هاشم خواستار موضع خود در برابر مجاهدین خلق را اعلام کند!

فعالان سیاسی و مدنی نباید اجازه دهند تا سازمان های بدنامی چون مجاهدین خلق که جز ترور و خشونت، دستاورد دیگری در 50 سال عمر خود ندارد، اقدامات مسالمت جویانه و مدنی مردم را به نفع خود مصادره نمایند.

اوایل ماه جاری بود که خبر مفقود شدن هاشم خواستار، از معلمان معترض و فعال مدنی ساکن مشهد از طرف خانواده وی اعلام شد. تا اینکه بعد از تحقیقات خانواده مشخص گردید، آقای خواستار در بیمارستان (اعصاب و روان) ابن سینای مشهد بستری شده است. اگرچه درباره دلیل بستری شدن این فعال مشهدی اظهارات متناقضی عنوان شده است، اما خانواده او تاکید دارند که این امر توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته است.

فارغ از صحت و سقم ماجرا و محکومیت هرگونه دستگیری و به بندکشیدن مبارزانی که در پی به سرنگون کردن این رژیم گام برمی دارند، سواستفاده رسانه ای سازمان مجاهدین خلق با پیشینه خشونت بار تاریخی جهت موج سواری از مبارزات مدنی فعالان داخل کشور، موضوعی نیست که بتوان ساده از کنارش گذر کرد.

در همین رابطه، دبیرخانه این سازمان در اقدامی کم نظیر، در حمایت از آزادی هاشم خواستار، اطلاعیه اختصاصی صادر کرده و در آن تاکید می کند که برای رهایی این معلم دربند، به پیگیری در مجامع بین المللی اقدام خواهد نمود.

اما نقطه قابل تامل آنکه، سازمان مجاهدین خلق و همچنین شاخه سیاسی آن (شورای ملی مقاومت ایران) در محکومیت زندانی کردن معلمان مبارزی چون عباس واحدیان، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی، رسول بداقی و ... اطلاعیه ای در چنین سطح منتشر نکرده است.

در طرف دیگر ماجرا نیز، بررسی برخی اظهارات آقای خواستار در مصاحبه ها، مقالات و نامه های منتشر شده، این سوال را در ذهن متبادر میکند که ایشان ارتباط نزدیکی با سازمان مجاهدین خلق دارد.
به عنوان مثال، هاشم خواستار در مصاحبه با تلویزیون کلمه، اعتراضات مدنی مردم در دیماه اخیر را نتیجه حرکت 30 خرداد 60 (شروع فاز مبارزه مسلحانه مجاهدین خلق) معرفی میکند، حال آنکه هیچگاه خوی وحشیانه و مسلحانه ای که منجر به کشته شدن چندین هزار تن در دهه پنجاه و شصت شمسی شد، منتج به مبارزات مدنی در دهه نود نمی شود.

همچنین این دست از موضع گیری های آقای خواستار را می توان در نامه به دبیرکل سازمان ملل و بیانیه های این چنینی مشاهده کرد که به صورت تلویحی از مشی مجاهدین خلق در دهه 60 حمایت میکند.

با همه این تفاسیر، کم نبودند زندانیان سیاسی که حتی در زندان هم اجازه نمی دادند که هرگروهی با بیانیه و اعلام موضع، بخواهد برای خود مشروعیت خریداری کند. این موضوع برای سازمانی که در کارنامه خود، جز ترور دستاورد دیگری ندارد، بیشتر باید مورد نظر باشد. بدیهی است که مبارزات مدنی معلمان و دیگر اقشار جامعه، با مشی تروریستی سازمان مجاهدین خلق، هیچ نقطه مشترکی ندارد. بنابراین لازم است تا آقای خواستار اگر با این گروه ارتباط ندارند و مخالف مشی 40 ساله آنها هستند، به عنوان یک فعال مدنی، دربرابر تقلای مجاهدین خلق جهت کسب مشروعیت و تصاحب مبارزات مدنی اعلام موضع نمایند تا جمهوری اسلامی و رسانه های وابسته به آن، از اینگونه موضع گیری برای ضربه به مبارزت مدنی سواستفاده نکند.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عنوان مقاله: 
هاشم خواستار موضع خود در برابر مجاهدین خلق را اعلام کند!
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خوش بود گر محک تجربه آید به میان/ تا سیه روی شود هر که در او غش باشد
سپاس از دوستانی که مطلب بنده را اعلام کردند.
1. بنده ابتدای مطلب، دستگیری و زندانی کردن هر فعال مدنی را صددرصد محکوم کردم
2. همانگونه که همگان مستحضرید، مشی سازمان مجاهدین خلق، از سال 60 به سمت مسلحانه کشیده شده و تغییر رویکرد فعلی این گروه (تحت تاثیر فشارهای جهانی) صددرصد تاکتیکی است و آنها همچنان در ضمیر خود با همان خوی داعشی خود تاکید دارند.
3. دکارت می گوید: «چون شک می‌کنم، پس فکر دارم و چون می‌اندیشم، پس کسی هستم که می‌اندیشم». هیچکس نمی تواند حق شک کردن، حق فکر کردن و سرانجام حق پرسشگری و مطالبه را از کسی سلب کند، اگر اپوزیسیون به چنین قاعده ای پایبند نباشد، پس چه تفاوتی میان جمهوری اسلامی و ما وجود دارد؟ بنابراین علاوه بر حق آزادی بیان، به حق آزادی پرسش نیز احترام بگذارید.
تصویر آ. ائلیار

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
" هاشم خواستار موضع خود در برابر مجاهدین خلق را اعلام کند!":
-اول جمله را اصلاح کنیم و «را» را در جای خود قرار دهیم:
« هاشم خواستار موضع خود " را"در برابر مجاهدین خلق اعلام کند!»
-دوم ،این یک جمله ی « امری »ست،که صاحب نوشته فرمانش را صادر کرده است.
-سوم، جمله ی بیان شده ، منطبق با«دستورات» سیاست ارگانهای سرکوب حکومتی ست،که فعالان مدنی همواره با اینگونه فرمانها برخورد دارند.
- چهارم اینکه،به محض آزادی آقای خواستار، انتشار این نوشته،با همین جمله«حکومتی» ،بر پیشانی آن،چه هدفی دارد؟
آیا میخواهد غیر مستقیم بگوید:این فعال فرهنگی " طرفدار مجاهدین بوده در بیمارستان روانی(به زور )خوابانده شده بود، و کار حکومت صحیح است؟ "
نظریات هاشم خواستار برهمگان روشن است.ایشان به«آزادی و دموکراسی» باور دارد. به آزادی احزاب و تشکلهای مدنی باور دارد. این آن چیزی ست که حکومت دیکتاتوری را عذاب میدهد.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این سوال از یک فعال سیاسی مخالف رژیم و پرسش اینکه :" هاشم خواستار موضع خود در برابر مجاهدین خلق را اعلام کند!"پرسشی نا درست و غیر دمکراتیک است

عنوان مقاله: 
هاشم خواستار موضع خود در برابر مجاهدین خلق را اعلام کند!
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب منصورى با سلام،
اقاى هاشم خواستار معلمى مردمى، جسور و انقلابى است كه در اين روزگار وانفسا براى مبارزه با ديو پليد جهل و جنايت انهم در داخل كشور، كمر همت بسته است. ايشان فرد شناخته نشده اى نيست كه اينگونه به ايشان ميتازيد، مته به خشخاش مينهيد، همچون بازجويان سند و مدرك رو ميفرماييد و ايشان را دعوت به تولى و تبرا در چهار چوب سناريوى خود مينماييد.
ايا ميدانيد كه شما با اينگونه عقده گشايى، دانسته يا نادانسته اب را گل الود كرده و جاده سركوب و حذف فردى مبارز را انهم در داخل كشور و در دست نيروهاى امنيتى، براى دژخيمان هموار مينماييد.
نظرات سياسى هر فردى، نه بر اساس حدس و گمان بلكه در پرتو عمل ان فرد قابل مشاهده و در همان چهارچوب نيز قابل نقد و بررسى است. اختلاف نظر شما با اين گروه يا ان گروه نبايستى شما را به چنين حركت غير اصولى و غير سياسى رهنمون شود.