احضار ۹ فعال حقوق زنان به دادسرا

امیر رئیسیان وکیل دادگستری روز ۱۵ آبان ماه از احضار ۹ فعال حقوق زنان به دادسرای شهید مقدس زندان اوین خبر داده است. به گفته این وکیل ۹ نفر از فعالان حقوق زنان هفته آینده در تاریخ‌های متفاوت و مشخص به دادسرای زندان اوین به علت آنچه در احضاریه «جهت ادای پاره‌ای از توضیحات» آمده احضار شده‌اند.

بنقل از کمپین حقوق بشر ایران، امیر رئیسیان وکیل دادگستری روز ۱۵ آبان ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایرنا از احضار ۹ فعال حقوق زنان به دادسرای شهید مقدس زندان اوین خبر داده است. به گفته این وکیل ۹ نفر از فعالان حقوق زنان هفته آینده در تاریخ‌های متفاوت و مشخص به دادسرای زندان اوین به علت آنچه در احضاریه «جهت ادای پاره‌ای از توضیحات» آمده احضار شده‌اند.
یک منبع آگاه نیز به کمپین حقوق بشر در ایران گفت تاکنون نام و هویت «شش نفر» از این زنان مشخص شده است. به گفته این منبع در هفته آینده در سه روز مشخص «دو نفر» از این زنان به دادسرا احضار شده‌اند.
این منبع درباره علت احضار آنها گفت: «هیچ اطلاعی وجود ندارد. هیچ‌کدام از آنها پیش از این تهدید نشده‌اند و علت احضار نامشخص است. اما همگی آنها فعالیت‌های در حوزه آزادی حقوق زنان داشته‌اند.» همچنین به گفته این منبع تاریخ ابلاغ احضاریه در روزهای اخیر و از جمله «۱۲ آبان ماه» بوده است.
امیر رئیسیان که وکیل مدافع همگی این زنان است اما احتمال احضار‌های بیشتر زنان را داده است: «فعلا ۹ نفر است و امکان هم دارد بیشتر باشد.»
در حالی ۹ فعال حقوق زنان طی روزهای هفته آینده به دادسرای زندان اوین برای پاره‌ای از توضیحات نامشخص احضار شده‌اند که در تابستان ۹۷ چهار زن جوان فعال در حوزه حقوق زنان نیز بازداشت شدند. نجمه واحدی، هدی عمید، رضوان محمدی و مریم آزاد فعالان حقوق زنانی هستند که به اتهام‌های نامشخص در فاصله ۱۰ شهریور تا سوم مهرماه بازداشت شدند.
دو نفر از این چهار نفر، هدی عمید وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان و نجمه واحدی جامعه شناس و فعال حقوق زنان در دو روز ۱۴ و ۱۵ مهرماه بیش از دو ماه بازداشت با قرار وثیقه آزاد شدند اما هنوز مریم آزاد و رضوان محمدی در حبس به سر می‌برند. همچنین تاکنون اتهامات و دلایل بازداشت انها مشخص نشده است.
نجمه واحدی و هدی عمید در تاریخ ۱۰ شهریور ۹۷ از سوی ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در تهران بازداشت شدند و رضوان محمدی دانشجوی مطالعات جنسیتی روز ۱۲ شهریور ماه بازداشت شد. مریم آزاد فارغ التحصیل رشته هنرهای دراماتیک و کنشگر حوزه حقوق زنان نیز سوم مهرماه در فرودگاه تهران بازداشت شد.
نجمه واحدی، هدی عمید و رضوان محمدی در حیطه «برابری حقوق زن و مرد» و «ترویج برابری جنسیتی» فعال بودند. هر سه آنها چند روز پیش از برگزاری کارگاهی با موضوع برابری زن و مرد در مورد ازدواج در منازل خود بازداشت شدند.
وب‌سایت برابری که درباره لایحه‌ای به نام تامین امنیت زنان اطلاع‌رسانی می‌کند، روز دهم شهریور ماه در روز با بازداشت هدی عمید و نجمه واحدی در حساب توییتری‌اش اعلام کردکارگاه آموزشی شروط ضمن عقد ازدواج به دلیل بازداشت برگزار کنندگان، لغو شده است: « پس از بازداشت نجمه واحدی و هدی عمید ، کارگاه آموزشی شروط ضمن عقد که بنابود روز سه‌شنبه ۱۳شهریور برگزار شود لغو شد.
اکنون مشخص نیست این ۹ فعال حقوق زنان به چه دلیلی احضار شده‌اند و سرنوشت آنها چه خواهد شد.

 

منبع: 
کمپین حقوق بشر ایران
بخش: 
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: