رسمی یوتیوب رضا پهلوی، هم در صفحه فیس بوک رضا پهلوی، و هم در تویتر رسمی رضا پهلوی و همچنین به صورت گسترده در سایت ها ی طرفدار ایشان منتشر شده باشد و ایشان از این خبر بی اطلاع بوده باشد کمی عجیب است و عجیب تر اینکه وقتی برای اولین بار لینکی به افشای ساختگی بودن این خبر می پردازد بلافاصله توجه رضا پهلوی را جلب می کند

سفر اروپایی رضا پهلوی سبب شد تا دستگاه تبلیغاتی وی به شکلی بی امان  فضای وب فارسی و سایت های اشتراک لینک را عرصه تاخت و تاز خود قرار دهد. تا اینجای کار ایراد چندانی نمی توان به این قضیه گرفت چرا که اصولا تیم تبلیغاتی برای همین کار استخدام می شود. هر چند که این تیم رسانه ای باید در نظر بگیرد که وقتی حجم بمباران خبری  از میزانی بالاتر برود عملا نتیجه معکوسی از تبلیغات انجام شده به دست می آورد.

اما ایراد کار از آنجا پیش آمد که تیم تبلیغاتی رضا پهلوی برای افزایش میزان تاثیر خبرها دست به خبرسازی زد و یک سخنرانی رضا پهلوی در سالن کنفرانس اجاره ای در شهر لاهه را به جای سخنرانی  کیفری و حقوقی در دادگاه لاهه جا زد. این خبر به مدت چند روز و  با شدت زیاد در رسانه های هوادار رضا پهلوی تبلیغ گردید تا اینکه نهایتا بعد از چند روز، ناگهان مشخص شد که این خبر از اساس دروغ بوده و رضا پهلوی چنین  سخنرانی ای  در دادگاه لاهه نداشته است.

 نمی توان به یقین از اطلاع رضا پهلوی از این خبرسازی و انتشار خبردروغ صحبت کرد اما اینکه این خبر هم در وبلاگ رسمی رضا پهلوی، هم در کانال رسمی یوتیوب رضا پهلوی، هم در صفحه فیس بوک رضا پهلوی، و هم در تویتر رسمی رضا پهلوی و  همچنین به صورت گسترده در سایت ها ی طرفدار ایشان  منتشر شده باشد و ایشان از این خبر بی اطلاع بوده باشد کمی عجیب است و عجیب تر اینکه وقتی برای اولین بار  لینکی  به افشای ساختگی بودن این خبر می پردازد بلافاصله توجه رضا پهلوی را جلب می کند  (ایشان مدعی است که چند روز خبرسازی سات های طرفدار خود در این زمینه را ندیده است!) و طی کامنتی در زیر این لینک فیلتر شده ابراز می دارد:

«دوستان متوجه این مساله هستم و بازانتشار تیتر خلاصه شده ای در فیس بوک انجام شده که دقیق نیست.  به مسئول سایتم و فیس بوکم دیروز ایمیل زده ام که این گزارش تصحیح شود و با توجه به آخر هفته و اختلاف ساعت با آمریکا هنوز اینکار انجام نشده است.   جهت اطلاع جلسه ملاقات من با دادستان دادگاه بین اللملی لاهه بود و پس از آن در کافه پلیتیک این دیدار انجام شده که ارتباطی به دادگاه لاهه ندارد.» قابل توجه اینکه این لینک به دست هواداران رضا پهلوی فیلتر شده بود و رویت شدن این لینک فیلتر شده  و همزمان ادعای عدم رویت انتشار گسترده اخبار ساختگی توسط رضا پهلوی بر میزان این باورناپذیری این قضیه افزوده است.

اینکه آقای رضا پهلوی شخصا در مقام پاسخگویی برآمده و تلاش می کند تا  در فضای مجازی با کاربران و مخاطبین و منتقدینش وارد گفتگو شود، قابل تقدیر است اما به واقع پاسخ ایشان درباره این موضع خاص  به هیچ عنوان قانع کننده نبوده است.  اولا بحث اختلاف ساعت، دلیل قانع کننده ای نیست چرا که  از زمان انتشار این اخبار ساختگی تا زمان افشا شدن ساختگی بودن آنها چند روز گذشته است  و فرصت کافی برای اصلاح این خبر وجود داشته است. دوما  این خبر ساختگی فقط در فیس بوک ایشان منتشر نشده، بلکه در وب سایت رسمی رضا پهلوی، در کانال یوتیوب رسمی رضا پهلوی، در تویتر رسمی رضا پهلوی و همچنین  در بسیاری از سایت های هوادار ایشان نیز منتشر شده است. لذا تقلیل این مساله به اشتباهی در صفحه فیس بوک، مشکلی را حل نمی کند. سوما  نمی توان باور کرد که این خبر ساختگی بصورت غیرعامدانه توسط تیم خبری ایشان منتشر شده است. در بهترین حالت مسول تیم تبلیغاتی رضا پهلوی، بدون اطلاع ایشان دست به انتشار این خبر ساختگی زده است و در این صورت تقلیل این امر به یک اشتباه عادی، قطعا مخاطبینی که چند روز مورد بمباران تبلیغاتی قرار داشتند را قانع نمی کند.

پس چه نیکوست که صداقت، شیوه بازیگران عرصه سیاسی ایران شود و بدون آنکه تلاش شود دروغی در این حجم  به یک اشتباه عادی تقلیل داده شود، از انتشار این خبر ساختگی عذرخواهی شود.

خداوند میهن را از شر دروغ، دشمن و خشکسالی محفوظ بدارد.

 

[1]  تصویری از وب سایت رسمی رضا پهلوی که ادعا می کند سخنرانی وی در دادگاه لاهه بوده است.  http://s683.sharepic.me/?v=y6Eob.jpg

[2]  تصویری از صفحه فیس بوک رسمی رضا پهلوی که ادعا می کند سخنرانی وی در دادگاه لاهه بوده است.  http://s5369.sharepic.me/?v=hMxfg.png

[3] تصویری از کانال رسمی یوتیوب رضا پهلوی که ادعا می کند سخنرانی وی در دادگاه لاهه بوده است.  http://s764.sharepic.me/?v=VbnAI.jpg

[4]  کامنت رضا پهلوی درباره این خبر ساختگی در سایت بالاترین 

  https://balatarin.com/permlink/2012/6/3/3044934#c-5518405

 

 

منبع: 
ایران گلوبال

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.