پرسش و پاسخ در باره فرشگرد!

تفسیر از کیانوش توکلی:1- در این ویدو فرشگرد می گویند ،"فرشگرد " ساختار حزبی ندارد ؛ بلکه دارای ساختار شبکه ای است .2_ با "برجام " که یک قرار داد بین المللی است و امضای شورای امنیت سازمان ملل را دارد ؛ مخالفند و این موضوع را در نامه به ترامپ متذکر شده اند که در کنار سه کشور اسرایل ، عربستان و امریکا قرار دارند.3_ این جریان دارای ابر پروژه بر اندازی نظام جمهوری اسلامی است.4_ فرشگرد آشکارا مخالف حقوق اتنیکی مردمان ایران اند و

معتقدند که حقوق شهروندی و برابر بودن شهروندان در مقابل قانون ، تبعیض را از بین خواهد برد و در یک کلام :"همه چیز از صندوق رای بیرون می اید» و اگر بطور مثال مردم استان کردستان به یک کرد بعنوان استاندار رای داده باشند، ان فرد بدون توجه به دین و تبارشان این مقام را کسب خواهد کرد ولی فرشگردیها توضیح نمی دهند که اگر مردم کرد ویا سایر اقوام  برای خود مختاری ؛ یا خود گردانی و یا به یک سیستم فدارال رای داده باشند؛ پاسخ دولت مرکزی به آنان  چه خواهد بود: سرکوب ویا پذیرش ارای مردم؟

 در این پرسش و پاسخ به انتخاب نام فرشگرد : که «.. در زبان پهلوی بمعنی رساندن جهان به کمالی است که در آغاز آفرینش و پیش از یورش اهریمن و ورود پلیدی به آن، وجود داشته است. و از ارکان اصلیِ مزدیسنا می باشد و برابر با معاد در ادیانِ سامی است. در متون دینی زرتشتی از آن به بازسازی جهان نام برده شده و با ظهور سوشیانت آغاز می گیرد. " اشاره ای نمی کند که اشکارا کلمه ای مذهبی و نوع" امام زمانی" زرتشی است . در حالی که فرشگرد خود را سکولار دانسته و جدایی دین اسلام از دولت  را اعلام کرده استو معلوم نیست که دین زرتشت چقدر در سیاست انان نقش خواهد داشت ؟

فرشگرد در بیانیه اعلام موجودیت خود شش نکته  اساسی را طرح کرده است از جمله :«ما با اسلام سیاسی و ایدئولوژی‌های کمونیستی (ارتجاع سرخ و سیاه) مرزبندی مشخص داریم و معتقدیم این ایدئولوژی‌ها، در گذشته، حال و آینده ایران، زیانبار و ویرانگر بوده‌اند و خواهند بود."

  اینکه در انقلاب 57 چپ و اسلامی سیاسی موجب سقوط نظام پادشاهی شده اند بر کسی پوشیده نیست از آن زمان چهل سال می گذرد  و در این  چهل سال دهها هزار نفر از نسل 57 ها از چپ و مسلمانان مخالف رژیم اسلامی اعدام شدند و همینطور  دهها هزار نفر زندانی و  چند صد هزار نفر نفر از این دو گرایش سیاسی ناگزیر به مهاجرت شدند و نکته غیر قابل انکار این است که اتفاقا این دو گرایش، دست خوش تحولات فکری مثبت شده اند و با اطمینان می شود گفت که اکنون اکثر انان دمکرات و به جدایی دین از حکومت باورمندند ولی  همچنان چپ و مسلمان هستند. 

چندی پیش خانم مرکل  در مقابل رشد اسلام ستیزی اشکارا اعلام کرد که "اسلامی بخشی از المان است " حالا سوال این است که جریان فرشگرد که محدویت سنی برای مشروعیت سیاسی اعلام می کند  در کشوری که اکثریت ان  مسلمان هستند ؛ در خط اسلام ستیزی قرار دارد؟ ویا بعارت دیگر ایا اسلام بخشی از ایران است ؟ پرسشی است که  فرشگردیها نا گزیرند به آن پاسخ دهند.

بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: