رفتن به محتوای اصلی

مرگ قربانی تجاوز جنسی؛ متهم هم چنان رییس کمیسیون مجلس است
متهم به تجاوز به حداقل سه دختر جوان دیگر
08.01.2019 - 18:38

Missing media item.

 زهرا نویدپور پس از آنکه از پی‌گيری شكايت خود در هيات نظارت بر رفتار نمايندگان مجلس و مراجع قضايی ايران نااميد شد،‌ آذرماه امسال در تلویزیون دولتی آذربایجان از اتفاقاتی كه برايش افتاده بود سخن گفت.
 
سه‌شنبه, 8 ژانویه 2019حسام قناطیر
 

مرگ «زهرا نويدپور»، زن جوانی كه اعلام کرده بود «سلمان خدادادی»، نماينده بناب و ملکان در مجلس شورای اسلامی به او تجاوز کرده، بار دیگر پرونده چندین تجاوز رییس کمیسیون اجتماعی مجلس را مطرح کرده است.

خدادادی متهم به تجاوز به حداقل سه دختر جوان دیگر بوده اما در این میان، تنها هویت زهرا نویدپور مشخص شده است که در حدود چهار سال گذشته این موضوع را بیش از سه دختر دیگر پی گیری می کرد.

او پیش از این فايل صوتی گفت وگوی تلفنی تهديدآميز اين نماينده را نيز منتشر كرده‌ بود. در اين فايل، صدای خدادادی شنيده می‌شود كه گاه با لحنی التماس‌آميز و گاه با تهديد به مرگ، از او می‌خواهد كه شكايتش را پس بگيرد. او شكايتش را پس نگرفت و ۲۶ مهرماه ۱۳۹۷ نامه‌ای به قاضی «بابايی»، ریيس شعبه پنجم دادگاه كيفری يك استان تهران نوشت كه در آن به تهدیدهای شبانه‌روزی توسط متهم و عوامل او اشاره شده بود. زهرا تاكيد كرده ‌بود كه جانش هر لحظه در خطر است.

زهرا نویدپور پس از آن که از پی‌گيری شكايت خود در هيات نظارت بر رفتار نمايندگان مجلس و مراجع قضايی ايران نااميد شد،‌ آذرماه امسال در تلویزیون دولتی آذربایجان از اتفاقاتی كه برايش افتاده بود، سخن گفت. او که ساکن ملکان بود، توضیح داده بود پس از مراجعه به فرمانداری و درخواست کمک برای یافتن کار، به نماینده ملکان معرفی شده و خدادادی نیز پس از مدتی با او تماس گرفته و خواسته است که مدارکش را به تهران ببرد و به دفترش مراجعه کند.

به گفته زهرا نویدپور، خدادادی در دفترش به او پیشنهاد کرده که با وی رابطه داشته باشد اما این زن نپذیرفته و خواسته است از دفتر نماینده شهرش خارج شود که در بسته بوده است. زهرا نویدپور گفته خدادادی با زور به او تجاوز کرده و با تهدید از او خواسته است تا به کسی چیزی نگوید.

خدادادی متهم به تجاوز به حداقل سه دختر جوان دیگر بوده اما در این میان، تنها هویت زهرا نویدپور مشخص شده است

او جزیيات دفتر كار خيابان «ولی عصر» اين نماينده را شرح داده و افزوده است خدادادی در اين دفتر کتاب خانه‌ای دارد که تبدیل به تخت می شود.

زهرا نویدپور می گوید پس از آن بارها توسط نزدیکان نمایندگان ملکان، از جمله «مسعود هاشم پور»، خواهر زاده خدادادی و مدیر کل امور حقوقی شهرداری تبریز و نیز «کمال خوش پیمان»، نیروی وزارت اطلاعات تهدید شده است.

او گفته که از شورای نگهبان با وی تماس گرفته و خواسته اند که مدارکش را ارایه کند.
به گفته نویدپور، در جلسه ای که با این شورا داشته است، به او گفته اند شکایت کن، ما پشت سر تو هستیم: «اما پس از آن که شکایت کردم و تماس گرفتم، گفتند که به ما چه ربطی دارد، مگر ما وکیل هستیم؟»

این زن جوان درنهایت از سازمان های بین المللی خواسته بود که برای تامین امنیت او اقدام کنند. اما جسد این دختر ۲۸ ساله روز یک شنبه ۱۶ دی‌ماه ۱۳۹۷ در منزل مادرش پيدا و به بیمارستان «فارابی» شهر ملکان منتقل شد. منابع خبری محلی می‌گویند او هنگام انتقال به بیمارستان، علایم حیاتی نداشته ‌است.

روز دوشنبه «اکبر اعلمی»، نماينده سابق مجلس در کانال تلگرام خود خبر مرگ زهرا را اعلام كرد و درباره احتمال خودكشی او نوشت: «با توجه به عزم خانم نویدپور در رسیدن به حق و حقوقش، خودکشی وی قابل تامل برای دستگاه‌های ذی‌صلاح و موضوعی شک برانگیز است.»

 

سابقه تجاوز از زمان مجلس هفتم

در گزارشی كه خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران خردادماه ۱۳۹۷ منتشر كرد، آمده ‌است دست‌كم دو ادعای تجاوز و آزار جنسی عليه خدادادی در سال جاری مطرح شده‌ است. اما چنان‌که زهرا نویدپور گفته‌بود، تعداد قربانيان بيش از اين‌ها است. او در جمعی از دوستانش، از دختر ديگری شنيده كه خدادادی به او نيز وعده کار داده و تجاوز کرده است اما از ترس جانش نمی‌تواند شكايت كند.

سلمان خدادادی در مجلس هفتم نیز به دلیل دو پرونده تجاوز و آزار جنسی بازداشت شده بود. اعتبارنامه او ابتدا توسط کمیسیون مجلس رد شد اما درنهایت مجلس در یک جلسه غیرعلنی به اعتبارنامه اش رای داد.

او متهم بود که به منشی دفترش در خارج از مجلس تجاوز کرده و یک دختر جوان که به دفتر مراجعات نمایندگان در مجلس مراجعه کرده بود را مورد آزار جنسی قرار داده است.

مدافعان خدادادی می گفتند که او دراین پرونده ها تبرئه شده است اما مخالفانش معتقدند بودند از آن جا که اثبات تجاوز و آزار جنسی بسیار سخت است، این موضوع دلیل تبرئه او بوده است، نه این که او بی گناه باشد.

درنهایت خدادادی تا پایان مجلس هشتم دراین مجلس ماند اما گزارش هایی درباره رد صلاحیت او درانتخابات مجلس نهم منتشر شد. او اما در انتخابات مجلس دهم تایید شد و به مجلس راه یافت.

 

از وزارت اطلاعات تا تجاوز و کمیسیون اجتماعی

خدادادی در دوره‌های پنجم، ششم، هفتم، هشتم و دهم نماينده مجلس شورای اسلامی بوده ‌است. فرمانده سپاه پاسداران ملکان، معاون اداره کل اطلاعات استان آذربایجان شرقی، رییس اداره اطلاعات اردبیل و قائم مقام اداره کل اطلاعات استان اردبیل، سمت های سلمان خدادادی پیش از نمایندگی مجلس است.

او هم اکنون ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی را برعهده دارد؛ کمیسیونی که طرح ها و لوایح مرتبط با زنان، جوانان، کار، «آسیب های اجتماعی» و موضوعات مشابه را بررسی می کند.

مسایل اخلاقی تنها اتهاماتی نيست كه به اين نماينده مجلس نسبت داده می‌شود؛ اگر از وعده‌های استخدام او چيزی جز تجاوز به دختران شهرش نمی‌رسد، خويشاوندانش از نفوذ او برخوردارند و پست‌های مهمی می‌گيرند. گفته می‌شود مسعود هاشم پور، خواهرزاده‌اش که مدتی شهردار منطقه هشت تبريز شد، با توجه به اين‌كه بازار تبريز در اين منطقه قرار دارد، او از بازاريان رشوه می‌گرفت.

سلمان خدادادی تنها نماينده مجلس نيست كه اتهامات آزار جنسی او به رسوايی كشيده می‌شود. «محمدحسن جمشیدی»، نماینده بهشهر و «حسن سیدآبادی» نماینده سبزوار، دو نماینده ديگری هستند كه پیش از اين به دلیل «فساد اخلاقی» بازداشت شده‌اند. با وجود اين موارد، سلمان خدادادی هم چنان در تعدد و استمرار تجاوز آزارهای جنسی، در بين نمايندگان پيشتاز است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

طاهره بارئی
iranwire

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.