عــصــر جــدیـــد, روباتیـــک هـــا

در آخر سال های 1980 بود که برای فارغ تحصیل از دانشگاه در رشته مهندسی پزشکی , برای مریض های که دست و یا بازو هایشان را از دست داده بودند, در موقع امتحان عملی ,( بیشترین وقت ) را در بکار انداختن سیستم مهار بدنی پروتز ها می کردیم که مریض ها بتوانند تنها با حرکت های مختلف بدن, از این پروتزها با صرف انرژی کم , حداکثرترین راندمان کاری را انجام بدهند. در عصر جدید روباتیکی این مریض ها تنها با « فکر کردن » این کارهای روزمره را انجام میدهند.

خوشبختانه بخاطر قوانین  « کار » و محیط کاری و جلو گیری هرچه بیشترازحوادث در کشور های پیشرفته , مردمانی که بخاطر حوادات ناشی از کار, بازو ویا  دستهایشان قطع میشود بمراتب کمتر از کسانی هستند که بخاطر بیمارهای « قند» و یا ( P.V.D بیمارهای رگی سطحی) پاهایشان را از دست میدهند.البته این آمار در کشورهای جهان سوم و جنگ زده ها تا اندازه ای متغیر است. آنچه که در عرض این 30 سال اخیر در رشته ای که من تا اندازه ای آشنائی دارم , این همه پثشرفت فوق العاده ای  داشته است و الان هم شاهد هستیم چیزی جزء « موتاسیون تکنولوزی » نمی تواند باشد.  مروری به تاریخ این پیشرفت بیاندازیم تا بدانیم این عصر جدید انسانها را به چه جهتی هدایت خواهد کرد.

این یکی از پروتزهای بالای آرنج معمولی سال های 80 است که با یک حرکت کتفی,  اول آرنج  قفل میشود و بعد با حرکت Biscapular Abduction چنگک باز و بسته میشود.

شرکت آلمانی ( اوتو باک ) و یک شرکت انگلیسی بنام ( استیپر ) در سال های 90 پیشرفت های در مهار کردن الکترون های محرّک تولید شده در مغز و حرکت بسوی ماهیچه های باقی مانده  بوسیله الکترود ها , پیشرفت های کردند که باعث شد پروتز های (( مایو الکتریکی )) مورد اسفاده قرار بگیرد.

 

شرکت ( استیپر) در انگلستان توانسته است مدرترین بازوهای مصنوعی جهان را به بازار عرضه دهد. این همان شرکتی است که من دوره قبل از فارغ تحصیلی ام را به مدت یک سال در اسکاتلند گذرانده و بعد هم مشغول کار در لندن شدم.

نحوه استفاده از این بازوی مصنوعی را در این یو تیوب ببنیم.

در عصر شکوفائی دیجیتالی , مریض ها دیگر با حرکت های ماهیچه ها کارهای پروتز را انجلم نمی دهند. تنها با فکر کردن این حرکت ها انجام میشود.

"Miles O'Brien" سخنگوی " تکنولوژی " CNN که در یک حادثه خیلی جزئی در فیلیپین , بخاطر افتادن چمدان بر روی بازویش , که بعد مشکلات گردش خون در بازویش پیدا شد و برای زنده ماندن بایستی بازویش را از دست میداد, در باره تکنولوژی جدید  گزارش میدهد.

شرکت بوستون دینامیکس بر روی پیشرفته ترین روبات ها تحقیق میکند. این شرکت امریکائی  که بوسیله یک شرکت ژاپنی خریداری شد, هیچ رابطه ای با ارتش امریکا ندارد. باهم به شگفتی ها جهان روباتیکی نظری بیاندازیم..

باز هم از بوستون دینامیکس

حرکت های ( نزدیک به طبیعی ) بوسیله روبات های بوستون دینامیکس..

از اختراع ماشین بخار » جیمز وات » اسکاتلندی که پایه های اولیّه انقلاب صنعتی را پی ریزی کرد تقریبآ 250 سال میگذرد. هر قدر دانش بشری بیشتر  میشود به همان قدر و یا حتی بیشتر از آن (( مجهولات علمی )) هم بیشتر میشود. آینده نزدیک  بشریّت را در روبات های مثل (( سوفیا )) خواهیم دید. این روبات با استفاده از (( هوش مصنوعی )) قادر است با انسان تبادل فکری بکند.

امیدوارم که در ماهای آینده بتوانیم در باره روبات ها بیشتر مقاله داشته باشیم. دنیای مجازی پر از ویدیوهای (( سوفبا )) است. 

 

منبع: 
لاچین
انتشار از: 

         

 

نظردهی با فیسبوک: