دورخیز وزیر بهداشت برای سمت ریاست جمهوری سال ١٤٠٠

سرانجام حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز پنج‌شنبه ١٣ دی ماه سال ٩٧ بعد از چندین روز به ظاهر تعلل با استعفای حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت موافقت کرد. تا قهرمانی دیگر در راستای "مبارزه برای حقوق مردم" مخصوصا در بخش سلامت در جدال با دولت و حاکمیت متولد شود. قهرمانی که دو سال و اندی دیگری برای نجات مردم (در حقیقت نجات نظام) می آید. آنهایی که از بدو تولد جمهوری اسلامی با دلفریبی ها و شگردهای عوام فریبانه جمهوری اسلامی آشنا هستند, نیک می دانند چه طرح و نقشه های اعلام نشده ای در پس کنش ها و

واکنش های جاری در جمهوری اسلامی نهفته است. حسن قاضی‌زاده هاشمی در خانواده ای مذهبی بدنیا آمده و در کودکی قرآن را نزد شیخ حسین مطهری؛ پدر مرتضی مطهری فرا گرفته است. جزو خانواده جانبازان و شهدا است و همواره بخشی از "نظام" بوده. سالها پیش که حسین فریدون برادر حسن روحانی دستگیر شد؛ در آن زمان سند ٥ میلیاردی منزل حسن قاضی‌زاده هاشمی برای آزادی برادر رئیس جمهوری به وثیقه گذاشته شد. امروز نیز برخی از رسانه های اصلاح طلب گزارش کرده اند که آقای روحانی در مراسم تحلیف دور دوم ریاست جمهوری‌اش، طرح تحول سلامت را در کنار برجام به عنوان دو دستاورد بزرگ دولت اولش قلمداد کرد. برای کسب آرای اصلاح طلبان در انتخابات بعدی ریاست جمهوری در سال ١٤٠٠ و فریب مردمی که حافظه تاریخی بسیار ضعیفی دارند, علاوه بر طرح تحول سلامت, ایشان سابقه عمل چشم میرحسین موسوی در سال ۹۳ , و عمل چشم مهدی کروبی در خرداد ۹۴ را در کارنامه خود دارد. با گماردن احتمالی ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه, مبارزه ریاست جمهوری سال ١٤٠٠ احتمالا بین یک معمم و اصلاح طلب (تحت هر عنوانی) نخواهد بود بلکه شاید بین یک نظامی و یک پزشک باشد تا مردم طبق رسم جاری و جنگ زرگری در چهل سال اخیر از ترس عقرب جراره به "طبیب" غاشیه پناه ببرند و این تاریخ نکبت بار ما همچنان تکرار شود. در زمان انتخابات سال ١٤٠٠ نیز مطمئن باشید باز هم به رسم همیشگی رسانه های اصلاح طلب درونمرزی و برونمرزی مفسرین و تحلیلگران همیشگی خود را به کار خواهند گرفت تا تکرار مکررات شود. زیرا این تاریخ تکراری آشنه پاشیل ماست.

به گفته مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه، "اعتبارات بخش سلامت و بهداشت در دولت یازدهم و دوازدهم ۳.۲ برابر شده است." علی نوبخت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم می گوید علیرغم کاهش حدود پنجاه درصدی بودجه های مختلف,  بودجه وزارت بهداشت از سال گذشته بیشتر شده. ولی "وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند و مسئله استعفای وزیر نیز فرار رو به‌ جلو است." پس بنابراین بنا به گفته متخصصین خود نظام, بحث بودجه یک بهانه است. هدف فرار به  سال ١٤٠٠ یعنی به جلو است.

 علاوه بر بی کفایتی در مدیریت بودجه وزارتخانه و ایجاد بدهی وحشتناک و نجومی در وزارت بهداشت, ایشان لکه های سیاه دیگری نیز در پرونده خود دارد که احتمالا توسط رسانه های استمرارطلب (اصلاح طلب) با "ماستمالی" به نقاط سفید یا بیرنگ تبدیل خواهند شد. از جمله توهین به پیرمرد روستایی در مورد هزینه فیزیوتراپی همسر بیمارش و توهین زشت و زننده به جامعه فیزیوتراپی ایران. لکه سیاه دیگر سیاست غیر انسانی ایشان در مورد بیماری های مزمن, سرطان و بیماری های لاعلاج که گفته بود چون عمر این بیماران طولانی نیست بنابراین نباید پول بیت المال را خرج چند سال بیشتر زنده نگه داشتن این نوع بیماران کرد. آن هم در زمانی که دولت و حکومت آخوندهای هشتاد و نود ساله را برای علاج با خرج های نجومی از بیت المال به خارج از کشور می فرستاد.

 عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

پنج شنبه ١٣ دی ماه ١٣٩٧

 

 

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: