رفتن به محتوای اصلی

صدای باد های زمین را کدام سیاره ها می شنوند؟
گوش سپردن به باد های مریخ روی زمین
09.12.2018 - 14:09

به گزارش خبرگزاریها از جمله بی بی سی صدای باد های مریخ را روی زمین می توانیم بشنویم. به گزارش بی بی سی:

کاوشگر ناسا صدای بادهای مریخی را ضبط کرد

  •  

پروفسور تام پایک، از امپریال کالج لندن، گفت: "صفحات خورشیدی دو طرف کاوشگر، گیرنده‌های صوتی عالی هستند."

پروفسور پایک تحقیقات مربوط به دستگاه لرزه‌سنج نصب‌شده بر اینسایت را هدایت می‌کند.

او می‌گوید با صفحات خورشیدی "مثل این است که اینسایت دستش را برای بهتر شنیدن دور گوشش حلقه کرده باشد."

به گفته پروفسور پایک آنچه ضبط شده مشابه برخورد باد با پرچم است، که ارتعاشاتی تولید می‌کند که فرکانس آنها در محدوده شنوایی گوش انسان است.

فشارسنج نصب‌شده روی اینسایت هم وزش باد را ضبط کرده است.

دانشمندان سرعت باد مریخ را پنج تا هفت متر بر ثانیه و جهت آن را از شمال غربی به جنوب شرقی تخمین زده‌اند، این برآورد با تصاویر ماهواره‌ای نیز که حرکت نقش‌های خاک رو مریخ را نشان می‌دهد تطابق دارد.

کاوشگر اینسایت ناسا دو هفته پیش و پس از سفری شش ماهه از زمین بر سطح مریخ نشست و تازه‌ترین ربات مقیم سیاره سرخ است.

 

ماموریت اصلی اینسایت تحقیق بر لایه‌های درونی مریخ است.

کاوشگر اینسایتحق نشر عکسNASAImage captionکاوشگر اینسایت

این کاوشگر به لرزه‌سنج و همچنین حسگری حرارتی مجهز است که وارد خاک مریخ می‌شود و با آزمایش‌های بسیار حساس ارتعاشی نوسان سیاره حول محورش را بررسی می‌کند.

اطلاعات به دست آمده می‌توانند در مقایسه با اطلاعات موجود درباره زمین ماهیت لایه‌های مختلف بین سطح مریخ تا مرکز آن را روشن کنند.

لرزه‌سنجی که صدای بادهای مریخ را ضبط کرده از چند هفته دیگر نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد، چرا که سپری محافظ دور آن قرار گرفت و این دستگاه به هدف اصلی‌اش، یعنی ثبت داده‌های زلزله در مریخ خواهد پرداخت.

نیل بولز، از دانشگاه آکسفورد، می‌گوید اینکه می‌توانید به نوعی صدای باد بر مریخ را بشنوید، "پیوند انسانی غریبی با این محیط بسیار متفاوت ایجاد می‌کند".

با خواندن این گزارش از خود می پرسم، شنیدن صدای باد های زمین در سیاراتی با تمدن ها و تکنولوژی پیشرفته تر ازما، چه احساسی بر می انگیزد؟ با بلیون ها سیاره و هزاران منظومه در کیهان، که منظومه شمسی تنها یکی از آنها و کره زمین ذره ناچیزی از آنجاست، دلیلی ندارد در سیارات دیگر زندگی ها وتمدنهائی بسیار پیشرفته تر از زمین وجود نداشته باشد. به گفته محققینی که سالهاست در این زمینه در سطح جهانی به کاوش پرداخته اند، آثاری از حضور و حتی اقدامات سیاره های دیگر روی زمین مشهود است. چرا آنها در زمین پایگاه نداشته باشند؟ چرا آنها سعی در استعمار و تصرف زمین نداشته باشند؟ به گفته این کارشناسان که به حوزه کارشناسی  آنها اوفو لوژی نام داده اند، مخلوقات سیاره های دیگر از ملیون ها سال روی زمین در تردد بوده اند. قصد برخی از آنها که تکنولوژی برتر دارند ولی نه ارزشهای عاطفی فرانر، مستعمره کردن زمین و بهره برداری از امکانات و حتی مردمانش با نوعی بردگی ست و برخی دیگر به مدد زمین و زمینیان آمده اند تا از انهدام آن جلوگیری کنند. این کارشناسان به جنگی پنهان از سوی سیاره ها برای تسلط و تصاحب سیاره ها از جمله زمین اشاره میکنند، که یکباره تئوری ها تحول تاریخ و تحولات سیاسی را در هم ریخته و آنها را شایستۀ نوعی بازبینی عمیق تر می سازد به منظور جا دادن به سهم عملیات سیاره های دیگر درتحولات مثبت یا منفی زمین . حتی تحول تکنولوژی روی زمین، تغییرات ژنتیک و شستشوی مغزی زمینیان یا بالعکس فراهم کردن زمینه بیداری و شعور مند شدن آنها و رسیدنشان به آنچه می تواند انسان آزاد نامید. مخلوقی توانمند، مسئول نسبت به سیاره خود و خلاق و صلح جو.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

طاهره بارئی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.