اپوزیسیون نوپای فرشگرد، به میراث 7 آبان احترام بگذارد

نگاه یک بعدی اپوزیسیون نوپایی که خود را فرشگرد می نامد و توانسته از پشتوانه رسانه ای و تبلیغاتی وسیعی برخوردار باشد، موجب شده تا امسال برخلاف سال های گذشته، تبلیغات و فراخوان های مربوط به 7 آبان و مراسم روز کوروش در پاسارگاد، با تبلیغات این گروه به محاق رفته و اهمیت این روز ملی کمتر به چشم بیاید.

حدود یک دهه است که از چند روز مانده به شروع آبان، فراخوان های حضور برای مراسم «روز کوروش» در 7 آبان، در سایت ها و تلویزیون های فارسی زبان و شبکه های اجتماعی تبلیغ می شود. اگرچه این حرکت ابتدا در سال های 86 و 87 توسط گروه های اندکی حمایت شد، اما بدلیل آنکه سرشت پاک ایرانی برای بزرگداشت پدر ایران زمین، را خطاب قرار می داد، به سرعت فراگیر شده و هر جریان و گروهی تلاش کرد تا بتواند در این تجمع ملی، نقشی هرچند کوچک بازی کند.

مردم نیز که هرسال با وحدت کلام اکثر گروه های اپوزیسیون در فراخوان مراسم «روز کوروش» روبرو می شدند، با تعصب مثال زدنی به سمت پاسارگاد روانه شده و بی اعتنا نسبت به عوامل امنیتی و نظامی حکومت، در پی بزرگداشت خالق اولین منشور حقوق بشر جهان گردهم آمدند.
به نظر نگارنده، اصلی ترین دلیل ماندگاری و گسترش حرکت 7 آبان، اصالت مبتکران و خالقان این روز است. بی شک همه جریانات سیاسی و فرهنگی اپوزیسیون متفق هستند که آنچه اکنون به عنوان حرکت 7 آبان و «روز کوروش» شناخته می شود، چیزی جز تلاش های شکوه میرزادگی و اسماعیل نوری علا، در جریان سازی برای جلوگیری از آبگیری سد سیوند در نزدیکی منطقه پاسارگاد جهت تخریب آثار باستانی نیست. یک حرکت ملی، که فرای تمام جهت گیری های سیاسی بعد از سال ها در 7 آبان تثبیت شد و از ایشان در تقویم ایران به یادگار ماند.

اما متاسفانه امسال همزمان با ایام منتهی به 7 آبان، برخی از گروه های نوپا و جوان گرا به نام «فرشگرد» بدون در نظر گرفتن اصالت و تثبیت 7 آبان در بین مردم داخل کشور، بی مهابا و بدون توجه به این روز، فراخوان های متفرقه‌ای مانند «کارزار میدان میلیونی» می دهند و 7 آبان را به حاشیه راندند. همچنین این گروه خواسته یا ناخواسته، بدون در نظر گرفتن عظمت تجمع چند ده هزار نفری در پاسارگاد، از مردم می خواهد به جای مقبره کوروش در اماکن باستانی دیگر تجمع کرده و شعارهای ساختارشکن و سیاسی سردهند. حال آنکه فلسفه وجودی روز کوروش، محوریت قراردادن این شخصیت جهانی برای تجمیع همه ایرانیان فارغ از هر رنگ و بوی سیاسی، دینی، نژادی و قومی است.

اگرچه جوان گرایی و جذب نخبگان علمی موضوع مغفول مانده در میان اپوزیسیون اصیل و کارکشته است و حضور آتش به اختیار فرگشرد می تواند موتور محرک اپوزیسیون را نیروی دوچندانی بخشد، اما گروه نوپای فرشگرد باید در نظر داشته باشد که این مهم نباید به قیمت زیر پا گذاشتن زحمات فکری و میدانی اپوزیسیون اصیل تمام شود. در یک دهه اخیر، ائتلاف ها، جریانات و گروه های سیاسی کثیری با نگاه یک بعدی، منکر زحمات و خدمات اپوزیسیون 40 ساله شده اند و چندی بعد، ره به ترکستان بردند و تنها گروه های با اصالت توانسته اند از پیچ و خم مسیر صعب العبور مبارزه علیه رژیم به سلامت گذر کنند.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بزرگترین فرودگاه جهان، در سالروز تولد کورش بزرگ
در استانبول ترکیه افتتاح می شود، این فرودگاه بیش از ۷۶ میلیون متر مربع وسعت دارد، ظرفیت این فرودگاه درحد جابجا کردن ۲۰۰ میلیون مسافر در طول سال است. با آغاز کار این فرودگاه، قطعا فرودگاه دبی که تا کنون بزرگترین ایستگاه توقف پرواز های دور برای سوخت گیری بود اهمیت گذشته خود را از دست خواهد داد و استانبول به مرکز ترانزیت پروازها تبدیل خواهد شد.

عنوان مقاله: 
اپوزیسیون نوپای فرشگرد، به میراث 7 آبان احترام بگذارد
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای بهنام منصوری...... بهتر است اول ثابت شود که در آن مقبره پاسارگاد که به سبک یونانی ساخته شده است آیا کسی بنام (( کورش )) است که آسوده خوابیده و یا کس دیگر؟ چون این خون خوار تاریخ تنها بخاطر تشنه به خون دیگران و نابود کردن فرهنگ ها ,سرش را در سرزمین ماساژت ها که چندین هزار فرسخ از پاسارگاد فاصله دارد, از دست داد. فکر نمی کنم که ملکه (( تمریس )) بعد از کشته شدن پسرش به دستور کورش, کسی که فرمان سربریدن کورش در یک طشت را فرمان داد, این همه به (( حقوق بشر )) کورش اعتقاد داشته باشد که بعد از سربریدن او دستور بدهد که سر کورش را به بدنش بخیه بزنند و با کالسکه سلطنتی همراه با گل های معطر و عنبر و جسد پیپیده شده به یخ , او را به پاسارگاد برگردانند. هر کسی اگر این واقعیت را قبول کرد, بایستی قبول بکند که خوک ها می توانند پرواز بکنند.